Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.14.04:10:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

93. ülésnap (2019.11.18.), 90. felszólalás
Felszólaló Bangóné Borbély Ildikó (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:01


Felszólalások:  Előző  90  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BANGÓNÉ BORBÉLY ILDIKÓ (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A tavalyi évben 15 151 kórházi fertőzés történt, és 541-en meg is haltak a kórházi fertőzések miatt. Ez pedig nem más, mint a magyar egészségügy tragédiája, több szempontból is. Tragikus egyrészt azért, mert 2017-hez képest 23 százalékkal nőtt azok száma, akik kórházi fertőzésben haltak meg. Tragikus továbbá azért is, mert bár Rétvári Bence államtitkárként korábban még felháborodva tagadta, hogy többen halnak meg kórházi fertőzésben, mint közúti balesetben, ezt ma már tényként kezelhetjük. Tehetjük meg azért is, mert úgy jut 541 kórházi fertőzés 567 autóbalesetre, hogy nem jelentik le a központ felé az összes kórházi fertőzést, és minden forrás szerint a kórházi fertőzések valódi száma a lejelentettnél sokkal magasabb. Végül tragikus azért is, mert egyértelműen bizonyítja, hogy a kormánynak a kórházi fertőzésekkel szemben tett lépései haszontalanok, hiszen míg a fertőzések számában érdemi csökkenés nem következett be, addig a halálozások száma 23 százalékkal nőtt.A probléma megoldása helyett mivel volt a kormány elfoglalva? Azzal, hogy a TASZ-szal pereskedjen, és mindent elkövessen annak érdekében, hogy a kórházi fertőzések adatai ne legyenek mindenki számára érthető módon kórházi bontásban nyilvánosak, ahelyett, hogy szembenéztek volna a problémával, és a valódi megoldás kidolgozását választották volna. Pedig a megoldás nem lenne annyira bonyolult, államtitkár úr. Megfelelően kellene finanszírozni az egészségügyet. Olyan szintű finanszírozást kellene biztosítani, ami lehetőséget teremt arra, hogy minden kórházban megfelelő mennyiségű kézfertőtlenítő legyen, és ne harmadannyi, mint amennyit a nemzetközi szervezetek javasolnak. Egy ilyen egészségügyben talán nem halna meg évente több száz ember kórházi fertőzésben, és nem halna meg tízezer ember úgy, hogy a haláluk elkerülhető lenne.

A Fidesz elmúlt kilencéves kormányzása után azonban egyértelműen látszik, hogy maguk nem ilyen egészségügyi ellátórendszerben érdekeltek. Ez pedig egy konfliktus az állampolgárok és az önök kormánya között, hiszen míg az állampolgárok gyógyulni szeretnének az állami egészségügyben, amiért fizetnek, maguk azt akarják, hogy ne menjenek az emberek az állami egészségügybe.

Ezért kérdezem, államtitkár úr, mikor látják be végre, hogy a kórházi fertőzésekkel szembeni lépéseik nem voltak megfelelőek. Hány embernek kell még meghalnia ahhoz, hogy az egészségügyi tárca, köztük Rétvári Bence államtitkár is, végre belássa, hogy Magyarországon többen halnak meg kórházi fertőzésben, mint autóbalesetben? Milyen új lépéseket terveznek, hogy a kórházi fertőzésekben meghaltak száma csökkenni tudjon?

Várom válaszát, államtitkár úr. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  90  Következő    Ülésnap adatai