Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.28.06:43:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

81. ülésnap (2015.06.08.), 78. felszólalás
Felszólaló Pogácsás Tibor (Fidesz)
Beosztás Belügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:17


Felszólalások:  Előző  78  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

POGÁCSÁS TIBOR belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A bevándorlás, a gazdasági menekülők vagy a gazdasági megélhetés érdekében Európába, különösen Nyugat-Európába irányulók problémája az egész Európai Unióban súlyos felvetéseket, súlyos gondokat jelent.

Nem egységes az Európai Unió álláspontja arról, hogy hogyan kell ehhez a kérdéshez viszonyulni. Nem egységes az Európai Unió álláspontja arról, hogy mit lehet megtenni vagy mit kell megtenni annak érdekében, hogy ezek a gazdasági okokból menekülők a saját hazájukban találják meg a boldogulásukat, és ne Európában vagy máshol igyekezzenek új otthonra találni.

Való igaz, hogy a rendőrség, amely a határőrizeti feladatokat is ellátja, csak a tegnapi napon 515 illegális határátlépőt fogott el. Ez azért is nagyon érdekes, illetve megdöbbentő szám, hiszen 2012-ben egész évben 2157 illegális határátlépő érkezett az országba, gyakorlatilag négy nap alatt a 2012-es szám teljesül. A növekedés rendkívül gyors ütemű, míg Európában a menedékkérők száma 30 százalékkal nőtt, addig Magyarországon ebben az időszakban 800 százalékos volt ez a növekedés. A kérelmek számának a növekedése ‑ ahogy ezt képviselő úr is kiemelte ‑ az idei évben is folytatódik, hiszen idén már 52 838 fő nyújtott be menedékjogi kérelmet.

Itt le kell szögeznünk, hogy a menedékkérők jelentős része nem valódi menekült, hiszen a hazájában nincs háború, nem üldözik őt, sem a családját, nincs életveszélyben, nincs a vallása miatt üldözve. A legtöbb menekült a szerb-magyar határon keresztül érkezik, és például Koszovóból koszovói albánok menekülnek vagy érkeznek nagy számban Magyarországra, és nyilván az Európai Unióba, egyértelműen a jobb megélhetés a céljuk.

A menekültügyi kérdéssel kapcsolatos változás érezhető Németországban és Ausztriában is. Az osztrák belügyminisztérium részéről már olyan kijelentések is megfogalmazódtak, hogy autóbuszokkal visszaszállítják a magyar határra azokat a menekülteket, akik illegálisan érkeznek Ausztriába. Így bizony az a helyzet állhat elő, hogy Magyarország nyugati részén, ahol eddig közvetlenül még nem találkoztak az emberek a menekültek kérdésével és a menekültügy problémáival, közvetlenül válhatnak első számú elszenvedőivé, illetve érzékelőivé ennek a problémának. Jelen pillanatban a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal a befogadó intézményekben helyezi el a menedékjogot kérelmezőket, és erre tavaly 2,4 milliárd forintot költöttünk.

Való igaz, hogy a baloldal ma élesen támadja a kormány bevándorlási politikáját. Az egy érdekes tény, hogy amikor a kettős állampolgársággal kapcsolatos kampány folyt, akkor éppen Magyarország jobb gazdasági helyzetére hivatkozva jelölték meg azt, hogy a magyar állampolgárságot elnyerő, majdani magyar állampolgárok menekültként vagy bevándorlóként jelennek meg Magyarországon. Valóban nagyon érdekes az a pálfordulás, hogy mondjuk, a koszovói vagy a szír, vagy a pakisztáni menekülteket ilyen értelemben szívesebben látják itt, mint a magyar származásúakat, hiszen Gyurcsány Ferenc például 800 ezer magyarnak az anyaországba költözésével riogatta az országot. (Az elnök a csengő kocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Egyértelmű, hogy a kormánynak mindent meg kell tenni, hogy saját hatáskörben dönthessünk arról, hogy kit fogadjunk be. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

(15.40)




Felszólalások:  Előző  78  Következő    Ülésnap adatai