Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.28.13:23:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

81. ülésnap (2015.06.08.), 72. felszólalás
Felszólaló Veresné Novák Katalin
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:22


Felszólalások:  Előző  72  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VERESNÉ NOVÁK KATALIN, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Képviselőtársak! Nekem meggyőződésem egyébként, hogy agresszi­vitással nem lehet az erőszak ellen tenni. Tehát én eleve egy ilyen mérsékeltebb hangot szeretnék kérni öntől. (Derültség és taps a kormánypártok soraiban.)

A másik, hogy ha nem tudnám, hogy ön egy okos asszony, akkor azt gondolnám, hogy nem olvasta el az anyagot, meg nem olvasta el a 2003-as határozatot sem. Egy 2003-as határozatot, egy országgyűlési határozatot sirat itt, ami egyébként nem is tartalmazhatta a 2011-ben elfogadott isztambuli egyezményt. Tehát nem értem egyszerűen a logikáját. Most azt kéri rajtunk számon, hogy miért nem az isztambuli egyezményt ratifikáljuk, egyúttal sirat egy olyan 2003-as országgyűlési határozatot, ami ab ovo nem tartalmazhatott egy 2011-es nemzetközi egyezményt vagy az erre való hivatkozást. Tehát tényleg, egyszerűen nem is értem önt, képviselő asszony. (Zaj, közbeszólások az ellenzéki padso­rokból. ‑ Az elnök csenget.)

2003-ban az Országgyűlés elfogadott egy országgyűlési határozatot, amely meghatározott különböző feladatokat egyébként az éppen akkor aktuális kormány számára. Én nem kérem önön számon, nem is tehetem, nem is kérhetném önön számon azt, hogy mi történt és mi nem történt ebben az ügyben abban az időszakban, ami 2003 és 2010 között tartott, de egyébként 2010 és 2015 alatt is rendkívül sok dolog történt ebben az ügyben, és ha megnézi a 2003-as országgyűlési határozat különböző pontjait, akkor megállapíthatjuk azt, hogy igenis, ebből az országgyűlési határozatból számos dolog szerencsés módon teljesült. Mondok konkrétumokat: távol tartó rendelkezés bevezetése teljesült, soronkívüliség biztosítása bizonyos eljárások esetében teljesült, tanúvédelmi szabályok megerő­sítése teljesült (Bangóné Borbély Ildikó: Az elmúlt hetek gyilkosságait olvasta, államtitkár asszony?),különböző protokollok elkészítése teljesült. Ezeket sajnos részben önök tették, tehát én most ebben az ügyben itt nem panaszkodnék kifejezetten, mert egyes ügyeket önök teljesítettek éppen.

A krízisközpont-hálózat felállítása megtörtént, egyébként a krízisközpontokat, amiket ön is kifogásolt, 2010 és 2015 között másfélszeresére emeltük, tehát az itteni férőhelyek száma másfélszeresére nőtt, ahogy az ellátórendszer is másfélszeresére nőtt. Létrejött egy titkos menedékház. Egyébként egy olyan rendelkezést vezettünk be, amely lehetővé teszi azt, hogy ha valaki áldozata lesz egy erőszaknak, akkor ne az adott helyen helyezzék el valahol, hanem az ország egészében biztosítunk erre elhelyezési lehetőséget. Azt hiszem, ez is olyan fontos lépés, amit ebben az ügyben tettünk. Én egyébként rendszeresen látogatom ezeket a központokat, járok ezek között az emberek között, beszélek az áldozatokkal. Meghallgatjuk, hogy nekik mi jelent problémát, és még egyikük sem kérte rajtam számon az isztambuli egyezmény ratifikációját. (Derültség és taps a kormánypártok soraiban. ‑ Zaj, közbeszó­lások az ellenzéki padsorokból, köztük dr. Bárándy Gergely: Biztosan így ismerik ők is, ugye?) Nekik nem ez jelenti a megoldást az életükre, ahogy egyébként az országgyűlési határozatok elfogadása sem.

És hogy mi is az új az országgyűlési határozatban? Mi a prevencióra fektetjük a hangsúlyt, a megelőzés fontosságát hangsúlyozzuk. Képviselő asszony számon kéri a civilekkel való együttműködést. Ez expressis verbis szerepel: „kormányzati és nem kormányzati szereplők hatékony együttműködése” ‑ idézem az országgyűlési határozatból. Tehát javaslom, hogy tényleg tanulmányozza ezt a javaslatot.

(15.30)

Egyébként a következő EFOP-os támogatási ciklusban közel 2,3 milliárd forintot fogunk fordítani erre az ellátórendszerre, kifejezetten a kapcsolati erőszak áldozataira.

És akkor még zárásként egy utolsó gondolatot az isztambuli egyezményről. Ön is pontosan tudja: az isztambuli egyezmény jóval több, mint a kapcsolati erőszakról szóló országgyűlési határozat, és a kapcsolati erőszakról szóló országgyűlési határozat jóval szélesebb kört ölel fel, mint az isztambuli egyezmény. Én nem tudom, ki emlékszik arra, hogy 2014. március 14-én milyen kormány volt, én úgy emlékszem, hogy Fidesz-KDNP, ekkor írtuk alá az isztambuli egyezményt, erre is szeretnék emlékeztetni. (Dr. Bárándy Gergely: Kellene ratifikálni, nem?)

Még annyit mondanék, hogy a ratifikációt illetően Franciaország, Svédország 38 hónap alatt, azaz több mint három év alatt ratifikálta az egyezményt (Dr. Szakács László: És akkor mi van?), Ausztria 30 hónap alatt, Szlovénia 41 hónap alatt. (Dr. Bárándy Gergely: Szeretnénk a sor végére kerülni?)

Kérem önöket, hagyjanak bennünket dolgozni, ez egy komoly munka, és felelősséggel tesszük a dolgunkat. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban. ‑ Gőgös Zoltán: Ezt a Pápán meggyilkolt asszonynak kellene majd előadni, őt már nem lehet feltámasztani. 32 késszúrással ölte meg a férje!)




Felszólalások:  Előző  72  Következő    Ülésnap adatai