Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.28.09:17:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

81. ülésnap (2015.06.08.), 66. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:09


Felszólalások:  Előző  66  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Itt az Országgyűlésben közösen döntöttünk 2010. október 21-én a 101/2010. országgyűlési határozatról, amely a kormány számára írta elő feladatként, hogy mindenki számára, aki Magyarországon leérettségizik, még az érettségi előtt biztosítsa a lehetőséget arra, hogy egy határon túli magyar közösséggel megismerkedhessen. Legfőképpen arra koncentrált az elmúlt években a Határtalanul! program, hogy 7. osztályos diákok számára biztosítson ilyesfajta utazási lehetőséget, és ismerkedjenek meg ne csak egy-egy határon túli fiatallal, hanem teljes közösségekkel, így építsenek ki hosszan tartó, talán élethosszig tartó ismeretséget határon túli magyarokkal.

Láttuk, hogy sok magyar számára sajnos a 2004. december 5-ei népszavazáson nem volt annyira egyértelmű a nemzeti összetartozás tudata, hogy ott az igenek elsöprő többséget arathattak volna, ezért volt mindnyájunk számára fontos, hogy igenis épüljenek ki magyarok és magyarok között összetartó szálak, személyes kapcsolatok.

Sok fiatal számára, aki részt vesz a Határtalanul! programban, megdöbbentő, hogy száz kilométereket utazik több órán keresztül, és utána egy olyan területre ér Székelyföldön, ahol színmagyar a lakosság, ugyanúgy gondolkodnak az ottaniak, ugyanúgy beszélnek, ugyanolyan énekeket énekelnek vagy ugyanolyan meséken nőttek föl, mint ő maga. Sokunk számára ez természetes adottság volt, de vannak, akiknek ez az újdonság élményével és felfedezésként hat. Bízunk benne, hogy a nemzeti összetartozást innentől kezdve ők is fontos alapértéknek tartják.

Azt is mondhatjuk, hogy a Határtalanul! program a nemzeti összetartozás operatív programja, hiszen 2010 óta több mint 90 ezer magyarországi és határon túli diák vehetett benne részt. 2010-13 között 30 ezren, ’13-ban 17 034-en, 2014-ben pedig már 44 ezer diák utazhatott Erdélybe, Felvidékre, Délvidékre, Kárpátaljára, Szlovéniába vagy a horvátországi területekre.

(15.20)

Ez nyilvánvalóan egy oktatási-nevelési jellegű kirándulás, de vannak benne kulturális programok is, illetőleg a nevezetességek meglátogatása.

Az idei évi költségvetésben több mint 1 milliárd forint, 1 227 600 000 forint szerepel támogatásként. Éppen ezért várhatóan több mint 40 ezer magyarországi és határon túli diák kap lehetőséget utazásra a Határtalanul! programban. A pályázati felhívások szokás szerint az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő honlapján találhatók meg, itt kapják meg azokat az összegeket, hetedik évfolyamosoknál fejenként maximum 35 ezer forintot, gimnáziumok esetében fejenként 40 ezer forintot, szakközépiskoláknál pedig legfeljebb 50 ezer forintot, amit utána az utazás leszervezésére, programok megtartására fordíthatnak.

Jelenleg több pályázati kiírás érhető el a honlapon. A hetedik évfolyamos diákoknak és kísérő tanáraiknak szinte folyamatos minden évben a kiírt pályázat, sőt minden évben folyamatos. Gimnáziumok közötti együttműködésre is található, de hadd hívjam föl a figyelmüket a kárpátaljai akcióprogramra, amely nyilvánvalóan a kárpátaljai kapcsolatok kialakítására, az ottani diákok fogadására biztosít pluszlehetőséget mindenki számára.

Azt hiszem, hogy a Határtalanul! programot egy rendkívül sikeres programnak értékelhetjük, hiszen a legjobb célt tűzte ki célul, hogy a fiatalok számára, az általános iskolába, a gimnáziumba vagy szakközépiskolába járó fiatalok számára nyújtson ismerkedési lehetőséget a trianoni határokon belül, de a mostani határokon túlra került fiatalok számára. Szakmai kapcsolatot is jelent ez. Idén a külhoni magyar szakközépiskolák évét tartjuk, ezért kiemeltek a szakközépiskolák közötti kapcsolatok, hogy mind a tanulás, a tanulmányaik tekintetében, mind pedig az emberi kapcsolataik tekintetében is megismerjék egymást.

Bízunk benne, hogy ezek nemcsak virtuális kapcsolatok lesznek a Facebookon, hanem hosszú távú kapcsolatok, amelyek összekötik a magyarságot a Kárpát-medencében. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  66  Következő    Ülésnap adatai