Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.27.16:55:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

81. ülésnap (2015.06.08.), 311. felszólalás
Felszólaló V. Németh Zsolt (Fidesz)
Beosztás Földművelésügyi Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 3:31


Felszólalások:  Előző  311  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

V. NÉMETH ZSOLT földművelésügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Magyarország 1993 óta részes fele a biológiai sokféleség egyezménynek, amelyet 20 éve, az 1995. évi LXXXI. törvénnyel hirdettünk ki. Az egyezmény előírása értelmében minden részes félnek, így hazánknak is nemzeti stratégiát kell kidolgoznia a biológiai sokféleség megőrzésére, fenntartható hasznosítására. Mivel az előző stratégia időtávja 2009-től 2014-ig tartott, a múlt évben lejárt, ezért vált szükségessé annak felülvizsgálata, megújítása.

Nemzetközi és európai uniós kötelezettségvállalások születtek időközben, amelyeket be kellett építeni az új stratégiába. Kiemelt célja, hogy a tagállamok, így hazánk is 2020-ra megállítsák, hangsúlyozom, megállítsák a biológiai sokféleség csökkenését és az ökoszisztéma-szolgáltatások hanyatlását, és az élőhelyeket a lehetőségekhez mérten helyreállítsák.

És itt térnék ki az itt a hozzászólásokban a támogatások mellett megjelent kritikákra is, amelyekről azért hadd mondjam el, hogy ha nagyon-nagyon sokszor is elmondják, akkor sem igaz az, hogy az elmúlt öt esztendőben ezen a területen a kormányzat nem tanúsított volna kitüntetett figyelmet. Jó néhány fejlesztésre hadd mondjak példát. Ez idáig több mint 118 ezer hektáron célterületként javult az élőhelyek minősége, hat erdei iskolát újítottunk fel ebben a programban, három történeti kertet, 31 élőhely-rekonstrukció volt közel 70 ezer hektáron, 13 élettelen természeti érték, így például barlangok vagy kunhalmok megújítása folyt, 10 vonalas létesítménynél a középfeszültségű vezetékeket madárvédelmi szempontból a föld alá helyzetük, és 31 helyen úgynevezett kezelési infrastruktúra-fejlesztés történt, ami olyan 50 ezer hektárt érint.

Ugyanilyen terveink vannak az elkövetkező esztendőkre is, ahol egyrészt a KEHOP forrásaiból újabb 100 ezer hektáron fog javulni a környezeti állapot, és mindezek mellett a gazdaságfejlesztési innovációs operatív programból mintegy 15 milliárdnyi támogatást kapnak a nemzeti parkok, hogy a látogatóközpontjaikat megújítsák. Tehát szó nincs arról, hogy a környezet ügye háttérbe lett volna szorítva akár az elmúlt esztendőkben és háttérbe lenne szorítva a következő években is. Úgyhogy ezekkel a kiegészítésekkel, úgy vélem, talán Heringes Anita képviselőtársamat is meg tudom győzni, hogy támogassák ezt az előterjesztést. Köszönöm szépen a figyelmüket.




Felszólalások:  Előző  311  Következő    Ülésnap adatai