Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.28.10:48:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

81. ülésnap (2015.06.08.), 303. felszólalás
Felszólaló V. Németh Zsolt (Fidesz)
Beosztás Földművelésügyi Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 6:32


Felszólalások:  Előző  303  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

V. NÉMETH ZSOLT földművelésügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A magyar nemzeti értékekről és a hungarikumokról szóló 2012. évi XXX. törvényt valóban nagy egyetértésben fogadta el a Ház, és úgy vélem, az azóta eltelt három esztendőt is országszerte ebben az együttműködésben végezzük.

A mostani törvényjavaslat célja az, hogy az elmúlt három év gyakorlata, a tapasztalatok alapján pontosítsa a jogszabályt. Számos olyan pontja van a törvényjavaslatnak, amelyeket tisztázni kell, és a gyakorlati alkalmazás is felvetett néhány igényt. Idézném a legjelentősebb módosításokat. Mindenekelőtt azt céloztuk meg, hogy a külhoni értékgyűjtés a hazai mintára megvalósulhasson, tehát külhoni nemzetrész-értéktárak jöhessenek létre, települési tájegységi értéktárak a hazai gyakorlathoz hasonló módon.

Valóban szükségessé vált a Hungarikum Bizottság feladatainak felülvizsgálata is. Az okafogyottá vált, illetve a gyakorlatban nehezen megvalósítható feladatok a módosítás folytán kikerültek a törvényből.

A módosítás folytán bővülni fog a Hungarikum Bizottság tagsága. Itt jegyzem meg, most arról folyik a vita, hogy az ellenzék pártonként delegálhat-e. De a javaslat nem ez volt, hanem az, hogy a Hungarikum Bizottság tagjai sorába bekerülhessen a Külgazdasági és Külügyminisztérium, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium és a Honvédelmi Minisztérium egy-egy delegáltja, hiszen ezekről a területekről is kerülnek be értékek a kiemelkedő nemzeti értékeink közé a Magyar Értéktárba és a Hungarikumok Gyűjteményébe is. E fölé kerülnek még be az ellenzéki képviselők delegáltjai, illetve a magyarországi nemzetiségeké. Tehát már öt főnél tartunk. Meggyőződésem, hogy minden egyes újabb tag bármelyik bizottságban az operativitást nem segíti. A cél nem feltétlenül az, hogy ezt a testületet politikai elemekkel bővítsük.

A Hungarikum Bizottságnak nincs pártpolitikai feladata, ez nem egy politikai testület, így értelmetlennek érzem azt a felvetést is, hogy az ellenzék ki van szorítva a Hungarikum Bizottságból, ugyanis ebben a formában a kormánypárt sincs benne, hanem két fő van benne a magyar parlamentből, most három lesz, és létszámarányának megfelelően az ellenzék is tud egy főt ebbe javasolni, delegálni. Azt hiszem, az azért kerülendő lenne a hungarikumokról szóló vitában, hogy a parlamenti vitához hasonlatos módon megnyilvánuljanak külön-külön a pártok, hogy adott értéket ők támogatnak-e vagy nem. Márpedig ez az elem óhatatlanul előkerülne, és ez szerintem nem tenne jót a hungarikumok ügyének.

Megpróbáltuk befogadni a magyarországi nemzetiségek javaslatait, és tettünk is egy ilyen lépést. Nagyon szívesen látjuk, és a jogszabály lehetőséget ad majd arra, hogy a magyarországi nemzetiségek is delegáljanak, hiszen az ő értékeik ott vannak a helyi értéktárakban, ott lesznek a tájegységi értéktárakban, a megyei értéktárakban, és így helyénvaló, ha ők is részt vesznek ebben a munkában. Azonban azt, hogy külön nemzetiségi értéktár alakuljon, nem tartjuk célszerűnek. Bár megfontolandó az, hogy a nemzetiségek ügyét felkaroló minisztériumnál létre lehetne ezt hozni a mai szabályok szerint is, csak én megkérdezem, hogy akkor például a 100 Tagú Cigányzenekar egyszerre bent lenne a Kulturális Értéktárban és bent lenne külön egy nemzetiségiben is. Vagy valamely, jellegzetesen nemzetiségekhez kapcsolódó különleges étel egyszerre kétféle értéktárban is benne lenne? Tehát létrehoznánk egy másik vetületét, egy másik aspektusát is a hungarikumoknak? Nem tudom, hogy ez fontos-e. Ennek ellenére úgy vélem, hogy a nemzetiségek részvétele lendületet adhat a gyűjtőmunkának a településeken is.

Itt térek vissza arra, hogy a hungarikumok kapcsán folyamatosan csak a Hungarikum Bizottságról ejtünk szót, holott országszerte majdnem ötszáz helyen megalakultak a helyi bizottságok, és a helyi értékbizottságokban egészen biztosan ott dolgoznak egymás mellett a baloldali emberek, a polgári konzervatív értéket vallók vagy éppen a nemzeti radikálisok is. Tehát szó nincs arról, hogy a társadalomnak bármely szelete ki lenne szorítva ebből a munkából.

Mindent egybevetve köszönöm a vita során elhangzott érveket, javaslatokat, és bízom abban, hogy ezt a módosítást is ‑ a három évvel ezelőtt megszületett törvény elfogadásához hasonlóan ‑ nagy egyetértésben fogjuk meghozni. Köszönöm a figyelmet.




Felszólalások:  Előző  303  Következő    Ülésnap adatai