Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.16.20:56:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

81. ülésnap (2003.06.23.), 248. felszólalás
Felszólaló Parragh Dénes (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 3:50


Felszólalások:  Előző  248  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PARRAGH DÉNES (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! A mai napon már a paksi vizsgálóbizottság létrehozása Házszabálytól való eltérésének vitájakor minden oldal összefoglalta véleményét a vizsgálóbizottság felállításával kapcsolatosan. Ez a vita még csak néhány órája zajlott, tehát remélhetőleg emlékeznek tisztelt képviselőtársaim az ott elhangzottakra, így könnyen összevethetik, hogy a szóban elhangzottak és a benyújtott módosító indítványok mindenkinél egybeesnek-e.

A vitát összefoglalva sajnos nem tudok Göndör Istvánnal egyetérteni, részt vettem a vitában, de nem emlékszem, hogy lényegi kérdésekben sikerült volna egyetértésre jutnunk. A kormánypártok igyekeztek a problémát magas atomfizikai jelenségként feltüntetni, melyről akadémiai tagsággal rendelkezve lehetne akár még csak vitatkozni is. Bár a tisztítótartályban a neutronok számának és mozgásának sebességét valóban atomfizikai tudás kell leírni, azonban a helyzet kialakulását sajnos egyszerű emberi mulasztások sorozata idézte elő. Egyszerű mulasztások voltak, tettek és döntések hiánya jellemezte az erőmű vezetését, a tulajdonosokat és a felelős kormányzati vezetőket. Mint ahogy nem tudtunk meg az elmúlt hetekben mi sem semmit a lényegi kérdésekről, ugyanúgy az elmúlt napokig, a kamerák leengedéséig a szakemberek sem tudhatták, mi volt a tisztítótartályban. A vizsgálóbizottság felállításának célja éppen a bizalom, a biztonság helyreállítása, a megfelelő információk nyilvánossá tétele lenne.

A kormányoldal által beadott módosító és kapcsolódó módosító indítványok célja jól mutatja azt, hogy a mai vitában az elhangzott vélemény, hogy a vizsgálóbizottságot támogatják, csak szóban igaz. A módosító indítvány beadása önmagában azt jelentette, hogy ma szavaznunk kellett arról, hogy eltérünk-e a Házszabálytól, és minthogy a kormányoldal ezt nem támogatta, a vizsgálóbizottság nem is tud, csak ősszel felállni. De a kapcsolódó módosító indítványok és a módosító indítványok nemcsak ezt jelentették, hanem azt is, hogy a felállítandó bizottság először október 30-ig, majd pedig 60 napig kapott mandátumot.

Ez azt jelenti, ha a tisztelt Ház most támogatja ezeket a módosító indítványokat, a bizottság a feladatának az első részét sem tudja ellátni, tehát nem képes arra sem, hogy kivizsgálja, mi történt eddig. A felállítást célzó további pontokban pedig, a helyreállítás és a kimaradt energiaszolgáltatás pótlásának módjában pedig abszolút nem végezheti el feladatát. Tehát megállapítható, hogy a módosító indítványok és a kapcsolódó módosító indítványok elfogadása tulajdonképpen a vizsgálóbizottság működésének ellehetetlenítését fogja jelenteni.

Tisztelt Képviselőtársaim! A tisztelt Ház is dönthet, követi-e az erőmű vezetőinek, tulajdonosainak, a felelős kormányzati vezetőknek információkat visszatartó, döntésképtelen, mindenkinek kárt okozó magatartását vagy az indítvány eredeti formájában való elfogadásával, megszavazásával példát mutat felelős cselekvésből az atomenergetika, a paksi emberek és az egész ország érdekében a felelős döntéshozatalról.

Köszönöm szépen figyelmüket. (Taps az ellenzéki padsorokból.)

 




Felszólalások:  Előző  248  Következő    Ülésnap adatai