Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.13.20:26:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

110. ülésnap (2024.04.10.), 21. felszólalás
Felszólaló Hiszékeny Dezső (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:14


Felszólalások:  Előző  21  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HISZÉKENY DEZSŐ, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Képviselőtársaim! Miniszterhelyettes Úr! Hát, őszintén bevallom, hogy zavarban voltam itt az előbbiekben, meghallgatva Nacsa képviselőtársam hozzászólását. Nem tudtam pontosan, hogy jó helyen vagyoke, vagy azt a napirendet tárgyaljuke, amire eredetileg én bejöttem, mert arról egy szó nem esett. Ez eléggé megdöbbentő volt számomra, hiszen egy olyan kérdésről lenne most szó elvileg, ami valamennyi magyar dolgozót érintene. És ha erről ez a kormányon lévő pártok véleménye, amit az előbb hallottunk, akkor nagyon nagy bajban vagyunk, és szerintem ennek nem örülnek a dolgozók sem.

A címből egyébként, mármint az előterjesztés címéből az ember arra következtetne, hogy itt komoly munkaügyi kérdésekről lehetne szó, aztán, ha végigolvassa a törvényjavaslatot, akkor teljesen megdöbben, mert itt 26 teljesen különböző témáról van szó. Ezt hívják úgy, hogy salátatörvény, ami az én megítélésem szerint nem szerencsés formája annak, ahogy ezt a kérdést tárgyaljuk.

Miért nem szerencsés? Azért, mert nehézzé teszi az emberek, az itt ülő képviselők számára és egyébként a jogásztársadalom számára is ennek az egész ügynek a kezelését.

Miért nehéz számunkra ennek az ügynek a kezelése? Azért, mert önök azzal, hogy salátatörvény formájában hozták be ezt a témát, olyan helyzetet teremtettek, hogy csak csomagban lehet elfogadni, amennyiben el akarja valaki ezt fogadni. De nem biztos, hogy a többi téma, amit érint a salátatörvény, olyan, amivel szívesen foglalkozna az ember, vagy arról hasonló módon szeretne szavazni, mondjuk, mint az európai minimálbér ügyéről.

Akkor, amikor erről a kérdésről beszélünk, akkor azt gondolom, hogy nagyon nehéz ezt együtt kezelni a Budapest-Belgrád vasútvonal, Paks vagy a pénzmosás elleni törvény megszavazásával, márpedig most abba a helyzetbe kényszerítenek bennünket, hogy erről együtt szavazzunk. Szívesen megszavaznánk az európai minimálbérrel kapcsolatos javaslatot, de olyanokat illesztettek mellé, amik nem oda valók, teljesen más témáról szólnak és így nehezen kezelhetőek együtt. Ezért az én megítélésem szerint ez egy nagyon szerencsétlen elképzelés volt, hogy ezt ilyen módon terjesztették a parlament elé.

Nézzük, miről is szólna tulajdonképpen ez az előterjesztés, legalábbis ami az én megítélésem szerint a legfontosabb részét illeti ennek a minimálbérrel kapcsolatos jogszabálytervezetnek. Az Unió már 2022-ben döntött ebben a kérdésben, és örülhetünk, hogy ’24-ben ez elért Magyarországra is, és foglalkozhatunk ezzel a valóban nagyon fontos kérdéssel, hiszen ez nem másról szól, mint arról, hogy az lenne a cél, hogy a legalacsonyabb keresetűek se legyenek kitéve a szegénység kockázatának.

Ezért nagyon fontosnak és nagyon nagy sikernek tartjuk azt, hogy az Európai Unióban ezt a jogszabályt sikerült megalkotni. Ezt követően az lenne a feladat, hogy minden állam a saját hatáskörében foglalkozik ezzel a kérdéssel, mert arra nagyon helyesen jött rá az Unió, hogy az uniós országok nagyon sokszínűek, nem lehet egyfajta uniós minimálbért megállapítani. Tehát jó döntés volt, hogy ezt minden állam hatáskörébe adták, hogy a helyi viszonyoknak megfelelően, a saját bér- és árrendszerüknek megfelelően szabályozzák ezt a minimálbért.

Elérkezett hozzánk is ennek a jogszabálynak a megalkotása, és az a baj, hogy ezt mi nem fogjuk látni. Mi nem fogjuk látni azt, hogy a magyar kormány milyen intézkedéseket tervez hozni, milyen szervekkel konzultál  egyébként az uniós jogszabály előírja, hogy konzultálni kell különböző szervezetekkel és szociális partnerekkel. Még egyszer mondom: a baj az, hogy mi ezt nem fogjuk látni.

Az uniós jogszabály előírja azt, hogy november 15-éig különböző intézkedéseket kell hoznia a kormánynak. Egyelőre csak találgathatunk arról, hogy milyen elképzelései vannak erről a kormánynak, mert nem ismert egyetlen intézkedéstervezet, de még csak gondolat sem arról, hogy mi az, amiben szabályozni szeretnék ezt a kérdéskört.

A Magyar Szocialista Párt magát a témát nagyon fontosnak tartja, szükségesnek látja azt, hogy ez átültetésre kerüljön a magyar jogrendbe, és ezt olyan módon kell megtenni, hogy esély legyen a felzárkóztatásra. Azt látjuk, hogy itt egyelőre csak egy előlegezett bizalomról lehetne szó, hiszen ez nélkülünk fog megtörténni. Köszönöm. (Taps az MSZP padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  21  Következő    Ülésnap adatai