Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.14.13:33:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

64. ülésnap (2019.04.01.), 319. felszólalás
Felszólaló Bánki Erik (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 6:03


Felszólalások:  Előző  319  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÁNKI ERIK (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Szeretném megköszönni először is mindazoknak a képviselőtársaimnak, akik a törvényjavaslat általános vitájában itt a parlamentben, részletes vitájában pedig a Kulturális bizottság, illetve a Törvényalkotási bizottság ülésén részt vettek. Mindkét fórumon valamennyi ellenzéki felvetésre válaszoltam, így Steinmetz Ádám képviselő úr felvetéseire is, amelyek közül a hatásköri illetékesség tekintetében feltett kérdésére, illetve javaslatára reagált is a Törvényalkotási bizottság, és a Törvényalkotási bizottság a módosító indítványába beemelte a sportért felelős miniszter egyetértését. Valóban, képviselő úrnak ebben teljesen igaza volt.

Az alapvetést és a kiindulási pontot, hogy miért a Miniszterelnökséget vezető miniszter az, aki ebben az esetben illetékes, azzal indokoltuk, és az volt ebben a motiváció, hogy ennek Budapest fejlődése szempontjából olyan jelentőségű következményei és hatásai lehetnek, amelyek mindenképpen ezt indokolják, hiszen itt nemcsak egy sportdiplomáciai sikerről, eredményről lehet szó, ahogy azt Steinmetz Ádám képviselőtársam is elmondta, hanem valóban, ennek van egy nagyon komoly turisztikai hatása is, nemcsak azokkal a versenyekkel, amelyek Budapesten megrendezésre kerülnek, hanem azokkal a konferenciákkal, sportszakmai és szövetségi konferenciákkal, amelyeket az esetlegesen idetelepülő szövetségek szerveznek. De méltányolva és elfogadva képviselő úr javaslatát, a Törvényalkotási bizottság módosító indítványába ez bekerült, amelyet én előterjesztőként a bizottsági ülésen is támogattam.

(20.10)

A másik vitapont közöttünk abban volt, hogy miért a Nemzetközi Olimpiai Bizottság által támogatott és őáltala elismert nemzetközi szövetségek esetén nyílik meg ez a lehetőség, amelyet a mostani törvénymódosítás ad. Itt nemcsak az olimpiai sportágakról beszélünk, hiszen a Nemzetközi Olimpiai Bizottság által elismert nemzetközi szövetségek száma 35, az olimpiai sportágak száma pedig nem éri el a 30-at, tehát nincs teljes átfedés a kettő között.

Azt gondoljuk, és ebben képviselő úr is egyetértett a parlamenti vitában, hogy ma a Nemzetközi Olimpiai Bizottság az, amely sportpolitikai szempontból a legnagyobb presztízzsel rendelkező nemzetközi szövetség, és mi azt gondoltuk, hogy indulásként vegyük alapul a NOB szakmai állásfoglalásait ebben a tekintetben. Azt jeleztem az általános vitában is képviselő úrnak, hogy két-három év múlva, amikor meglátjuk, hogy valóban van-e komoly érdeklődés, és sikerül-e Magyarországra nemzetközi sportszövetségek székhelyeit áttelepíteni vagy esetleg itt létrejövő sportszövetségeknek székhelyet biztosítani, és ebben zökkenőmentesen és gördülékenyen haladunk, akkor érdemes megfontolni esetleg ennek a kibővítését. Én előterjesztőként nyitott maradnék e tekintetben, és a kormány képviselője, államtitkár úr is jelezte a Törvényalkotási bizottság vitáján, hogy ők is erre nyitottak. Tehát azt gondolom, hogy a kormányzat részéről is megvan ebben a tekintetben egyfajta támogatottság.

Azt gondolom, hogy tényleg egy nagyon komoly lehetőséget ad ez a törvényjavaslat, hiszen Közép-Európában és Kelet-Európában nincs olyan kiemelkedő nemzetközi sportszövetség, amely székhellyel rendelkezne, és ennek az előnyeit bármelyik körülöttünk lévő ország városa élvezné. Tehát azt gondolom, hogy ez nemcsak a turizmus terén, nemcsak a sportdiplomácia terén, hanem Magyarország, illetve Budapest presztízsét illetően is egy nagyon komoly előnyt jelenthetne. Arról nem beszélve, amit szintén elmondtam az általános vitában is, hogy ennek komoly költségvetési hatása is van, hiszen a számításaink szerint egy alkalmazott után közvetlen és közvetett módon a költségvetésnek 14-15 millió forint bevétele van. Tehát egy olyan nemzetközi sportszövetség által, aki Magyarországra települ, éves szinten több mint egymilliárd forint bevételhez juthat a magyar költségvetés.

És végül képviselő úrnak arra a felvetésére szeretnék megnyugtató választ adni, amelyet szintén mind az általános, mind a részletes vitában elmondtunk. Ezt Fürjes Balázs államtitkár úr is megerősítette a részletes vita során, hogy nincs szándékában a kormánynak olyan költségvetési támogatást adni ezeknek a szövetségeknek, amely bármilyen tekintetben borzolhatná a kedélyeket, vagy problémát okozhatna. Elmondtam ott is, hogy a jelenlegi nemzetközi példa azt mutatja, hogy bizonyos városokban, bizonyos országokban bizonyos adókedvezményekben részesülnek ezek a szövetségek. Nem tervezzük, hogy feltétlenül ilyen támogatásban részesítenénk őket, de ha a piaci verseny úgy kívánja, akkor ez esetleg indokolt lehet. A törvény csak egy kaput nyitott meg, de szeretném megnyugtatni képviselőtársaimat arra vonatkozóan, hogy a parlament tudomása és támogatása nélkül egyetlenegy költségvetési forint sem lesz elköltve, amelyet nemzetközi szövetségek támogatására fordítanánk.

Ha úgy alakul, és erre szükség lesz, akkor az adótörvények vitája során egy ilyen indítvány majd a parlament elé fog kerülni, de mondom, még egyelőre erre konkrét indok és konkrét kérés nem érkezett, hiszen nem tartunk olyan tárgyalásoknál, amelyekből ez következne. Tehát itt csak egy lehetőséget akartunk, hogy a kezünk ne legyen megkötve e tekintetben, tehát ha a sportpolitika részéről vagy a magyar kormány részéről bárki tárgyalna ilyen ügyekben, akkor lehetősége legyen, és fel tudja mutatni, hogy ilyen típusú támogatással lehet élni. De ez, még egyszer mondom, a parlament támogatása nélkül nem fog megtörténni, erre garanciát vállalok ezen a helyen is.

Tehát arra szeretném kérni képviselőtársaimat, hogy ahogy a bizottsági vita során, úgy a zárószavazás során is támogassák ennek a törvényjavaslatnak az elfogadását, hiszen azt gondolom, hogy ez nemcsak a budapestiek érdeke, nemcsak a magyar sport érdeke, hanem egész Magyarország érdeke. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  319  Következő    Ülésnap adatai