Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.29.02:42:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

90. ülésnap (2003.09.29.), 72-74. felszólalás
Felszólaló Szabó István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:37


Felszólalások:  Előző  72 - 74  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZABÓ ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Miközben Magyarország előrehaladást ért el a strukturális és kohéziós alapokra való felkészülésben, ami első hallásra ígéretesnek tűnik, késedelem nélkül, a parlament nyilvánossága előtt kell a miniszter úr figyelmét felhívnom arra, hogy számos kulcsfontosságú területen viszont sürgős intézkedésekre van szükség.

A támogatások fogadásának feltételei a csatlakozás előtt maradéktalanul rendelkezésre kell hogy álljanak. Amennyiben országunk nem képes eleget tenni az elvárt kritériumoknak, úgy az Uniótól várt támogatások elmaradhatnak. Számításaink szerint a magyar befizetés és az uniós forrásokból származó kifizetések egyensúlyba hozásához a források legalább 65 százalékának lehívása szükséges. Választ kell adnia tehát a kormányzatnak arra a kérdésre, hogy hogyan leszünk képesek meghaladni ezt a mértéket.

Fontos kiemelni azt a nem jelentéktelen tényt, hogy az előttünk csatlakozó országok tapasztalatai alapján a ténylegesen felhasznált összeg nem haladta meg az alapokból rendelkezésre álló 40-50 százalékot, a tapasztalatoknak pedig hinni lehet. Mi szükség van arra, hogy hitegessük önmagunkat hatalmas számokkal, amikor önmagukban a számok keveset mondanak?

A tények ezzel ellentétben aggasztóak. A vészharangok kongatásának bizony eljött az ideje, az azonnali intézkedések elengedhetetlenné válnak. A polgárok hiteles tájékoztatása alapvető fontosságot kell hogy élvezzen. Hiába beszél a pénzügyminiszter úr 344,8 milliárd forintnyi uniós támogatásról, ha erre nincs meg a fogadóképesség. Magyarország polgárainak jogukban áll tudni, hogy július közepén a kötelezettségvállalások teljesülését értékelő bizottsági jelentés alapján hazánk a felzárkóztatási támogatásokra való felkészülés szempontjából csak a középmezőnyben foglal helyet, több területen jelentősek az elmaradások. Günter Verheugen bővítési biztos is úgy nyilatkozott, hogy az aggodalomnak helye van; a további késlekedésért már nagy árat kell fizetnie az országnak.

Az Európai Bizottság hazánkról készült legutóbbi értékelése a jogharmonizációban, az intézményi háttér kialakításában, az elvárható közigazgatási és tervezési képesség elérésében, valamint az alapok pénzügyi és költségvetési működtetésében jelentős elmaradásokról számolt be. A bizottság véleménye szerint a legfontosabb követelmény a jogharmonizációs hátralék ledolgozása, ez mindenekelőtt a közbeszerzésre, a pénzügyi ellenőrzésre és irányításra, működtetésre vonatkozó jogszabályok sürgős átvételét jelenti.

 

(14.40)

 

Ennél nagyobb aggodalom övezi Brüsszelben a belső állami pénzügyi ellenőrzésről szóló stratégiai dokumentum elkészítésében bekövetkezett késlekedést. A dokumentum szóvá teszi, hogy az ellenőrzési, könyvvizsgálói stratégia nincs kidolgozva. Az eddig nyilvánosságra hozott adatok alapján az sem egyértelmű, hogy a kormány álláspontja szerint milyen várható egyenleggel csatlakozik országunk az Európai Unióhoz.

Ezért kérdezem önt, tisztelt államtitkár úr, hol tartanak az Európai Unió (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) pénzügyi támogatásának fogadásához szükséges előkészületek. A kormány előzetes számításai szerint (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) milyen egyenleggel csatlakozik Magyarország az Európai Unióhoz?

 

ELNÖK: Képviselő úr, lejárt az ideje.

 

SZABÓ ISTVÁN (Fidesz): Hogyan próbálja a kormány elérni, hogy a hozzáférhető támogatási források ne maradjanak kihasználatlanul? Kérem megtisztelő válaszát, államtitkár úr. (Taps a Fidesz padsoraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  72 - 74  Következő    Ülésnap adatai