Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.14.07:51:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

133. ülésnap (2020.06.02.), 24. felszólalás
Felszólaló Szijjártó Péter (Fidesz)
Beosztás külgazdasági és külügyminiszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:09


Felszólalások:  Előző  24  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZIJJÁRTÓ PÉTER külgazdasági és külügyminiszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Képviselő Úr! Ha végigtekintünk az elmúlt esztendőkön vagy akár évtizeden is, és feltesszük önmagunknak a kérdést, hogy mi volt az az esemény vagy eseménysorozat, amely a lehető legalapvetőbben, a lehető legnagyobb mértékben változtatta meg mindennapi életünket, akkor egyértelmű, hogy a koronavírus nyomán kirobbant világjárvány eséllyel szállhat versenybe ebben az összehasonlításban. Még mindig vita van arról, hogy vajon hogyan fog kinézni a világ a koronavírus után. Ezt a vitát itt valószínűleg nem fogjuk tudni, pláne öt percben eldönteni, az viszont többé-kevésbé konszenzust élvez, az a meglátás, hogy semmi nem lesz ugyanolyan, mint volt korábban. Igaz ez a politikai viszonyrendszerekre, és igaz ez az új világgazdasági versenyre is. Magyarország, a magyar kormány időben reagált, lezártuk a határainkat, az iskolákban digitális oktatást vezettünk be, kijárási korlátozásokról születtek döntések, leálltak a gyárak. Mind-mind olyan esemény, amelyhez fogható, nagy változást jelentő eseményeket a mi nemzedékünk az emlékezetében nem igazán tud felidézni. Az egészségügyi védekezés első szakaszát valóban sikerrel zártuk le. Kiépültek azok a kapacitások, amelyek nyomán a fertőzések számát relatíve alacsonyan tudtuk tartani, mondhatni, kontroll alatt maradt a válság egészségügyi része.

(14.10)

Ezért engedjék meg, hogy itt és most ismételten köszönetet mondjunk valamennyi magyar egészségügyi dolgozónak, orvosoknak és nővéreknek, hogy ilyen kiváló teljesítményt nyújtottak, és köszönjük meg a tanároknak is, akik egy teljesen új élethelyzetben tettek meg mindent annak érdekében, hogy a diákok még akkor is meg tudják tanulni a tananyagot, ha éppen nem kellett iskolába járni. Azonban az emberek egészségén és életén túl ez a járvány és bizony annak hatásai erőteljes támadást indítottak az emberek munkahelyei ellen is. Tehát ugyanúgy, ahogy az emberek életét és egészségét meg kellett védeni, meg kell védeni az emberek munkahelyeit is.

És itt kétségtelenül elindult egy óriási vita. Egy vita, amely arról szól, hogy munkanélküliséget finanszírozzunk vagy munkahelyeket finanszírozzunk. Ez a vita itt van már velünk tíz esztendeje, és most is hallhattunk a napirend előtti felszólalások során olyan vádakat, amelyeket ellenzéki képviselőtársaink azon tisztességes magyar vállalkozókkal szemben fogalmaztak meg, akik még ebben a nehéz időszakban is elég bátrak ahhoz, hogy beruházásokat hajtsanak végre, és megvédjék azokat a munkahelyeket, amelyeket magyar emberek töltenek be.

Szeretném az önök figyelmét tisztelettel felhívni arra, hogy 806 magyar vállalkozás nyújtott be támogatási igényt, összesen 377 milliárd forintnyi beruházáshoz. Tehát miközben a világgazdaság hírei csődökről, elbocsátott munkavállalókról, zavargásokról szólnak, addig Magyarországon 806 vállalat összesen 377 milliárd forintnyi beruházást jelentett be, amellyel összesen 143 618 munkahelyet védenek meg, és mindehhez a kormány 150 milliárd forintot meghaladó támogatást biztosít. És én értem, hogy önök ezeket a vállalatokat támadják, de kérdezem én, hogy azok a tisztességes napkori, mezőtúri, jászberényi, kiskunhalasi vagy miskolci vállalatok, akik vállalják a magyar munkahelyek megvédését, cserébe azért, hogy a kormány támogatást nyújt nekik a beruházásukhoz, ezeket a cégeket, ezeket a vállalkozásokat önök miért támadják? Jobb lenne, ha ezek a vállalatok elbocsátanának, leépítenének, csődbe mennének? Jobb lenne, ha magyar emberek ezrei, tízezrei, százezrei veszítenék el a munkahelyeiket? És vannak olyan nemzetközi erők, akik most is ezt akarják, például azok, akik örökkötvényt akarnak kibocsátani, azt akarják, hogy az Európai Unió tagországai a következő generációkra, nemzedékekre eladósodva évtizedeken vagy még hosszabb időn keresztül kamatokat fizessenek, olyan pénzügyi kötelezettségeket akarnak ránk róni, amelyeknek soha nem lenne vége.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ezért van szükség arra, hogy a lehető legszélesebb nemzeti összefogást építsük fel, ezért van szükség a nemzeti konzultációra, hogy Magyarország (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) ezen kihívásokból is a lehető legerősebben jöjjön ki, mint ahogy kijöttünk 2010-ben is. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  24  Következő    Ülésnap adatai