Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.14.18:13:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

133. ülésnap (2020.06.02.), 208. felszólalás
Felszólaló Dr. Varga-Damm Andrea (független)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:40


Felszólalások:  Előző  208  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VARGA-DAMM ANDREA (független): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Első függetlenkénti felszólalásomat teszem most meg, és hogy őszinte legyek, kifejezett öröm számomra, hogy a magyar falut érintő javaslatról beszélhetek. Amikor az általános vita volt, jó pár képviselőtársam az ellenzéki térfélen bizonyos kétségének adott hangot, hogy ez a javaslat nem arról szóle inkább, hogy a 2022-es választásra való felkészülés jegyében azok a kistelepülések is részesülhessenek a „Magyar falu” program célzott támogatási rendszerében, ahol a polgármester esetleg a civil szervezet vezetője, s miután eddig ők kimaradtak a juttatások lehetőségéből, most ezzel tegyék ezt számukra lehetővé.

Én is elmondtam, nem vezérszónoklatomban, hanem felszólalásomban az általános vita alkalmával, hogy nincs az a pénz, amit ne kellene a magyar falura költeni, és nincs az a pénz, aminek ne azt kellene szolgálnia, hogy a magyar kistelepüléseket  ahol kihalóban, kifogyóban van a népesség, és ahol elhagyott ingatlanok tömege található  a jövőben próbáljuk visszanépesíteni. Ha ennek a programnak ez a célja, és ezzel az új módosítással azt akarják elérni, hogy minden 5 ezer lélekszám alatti kistelepülésnek ez a lehetősége meglegyen, akkor mi erre természetesen az áldásunkat adjuk, és én is úgy gondolom, hogy ezt támogatni kell.

De az a szkeptikus hang, ami már az általános vitában is elhangzott, semmi másról nem szól, mint az elmúlt tíz év tapasztalatairól. Ha 2011-ben tárgyalnánk ezt a javaslatot, akkor szerintem ebben a Házban senkiben fel nem merült volna, hogy ez a szándék nem őszinte, és nem valamifajta más lobbierőt leplez vagy másfajta befolyás érdekében való pénzjuttatást tartalmaz. Én mégis igyekszem optimista lenni, és azt kérem képviselőtársaimtól, hogy támogassuk most ezt a javaslatot, pont azért, mert azok az emberek, akik ezeken a településeken élnek, csak annyit látnak, hogy a törvény betűje akként változik, hogy akkor is kapnak támogatást, ha a civil szervezet vezetője a polgármester.

Ne tegyük meg azt semmiképpen ellenzéki oldalon, hogy valamikor is azt mondhassák ránk, hogy csak ez az egy mondat volt abban a törvényben, és önök ellene mondtak ennek, hiszen ma még nem tudjuk, hogy a végrehajtás milyen lesz. Nem tudjuk, hogy a célok tényleg tisztességeseke, nem tudjuk, hogy akik ebben a munkában részt vesznek, azokat a becsület vagy a politikai befolyás irányítja. De azt gondolom, hogy legyünk bizalommal, és próbáljuk azt érzékeltetni a kistelepülési társadalommal, hogy bármi olyan szabályozás jön a Ház elé, ami akár apró részében is az ő boldogabb jövőjüket szolgálja, akkor tegyük mellé mi is a voksunkat, és aztán majd meglátjuk, hogy miként működik ez, és majd kiderül, hogy a bizalmunk megalapozott volte vagy nem.

De nekünk ebben a Házban elemi kötelességünk, hogy a kistelepüléseken élők érdekében minden pozitív döntést, pozitív javaslatot támogassunk, és azért dolgozzunk, hogy az ő boldogulásuk legalább olyan minőségű legyen, mint esetleg egy nagyvárosban élő honfitársunknak, s maradjanak helyben, ne menjenek be a városba, és azt a minőségi szép életformát éljék, amit egy kistelepülés az embereknek megad. Köszönöm a figyelmüket. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  208  Következő    Ülésnap adatai