Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.14.09:31:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

243. ülésnap (2017.10.03.), 52. felszólalás
Felszólaló Dr. Fónagy János (Fidesz)
Beosztás Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:07


Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FÓNAGY JÁNOS nemzeti fejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Valóban az informatika, a digitalizáció korát éljük, és a jelen és a jövő a digitalizációé. Magyarország Kormánya ebben aktívan részt vesz, helyzetbe hozzuk a magyar vállalkozásokat, a magyar embereket. Minden olyan háztartás részére, amely ezt igényli, 2018 végére biztosítjuk a vezetékes vagy vezeték nélküli szupergyors internetkapcsolathoz való hozzáférést.

A technikai fejlődés során azonban nem szabad megfeledkezni a fogyasztókról, a gyorsan változó körülmények között kiemelt figyelmet kell szentelnünk védelmüknek. Ezért üdvözöltük - és meg kell mondjam, hogy a vezérszónoklatok végighallgatása után ez a szándékunk csak erősödött - Balla és Kucsák képviselő urak tavaszi kezdeményezését, amely a fogyasztókat kiemelten védő szabályokkal egészíti ki az elektronikus hírközlési törvényt.

Az október végétől hatályba lépő új szabá­lyok­nak köszönhetően nem köthet röghöz minket a szolgáltató, hiszen a hűségidő legfeljebb egy év lehet. Ha a hűségszerződés kedvezőtlenné válik szá­munk­ra, mert például kedvenc televíziós csatornánk kike­rül a kínálatból, következmények nélkül fel­mond­hat­juk a szerződést. Nem kérhetnek továbbá a szol­gál­ta­tók pénzt a telefonok függetlenítéséért sem, ha egyéb­ként kiszolgáltuk az előfizetői hűséget. Külön kiemelem, hogy ezeket az új szabályokat az ellenzék is üdvözölte az akkori parlamenti vitában. A kép­vi­selő urak mostani indítványa szorosan kapcsolódik a nyáron elfogadott javaslatuk által megkezdett fo­lya­mathoz. A cél továbbra is változatlan, a fogyasztó érdeke az elsődleges, a jogszabályoknak őt kell vé­deni, ha kell, akár a szolgáltatókkal szemben is. Ezért is támogatjuk ezt a javaslatot.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az önök előtt fekvő javaslat két fontos területen egészíti ki a nyáron elfogadott módosítások szellemiségében a hírközlési szabályokat. A fogyasztók általános védelme mellett az is fontos, hogy az állam ösztönözze az internet­hasz­nálatot; ennek keretében azok számára is bizto­sítsa az internet olcsó, de minőségi elérhetőségét, akik ezt piaci áron nem engedhetnék meg maguknak. Jelenleg is van ilyen állami kezdeményezés, ez év júniusától egyre több szolgáltató kínálatában érhető el a „Digitális jólét” alapcsomag, amely az internetet korábban nem használók részére nyújt olcsó elő­fize­tési lehetőséget.

Az ilyen jellegű, az állam által elis­mert ked­vezményes előfizetésekre viszont más sza­bá­lyozás kell hogy vonatkozzon, mint a piaci elő­fizetésekre. A piaci előfizetéseknél az a kívánatos, hogy ne ragadjon benne sokáig az előfizető. Az állam által elismert kedvezményes előfizetésnél viszont pont akkor védi a fogyasztó érdekeit, ha minél to­vább élhet ezzel a kedvezménnyel. Ezt egyébként az élet is igazolja, a „Digitális jólét” alapcsomagot jellemzően kétéves időtartamra kötik az előfizetők. Október végétől erre elvileg nem lenne lehetőség, hiszen az akkor életbe lépő új szabályok alapján csak egyéves hűség lehet. Az előttünk fekvő törvényjavaslat ezért vilá­go­san rögzíti, hogy az állam által elismert kedvez­mé­nyes internet-előfizetések két évre is megköthetők. Fontos kiemelni, hogy a kivétel csak erre a speciális elő­fi­ze­tés-típusra vonatkozik, a piaci szerződések esetében október végétől az egy év hűség köthető ki. Ez a kiegészítés kormányzati célkitűzések teljesítését támogatja.

A törvényjavaslat másik fontos eleme szintén egy létező problémára reagál. Ugyanis, ha költözik az ember s vinné magával az internet- vagy a televíziós előfizetését, előfordulhat, hogy a szolgáltatás az új he­lyén, új lakóhelyén nem érhető el. Ha ez a hűs­ég­idő alatt történik, sok szolgáltató kötbért követel a fogyasztótól a szerződés idő előtti megszűnése miatt. Teszik mindezt annak ellenére, hogy a fogyasztó tehet a legkevésbé arról, hogy a szolgáltató az új lakóhelyére nem építette ki hálózatát. A tör­vény­ja­vaslat véget vet ennek a helyzetnek, világosan rögzíti: ilyenkor nem kérhető kötbér a fogyasztótól, a fo­gyasztó nem sarcolható olyan dolgokért, amihez semmi köze, amiről nem tehet.

Tisztelt Országgyűlés! Meggyőződésünk, hogy a törvényjavaslat elfogadásával tovább erősítjük a fo­gyasz­tók helyzetét a digitális világban, s hozzá­se­gít­jük őket ahhoz, hogy maradéktalanul élvezhessék a digitalizáció előnyeit. Ezért kérem tisztelt képviselő­társaimat, hogy az elektronikus hírközlésről szóló T/17562. számú törvényjavaslatot a parlamenti vita során támogatni szíveskedjenek. Köszönöm, elnök úr, a lehetőséget, képviselőtársaimnak pedig a figyel­met. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai