Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.29.10:00:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

106. ülésnap (2024.03.20.), 36. felszólalás
Felszólaló Dr. Tilki Attila (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:03


Felszólalások:  Előző  36  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. TILKI ATTILA, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az előttünk fekvő törvényjavaslat fontos együttműködést rögzít egy kiemelt stratégiai partnerünkkel. Kijelenthetjük, hogy a világ egy puskaporos hordón ül, a magyar diplomáciának pedig rendkívül fontos feladata, hogy a jelenlegi helyzetben megbízható szövetségeseket tudjunk magunk mellett.

Mindenki számára egyértelmű véleményem szerint, hogy a magyar-török kapcsolatok a csúcson vannak. Tavaly ünnepeltük a diplomáciai kapcsolatok felvételének 100. évfordulóját, az idén pedig nagy sikerrel fut a magyar-török kulturális évad. Erdoğan török elnök 2023-ban két alkalommal is ellátogatott hazánkba, decemberben pedig e látogatás mentén ülésezett a Magyar-Török Felső Szintű Stratégiai Együttműködési Tanács.

Az, hogy kapcsolatunk rendezett, baráti, mind gazdasági, energiabiztonsági, mind biztonsági szempontból nagyra értékelendő. Törökország az elmúlt években mindent megtett azért, hogy féken tartsa az Európa felé törő migrációs nyomást. Erőfeszítéseik nélkül  kimondhatjuk  már rég elveszítettük volna azt az Európát, amelyet eddig ismertünk, benne hazánkkal is. Energiabiztonságunk szempontjából Törökország a legmegbízhatóbb tranzitpartnerünk, felőlük érkezik földgázimportunk döntő hányada. Külön értékelendő, hogy az energiaellátás kérdését soha nem használta keleti partnerünk politikai vagy gazdasági fegyverként.

Természetesen a magyar uniós elnökségnek a jó kapcsolatok mentén Törökországgal is vannak tervei. Prioritásnak fogjuk tekinteni az EU és Törökország közötti vámunió modernizálásának és kiterjesztésének elősegítését. A mobilitás szempontjából fontos lenne végre a vízumkönnyítési megállapodás végére pontot tenni. Bízom benne, hogy ezen időszakban hazánk segítségével újra össze tud majd ülni az Európai Unió és Törökország közötti társulási tanács.

Visszatérve a szóban forgó törvényjavaslatra, sajnos elmondhatjuk, hogy a természeti és emberek által okozott katasztrófák gyakorisága és súlyossága növekvő tendenciát mutat. A polgári veszélyhelyzetek esetén folytatott segítségnyújtás terén közös és szorosabb együttműködés életre hívását szorgalmazza az ENSZ, az Európai Unió, valamint a Türk Államok Szervezete.

(10.00)

Ennélfogva született meg az előttünk fekvő új szabályozás, amely a már meglévő, a Magyar Köztársaság Kormánya és a Török Köztársaság Kormánya közötti, természeti és civilizációs katasztrófák elleni védelem terén Ankarában, 1996. október 6-án aláírt egyezmény helyébe lép.

Február 6-án volt egy éve, hogy pusztító erejű földrengés következett be Törökország és Szíria közös határánál. Megközelítőleg 60 ezer ember életét követelte ez a katasztrófa, és 120 ezernél is többen sérültek meg és veszítették el az otthonukat. A magyar kutatók, mentőcsapatok példásan helytálltak a természet által romba döntött területeken. Én magam is több mentésben részt vevő magyarral találkoztam.

Az ilyen és ehhez hasonló közös munkát, segítségnyújtást könnyíti meg, teszi keretbe és szabályozza ez a törvényjavaslat. A hazánk és Törökország közötti kapcsolatok fejlesztését tehát mindenképpen csak pozitív irányba befolyásolja, ezért a Fidesz képviselőcsoportja támogatja az elfogadását. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  36  Következő    Ülésnap adatai