Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.14.19:50:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

105. ülésnap (2024.03.19.), 54. felszólalás
Felszólaló Dúró Dóra (Mi Hazánk)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 11:04


Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DÚRÓ DÓRA, a Mi Hazánk képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Ha egyetlen kérdésre szeretnénk redukálni ezt a vitát, akkor azt mondhatjuk, hogy azt a kérdést kell feltennünk, hogy kinek a joga és kötelessége fellépni a külföldi befolyással szemben: Magyarországnak a joga, a magyar kormánynak a joga és kötelessége vagy az Európai Uniónak a joga és kötelessége.

A Mi Hazánk Mozgalom erre a kérdésre egyértelműen azt válaszolja, hogy ez a magyar kormánynak a kötelessége; az Európai Uniónak viszont nincsen joga arra, hogy megmondja Magyarországnak, hogy milyen külföldi befolyással szemben lépjen fel, és adott esetben milyennel szemben ne lépjen fel.

Ha ezt az egész kérdést megvizsgáljuk, hogy milyen ma a magyar szuverenitásnak a védelme, és hogy a magyar kormány elégséges intézkedést tesze ennek érdekében, akkor azt látjuk, hogy sajnos ez nem így van, és szeretnék felsorolni néhány olyan konkrét esetet, amikor látványos az elsősorban egyébként éppen az Európai Unió és az Egyesült Államok irányából érkező befolyás.

Ugyanakkor arra is fel kell hívnunk a figyelmet, hogy a XXI. században tévedés azt gondolni, hogy a más nemzetállamokból érkező befolyással szembeni fellépés elégséges, és ezzel ki lenne pipálva ez a feladat. Látjuk azt, hogy globális multicégek, illetve különböző, magukat civilnek hazudó szervezetek azok, amelyek direkt befolyásolni akarták, akarják a magyar politikát is, a magyar közéletet is, illetve beleavatkoznak a választási kampányokba is, és arra is hatással vannak, hogy milyen lesz a magyar választásnak az eredménye.

A magyar kormány lényegében feladta Magyarország digitális szuverenitását, éppen egyébként egy uniós jogszabálynak a gyakorlatilag változtatás nélküli átültetésével a magyar jogrendszerbe. Ezzel egyébként részben a saját szövetségeseit is beáldozta, gondolok itt a Pesti Srácokra. De a digitális véleménykorlátozásnak legnagyobb vesztese mégis csak a Mi Hazánk Mozgalom továbbra is, és a magyar kormány nem gondolja, hogy ezzel szemben bármiféle módon fel kellene lépnie.

Az igenis befolyásolja, befolyásolta a választásoknak a végeredményét, hogy van egy olyan magyar párt, amely elnökének a nevét, az arcképét nem lehet megjeleníteni a legnagyobb közösségi médiaoldalon, nem tudjuk az ő rendezvényeit ezen a platformon hirdetni, és egyáltalán semmilyen megnyilvánulását nem tudjuk közzétenni, így kell versenyeznünk a többi párttal. Ez óriási versenyhátrányt jelent, sőt nemcsak hogy saját oldala nem lehet vagy mi nem tehetjük közzé, maguk a választópolgárok sem hirdethetik a saját közösségi oldalaikon a mi elnökünknek a gondolatait.

Ez elképesztő beavatkozás, minden másnál nagyobb beavatkozás, nem beszélve arról, hogy ezeket az algoritmusokat hogyan buherálják különböző füstös szobákban, mely tartalmak azok, amelyek megjelennek  akár kéretlenül is  egy adott felhasználónál, és melyek azok, amelyeket korlátoz az adott digitális platform, mindenféle jogállamisági, átláthatósági elvet semmibe véve.

Ha már a külföldi befolyásolásról és harmadik országok befolyásáról beszélünk, akkor éppen ezen a napon kaptuk azt a hírt, miszerint Szijjártó Péter újabb frontot adott fel az Ukrajnával kapcsolatos kormányálláspontból. Emlékezhetünk arra, hogy önök közül többen  és maga Orbán Viktor is  azt ígérték még decemberben, hogy nem járulnak hozzá ahhoz, hogy Ukrajna európai uniós csatlakozási tárgyalásai meginduljanak. Önök egy napon keresztül sorolták azt, hogy ennek milyen negatív gazdasági következményei lesznek Magyarországra nézve, elsősorban a mezőgazdaságra, sőt a miniszterelnök odáig is elment, hogy azt mondta, hogy a magyarra genetikailag nem hat a nyomás, úgyhogy nála ne is próbálkozzanak. Majd néhány órával azután, hogy Orbán Viktor ezt mondta, gyakorlatilag zöld utat engedett Ukrajna európai uniós csatlakozási tárgyalásainak megkezdéséhez.

Orbán Viktor következő fegyverletétele néhány héttel ezt követően történt, amikor az Ukrajnának küldendő pénzhez is hozzájárult a magyar miniszterelnök. Tehát önök úgy gondolták, úgy gondolják, hogy ennek a pénznek, amely ránk, a magyar költségvetésre nézve nagyságrendileg 200 milliárd forintot tesz ki, jó helye van egy velejéig korrupt, magyarellenes rezsimnél, azért, hogy támogassuk az ő politikájukat. A Mi Hazánk Mozgalom mind a két esetben úgy gondolja, hogy a kormánynak nem lett volna szabad feladnia a korábbi álláspontját, ahogyan ma Szijjártó Péter is feladta az önök korábbi álláspontját.

A magyar külügyminiszter eddig mindig vétózta azt, hogy közös európai uniós pénzből kapjanak juttatást azok az országok, amelyek fegyvert szállítottak Ukrajnának. A magyar külügyminiszter ma ehhez is hozzájárult, tehát a magyar adófizetők is finanszírozzák  a külügyminiszter tájékoztatása szerint nagyjából 20 milliárd forint összegben  azt, hogy az Ukrajnának fegyvert szállító országok megkapják ezen fegyverek árát.

Ha szuverenitásról meg külső országok befolyásolásáról beszélünk, akkor elsődlegesen a magyar külpolitika szuverenitását kell megkérdőjeleznünk, hiszen eddig önök folyamatosan vétózták ezeket magyar érdekre hivatkozva; semmi nem változott, most mégis meghátráltak, és ezt az álláspontjukat is feladták ebben a tekintetben is.

De szuveréne a magyar gazdaságpolitika? A magyar kormánynak szuverén döntése volte az, hogy miután a gödi gyár 88 tonna magzatkárosító anyagot juttatott a levegőbe, illetve a talajvízbe, önök ezután széttették a kezüket, és valamifajta rémhírterjesztésre hivatkozva tett feljelentést az önök által támogatott polgármester?

Az, hogy a hatóság nem tartotta szükségesnek, hogy kivizsgálja, hogy ez a 88 tonna magzatkárosító anyag, rákkeltő anyag pontosan hova, mely településekre, a talajvizet milyen mértékben szennyezve és hova jutott el, szintén az önök szuverén döntése volt? Az önök gazdaságpolitikája arra épül, hogy semmibe veszik ezeknek az embereknek az egészségét, sőt, 150 milliárd forinttal támogatják, támogatták ezt a gödi akkumulátorgyárat, amelynek most a bővítésére fog sor kerülni, illetve már toborozzák ebbe a gödi akkumulátorgyárba a munkásokat a Fülöp-szigeteken.

Ha önök valóban szuverén kormány, és tudatosan csinálják ezt, akkor ez azért felháborító, ha meg nem szuverén a kormány, és kiszolgálja ezeket a globális cégeket, akkor az meg azért felháborító. Mind a két esetben az önök gazdaságpolitikájának újragondolására van szükség. Ha az elmúlt 14 évben, amikor önöknek végig kétharmados felhatalmazása volt, tudatosan a magyar gazdaság önellátását, a saját talpára állítását célozták volna, akkor a politikai mozgástere is nagyobb lenne Magyarországnak mind az ilyen globális multikkal szemben, mind Ukrajnával szemben. Tehát ha valamiről beszélni kell a befolyásolás kapcsán, akkor azok ezek a kérdések.

Még egy rendkívül felháborító esetre szeretném felhívni a figyelmet. Az, hogy az Európai Unió vezetői bármikor is veszik maguknak a bátorságot, hogy demokráciáról meg átláthatóságról beszéljenek, az önmagában skandalum. Arról az Európai Unióról beszélünk, amelynek a vezetője, az Európai Bizottság vezetője, Ursula von der Leyen  aki egyébként nem ülhetett volna ebbe a székbe, ha a Fidesz képviselői nem szavazzák meg, ezt nagyon fontos hangsúlyozni  a vakcinabeszerzések kapcsán is kimutatta a foga fehérét.

(12.00)

Gyakorlatilag sms-ekben, nyilvánvalóan a vakcinagyártók gazdasági érdekeit kiszolgálva bonyolította le milliárdos nagyságrendben ezeket a beszerzéseket, és a haja szála sem görbült, továbbra is a székében maradhatott, sőt bejelentkezett, hogy szeretné folytatni ezt a munkát, amelyet az Európai Bizottság élén végzett. Ilyen botrányok után az Európai Uniónak van képe arról beszélni, hogy milyen az átláthatóság, milyen a demokrácia, ez végképp hitelteleníti őket, nem beszélve azokról a korrupciós botrányokról, amelyek hónapokon keresztül tartottak, különböző táskákban repülőkön utaztatták a pénzeket. Tehát ha valakinek nincs jogalapja vagy erkölcsi alapja arra, hogy bármiféle demokráciát vagy átláthatóságot számonkérjen bármelyik tagállamon, az az Európai Unió.

Tehát a befolyásszerzéssel szemben nagyon határozottan, a magyar kormány jelenlegi politikájánál sokkal határozottabban kellene fellépni, de az Európai Unió sem erkölcsi, sem jogalappal nem rendelkezik arra, hogy ezt megtegye. Éppen ezért az előterjesztést a Mi Hazánk Mozgalom a szuverenista álláspont miatt támogatni fogja. Köszönöm a figyelmet. (Taps a Mi Hazánk képviselői részéről.)




Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai