Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.16.05:32:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

129. ülésnap (2020.05.18.), 46. felszólalás
Felszólaló Szijjártó Péter (Fidesz)
Beosztás külgazdasági és külügyminiszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:07


Felszólalások:  Előző  46  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZIJJÁRTÓ PÉTER külgazdasági és külügyminiszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Frakcióvezető úr egy visszatekintéssel kezdte a 2010-es évre, amikor valóban a világgazdasági válságnak egy kifejezetten komoly nehézségeket tartogató évét éltük meg. Az volt az első alkalom, amikor a magyar emberek kétharmados felhatalmazást adtak a jelenleg is kormányzó pártoknak arra, hogy tegyék rendbe az ország dolgait, és minél előbb tegyék rendbe az ország gazdaságát. Többre kaptunk felhatalmazást, mint strukturális reformokra. Gyakorlatilag a gazdaság újraalakítására kaptunk akkor felhatalmazást, illetve felszólítást. Szükség is volt erre, tekintettel arra, hogy a GDP-arányos államadósságunk 2010-ben 85 százalék fölött volt, 12,5 százalékos volt a munkanélküliség, 7 százalék körül volt a pillanatnyi költségvetési deficit, és emlékezhetünk arra is, hogy azzal a gazdaságpolitikai modellel, amelyet ránk hagytak az akkori elődeink, 1,8 millió adófizetőre próbálták rátestálni az ország gazdaságának működtetését. Tehát egy 10 milliós országban 1,8 millió adófizetőnek kellett viselnie az összes terhet.

Ehhez képest 2019 végére odajutottunk, hogy Magyarország tudta felmutatni a leggyorsabb gazdasági növekedési ütemet az Európai Unióban, soha nem dolgoztak még annyian hazánkban, mint a tavalyi év végén, és a 2010-es 1,8 millió helyett már 4,5 millió adófizető működteti a magyar gazdaságot úgy, hogy kilenc esztendő alatt több mint 800 ezer új munkahely jött létre. Emlékezhetünk rá, mert frakcióvezető úr is felidézte, hogy akkor arról beszéltünk, hogy tíz év alatt egymillió új munkahelyet fogunk teremteni. Emlékezhetünk az önmagukat szakértőknek nevező közgazdászokra, akik sorra nyilatkoztak, nevették ki a célkitűzést, nyilvánosságra hozták a rendkívül fontos elképzeléseiket. Pontosan ugyanezek a közgazdászok akarnak nekünk most tanácsokat adni, egyesek innen, a parlamenti padsorokból, hogy mit is tegyünk most. Ha akkor rájuk hallgattunk volna, 2010-ben, akkor Magyarország tovább ment volna lefelé azon a lejtőn, amelyen a korábbi szocialista kormányok ellökték, és ma nem arról beszélnénk, hogy Magyarország egy kifejezetten jó gazdasági alapról kezdheti meg az új világgazdasági körülményekre történő felkészülést. Ugyanazok a közgazdászok, akik akkor kinevették a tíz év alatt egymillió új munkahely tervét, azok a közgazdászok mondják most, hogy merre kellene menni. Ez nekünk azért nyújt nagy segítséget, mert pontosan tudjuk, hogy az ellenkezőjét kell csinálni annak, amit mondanak, mert pontosan az ellenkezőjét csináltuk 2010-ben, és akkor azzal sikerrel jártunk.

Tisztelt Képviselőtársaim! A kialakult világgazdasági helyzet azt mutatja, hogy egy teljesen új verseny fog megindulni, teljesen új szabályokkal és új erőviszonyok közepette. Ezért fontos, hogy a mostani nehéz körülmények közepette is megkülönböztetetten figyeljünk azokra a vállalkozásokra, és támogassuk azokat a vállalkozásokat, akik hajlandók beruházni az új technológiákba, hajlandók megtartani az alkalmazottaikat, mert ezek a vállalkozások, ezek a vállalatok fogják jelenteni az alapját annak, hogy Magyarország az új világgazdasági korszakban is sikeres tud lenni. Tehát azt javaslom, hogy semmiképpen se engedjünk annak a mai teljesen újszerű ellenzéki felvetésnek, hogy ne támogassuk a vállalkozásainkat az új informatikai és új technológiai eszközök beszerzésében.

Tisztelt Képviselőtársaim! Továbbmegyünk a munkát terhelő adók csökkentésének vonatkozásában is. Munkahelyek teremtésére és a fizetések emelésére, valamint fejlesztésekre úgy van lehetőség, hogyha a vállalatok vállán lévő, a munkára rakódó adóterheket folyamatosan csökkentjük. Éppen ezért a szociális hozzájárulási adó három évvel ezelőtt elkezdett csökkentését tovább folytatjuk, s az idei esztendőben július 1-jétől 2 százalékkal 15,5 százalékra csökkentjük ezt az adótételt. Mert a magyar gazdaság megújítása, a magyar gazdaság új korszakra való felkészítése, a magyar munkahelyek megvédése és új munkahelyek létrehozása csak beruházásokkal lehetséges; segélyekből nem megy.

Ezért a beruházásokat kell támogatni, figyelni kell azokra a vállalatokra, amelyek a mostani körülmények közepette is hajlandók meghozni ezeket a döntéseket. És hogy mindenhol vannak ilyenek az országban, azt világosan mutatja az a tény, hogy a 800 ezer euró alatti támogatásokra, tisztelt képviselőtársaim, az ország valamennyi megyéjéből jelentkeztek vállalatok, és mindegyiket természetesen támogatni is fogjuk. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  46  Következő    Ülésnap adatai