Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.15.21:17:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

129. ülésnap (2020.05.18.), 250. felszólalás
Felszólaló Vécsey László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Törvényalkotási bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 3:49


Felszólalások:  Előző  250  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VÉCSEY LÁSZLÓ, a Törvényalkotási bizottság előadója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási bizottság 2020. május 14-én tartott ülésén megtárgyalta a Mathias Corvinus Collegium tehetséggondozási programjának és a Maecenas Universitatis Corvini Alapítvány oktatási tevékenységének támogatásáról szóló T/10046. számú törvényjavaslatot. Az összegző módosító javaslatot és összegző jelentést a bizottság a házszabály 46. szakasza alapján 22 igen szavazattal, 8 nem ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta.Tisztelt Képviselőtársaim! Az előttünk fekvő törvényjavaslat egy olyan struktúrát foglal magában, amelyben a kiemelten tehetséges fiatalok külön támogatása alapvető fontosságú közérdeknek minősül. Ennek szellemében áttekintve meg kell állapítsuk, bár a szakmai feltételek adottak, az irány és a koncepció helyes, hogy a Mathias Corvinus Collegium jelenlegi erőforrásai nem elégségesek arra, hogy a kollégium a kiemelten tehetséges fiatalok központjának szerepét eredményesen betölthesse. Ez a törvényjavaslat ezeket a feltételeket kívánja megteremteni a szükséges szakmai és erőforrásbeli háttér központosításával. Ezen célok megvalósítására a legjobb szervezeti forma a vagyonkezelői alapítvány.

A kormány az állam nevében a Mathias Corvinus Collegium a fenntartó Tihanyi Alapítványhoz csatlakozik szükséges vagyonjuttatás útján. (Sic!) A tőkeminimum és a szükséges források biztosítása mellett történik meg ez a csatlakozás a Tihanyi Alapítványhoz. Garanciális elem, hogy a csatlakozás és a vagyonjuttatás csak akkor történhet meg, ha az államnak biztosítékot adó módon megtörténik az alapítvány átalakítása.

A kuratórium kijelölésre kerül az alapítói jogok gyakorlására. Tehát innentől kezdve közérdekű vagyonkezelő alapítványként működik az alapítvány, az alapítói jogokat pedig a kuratórium gyakorolja. Jelentős garanciák vannak a javaslatban az állami oldalt tekintve, ugyanis a részvények elidegenítési szándéka esetén vételi jog és annak biztosítására elidegenítési és terhelési tilalom kerül meghatározásra. Bármilyen elidegenítés esetén a bevételt kizárólag a közfeladat megvalósítására lehet fordítani.

Az alapítvány megszűnése esetén minden vagyona az államra száll vissza. Ezen konstrukció által biztosított, hogy az a juttatott vagyon mindig a tehetséggondozás közfeladatát szolgálja, és hogy ez a vagyon mindig rendelkezésre álljon ezen feladat ellátására, függetlenül a rendelkezésre állás aktuális formájától.

A tervezet alapján az épület felújítására irányuló beruházás kiemelten közérdekű beruházásnak minősül, és a kapcsolódó közigazgatási hatósági ügyeket is a törvény kiemelten közérdekűnek és nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségűnek minősíti.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az elhangzottakra tekintettel kérem, hogy szavazataikkal támogassák a törvényjavaslatot. Köszönöm szépen a szót, elnök úr. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  250  Következő    Ülésnap adatai