Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.16.17:28:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

203. ülésnap, 36. felszólalás
Felszólaló Dr. Rákossy Balázs
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 4:26

Felszólalások:  <<  36  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÁKOSSY BALÁZS nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Engedje meg, hogy a soraikban ülő kevésbé tájékozott képviselők is értesüljenek arról, hogy a képviselő úr által hivatkozott 2017-es úgynevezett országjelentés valóban megjelent, csak éppen egyetlen szó sem szerepel benne a regionális versenyképességről.

Amire képviselő úr gondolhatott, de érthető módon részleteiben nem emlékszik rá, az az uniós regionális versenyképességi elemzés lehetett, amely azonban nagyrészt több évvel ezelőtti adatokon alapul, ezáltal az adatok elavultak, sőt sokszor az önök kormányzása alatt kialakult állapotokat tükrözi. (Zaj, közbeszólások az MSZP soraiból.)

Az elemzés szerint például a magyar régiók versenyképességének egyik korlátja a lakosság egészségi állapota, ezt azonban az elemzés 2011. és ’12. évi adatok alapján, tehát öt-hat évvel ezelőtti adatok alapján állapítja meg, amelyek alapvetően az előző szocialista-liberális elhibázott gazdaságpolitikának az eredményeit tükrözik. (Zaj, közbekiáltások az MSZP soraiból.)A felmérés által használt makrogazdasági adatok is elavultak, 2012-2013 közötti adatokat vesz figyelembe, vagyis egyáltalán nem tükrözik a pénzügyi egyensúlyban és a foglalkoztatási mutatókban bekövetkezett elmúlt évekbeli látványos javulást. (Folyamatos zaj, közbeszólások az MSZP soraiból.)A felmérésből levonható tanulság legfeljebb annyi, hogy az önök által összeállított és megtervezett 2007 és 2013 közötti európai uniós fejlesztési időszakban rendelkezésre álló ezermilliárdok ellenére sem voltak képesek érdemben elősegíteni a magyarországi régiók területi felzárkózását, illetve versenyképességük javulását. Ebből tanulva a jelenlegi kormány a 2014 és 2020 közötti programok tervezése során már kiemelt figyelmet fordított ezekre a szempontokra is, a 60 százalékát a forrásoknak gazdaságfejlesztésre fordítjuk, illetve kiemelten, célzottan részesítünk támogatásban megyéket, megyei jogú városokat, illetve elmaradott régiókat.

Rátérve az Európai Bizottság 2017-es ország­jelentésére ‑ amelyet különösen köszönök, hogy az interpellációban megemlített ‑, az országjelentés elismerően nyilatkozik a magyar gazdaság eredményeiről, a sikeres magyar stabilizációról, a növekvő foglalkoztatásról, az emelkedő bérekről és nem utolsósorban a 2016. évi őszi adócsökkentési csomag versenyképességet javító hatásairól.

A 2010-ben megalakult polgári kormány súlyos terhet örökölt önöktől: 3 százalékot messze meghaladó költségvetési deficitet, egekbe szökő államadósságot, devizában végletekig eladósodott háztartásokat és növekedési lendületét teljesen elvesztő gazdaságot, egy csődhelyzetet örököltünk annak idején. Emlékezzünk 2008 őszére, amikor az államcsődöt és a gazdaság összeomlását csak az IMF lélegez­tető­gépének segítségével tudta elkerülni a szocialista-liberális kormány. Ezen előzmények ismeretében is kell megítélnünk Magyarország elmúlt évekbeli teljesítményét. A kormány intézkedésének köszönhetően az államháztartás hiányát a kormány stabilan 3 százalék alatt tartja, a GDP-arányos államadósságot is csökkenő pályára állította, megszabadítottuk a ház­tar­tásokat a devizahitelektől, és stabil, fenntartható növekedési pályára állítottuk a magyar gazdaságot. Eközben pedig a rendszerváltás óta nem tapasztalt szintre emelkedett a foglalkoztatás. 2010-hez képest közel 700 ezerrel több honfitársunknak van bizto­sít­va a munkája és a megélhetése, valamint ami a leg­lényegesebb, a tisztességes munkáért kapott bérek meg­haladják a válság előtti szintet.

A kormány előretekintve is elkötelezett a ver­seny­képesség és ezen keresztül honfitársaink jólété­nek folyamatos javításában. 2016 novemberében a kor­mány kezdeményezésére megkötött 6 éves bér­meg­állapodás hozzájárul a bérek lendületes növe­ke­déséhez, a foglalkoztatás további bővüléséhez, ezáltal növelve a háztartások jövedelmeit, valamint a fo­gyasztását, tisztelt képviselő úr. A fogyasztás a tavalyi évben 5 százalékkal növekedett, az idei évben több mint 7 százalékos érdemi növekedést várunk. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.)

A vállalkozások adó- és járulékterheinek csök­ken­tése támogatja a hazai vállalatok ver­seny­képes­ségét, valamint érdemben ösztönzi a beruházásokat. (Az elnök ismét csenget.) Ha pedig a legfrissebb nemzeti és nemzetközi összehasonlításokat tekint­jük, a versenyképességet nagymértékben tükröző üzleti bizalom tekintetében (Az elnök ismét csenget.) nemcsak hogy negyedik éve meghaladjuk az uniós átlagot, de a többi visegrádi országénál is jobb a magyarországi helyzet. Köszönöm megtisztelő figyel­müket, kérem válaszom elfogadását. (Taps a kor­mánypártok soraiban.)

Felszólalások:  <<  36  >>    Ülésnap adatai