Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.28.09:32:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

99. ülésnap, 76. felszólalás
Felszólaló Dr. Veres János (MSZP)
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Beosztás pénzügyminisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 4:05

Felszólalások:  <<  76  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VERES JÁNOS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Országgyűlés! Mindenekelőtt szeretném hangsúlyozni (Folyamatos zaj. - Az elnök csenget.), hogy nem helytálló a kérdésben sugallt megállapítás, hogy a szegényebb betegek kiszorulnának a gyógyfürdőellátások keretében igénybe vehető gyógyszolgáltatásokból. Önök előtt is ismeretes, az alacsony jövedelemmel rendelkezők normatív alapon vagy méltányossággal jogosultak közgyógyellátás keretében térítésmentesen igénybe venni a gyógyfürdők által nyújtott különféle kezeléseket. Ennek a pénzügyi fedezetét a központi költségvetés minden évben biztosítja olyan nagyságrendben, amilyen összegű megtérítési kötelezettség ezen ellátottak után felmerül, azaz anyagi korlát itt nincs.

Hasonlóan nem helytálló az a megállapítás sem, hogy az intézkedések következtében lehetetlen helyzetbe kerülnek az alacsonyabb jövedelmű rétegek, mert nem tudnak évente többször is tízezer forintot áldozni. A helyi, körzeti országos minősítésű fürdők esetében, például a termálgyógymedence (Folyamatos zaj. - Az elnök csenget.) évi kétszeri, összesen 30 igénybevételt jelentő kúrája a jogszabály szerinti árak és támogatások alapján a lakosságnak 1650, 1830, 2130 forintba kerül. Az iszappakolás például 3510, 3960 és 4380 forintért vehető igénybe. A legdrágább komplex gyógyfürdőellátás is 7500, 8250, illetve 9300 forintért érhető el.

A konkrét kérdésekre a válaszaim: a Pénzügyminisztérium a gyógyfürdőszolgáltatások támogatása vonatkozásában sem akadályozza meg a szakmai követelményeknek megfelelő szabályozás teljesülését, érvényesülését. A minisztérium a kormányzaton belüli feladatából adódóan arra törekszik, hogy ne kerüljön sor indokolatlan áremelésre, és a szolgáltatások igénybevételi struktúrája racionálisabbá váljon. A privatizált egészségügy fizetési kötelezettségére és a támogatott gyógyfürdő-szolgáltatások térítésidíj-alkalmazására vonatkozó elvárás közötti párhuzam sem helytálló. A jogszabályok az egyes ellátási formák, termékek, szolgáltatások adott támogatási szintjével fejezik ki az egészségügyi és szakmai prioritásokat. A lakosság fizetési kötelezettsége természetesen csak akkor merülhet fel, ha a társadalombiztosítási támogatás mértéke 100 százalék alatti, illetve az érintett közgyógyellátás keretében nem látható el.

Mi történt valójában? Az előző kormány 2000. július 1-jén hatályba lépett rendeletmódosítása keretében került bevezetésre kilencfajta gyógyfürdő-szolgáltatás 100 százalékos támogatási kulcsának 85 százalékosra történő csökkentése. A 100 százalékos támogatás csak a csoportos gyógyúszás esetében maradt meg. A támogatási szintmérséklés feltehetően abból a megfontolásból történt, hogy szűnjön meg a 100 százalékos támogatás lakossági kereslet szintjére és összetételére gyakorolt negatív hatása, és sor kerülhessen az érintett körben a támogatás alapjául elfogadott árak több mint 17 százalékos növelésére.

Tény, hogy a gyógyfürdők jelentős része nem alkalmazta a támogatási kulcsok változásából fakadó térítésidíj-kötelezettség növelését, hanem a kormányzati szándékkal ellentétben továbbra is a korábbi áron, térítési díj fizettetése nélkül nyújtotta szolgáltatásait. A társadalombiztosítási támogatás alapjául elfogadott ár nagymértékű, 21 százalékos emelése szükségességének elfogadásához támasztotta a későbbiekben a pénzügyi tárca a jogszabály szerint adódó térítési díj érvényesítésére vonatkozó szolgáltatói kötelezettségvállalási feltételt. Mint az előzőekből is kiderült, nincs szó arról, hogy az időseken vagy a betegeken hajtjuk be a hiányzó forrásokat, hiszen az elfogadott 21 százalékos áremelés utáni ár 85 százalékos támogatását és a lakossági térítési díjat is a gyógyfürdők kapják meg.

A gyógyfürdők finanszírozása kapcsán szeretném a képviselő úr kérdésére megemlíteni, hogy a 2003. év mintegy 30 százalékkal haladta meg a 2002. évi teljesítést, és a 2004. évi támogatási előirányzat is lehetővé teszi az igénybevétel bővülését, azaz bővülő források vannak a költségvetésben.

Kérem válaszom elfogadását. Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP soraiban.)

Felszólalások:  <<  76  >>    Ülésnap adatai