Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.27.13:32:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

127. ülésnap, 70. felszólalás
Felszólaló Harrach Péter (Fidesz)
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 2:59

Felszólalások:  <<  70  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HARRACH PÉTER (Fidesz): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! A szociális szakma jelzései szerint Magyarországon ismét terjed a szegénység. Egy baloldalhoz közel álló szakértő azt a kérdést is felteszi, hogy az uniós csatlakozás után újabb rétegeket fenyegető elszegényedés ellen tud-e most valamit tenni a kormányzat. Ma már téma volt a Házban a gyermekszegénység, és erre kettős válasz érkezett a minisztertől: egyrészt elmondta, hogy mit tett a kormány, másrészt azzal vádolta az Orbán-kormányt, hogy mit nem tett. Amit tett - és a felsorolt intézkedések nagy része valóban elfogadható és helyes volt -, azzal egyetértünk. De sajnos a miniszter úr elfelejtette hozzátenni, hogy az áremelések és a megszorítások közvetlenül vagy közvetve ezeket nemcsak elemésztették, hanem felül is múlták. Egyetlen példát kell említenem a Draskovics-csomagból: a Fogyatékosok Esélye Közalapítvány támogatását 50 százalékkal csökkentették. Nem közvetlenül, de közvetve fog hatni ez a fogyatékos gyermekeket nevelő családokra.

A magyar emberek esélyei általában romlottak ezalatt a két év alatt, a szegényeké ezen belül fokozottan romlott.

 

(15.00)

 

A válasz második része az Orbán-kormányról szólt, néhány helyreigazítást hadd tegyek. Gyakran elhangzik, hogy a gazdagokat támogatta ez a kormány. (Közbekiáltás az MSZP soraiból: Így van!) Most is. Az Orbán-kormány a dolgozó és gyermeket nevelő családokat támogatta. Hadd hívjam fel a figyelmüket, hogy '98-ban egy szociális vészhelyzetet örökölt az Orbán-kormány, az alsó és középrétegek további lecsúszását kellett megakadályozni. (Közbeszólások az MSZP soraiból: Nem!) Ezt megtette többek között a családtámogatási rendszerrel, az otthonteremtési támogatással, a minimálbér 250 százalékos felemelésével. Akkor a tárgyilagos felmérések azt mutatták, hogy megállt a szegénység terjedése. Ez volt a szakma véleménye.

Ma a szakma azt mondja, hogy ismét terjed a szegénység, és ahogy az előbb említettem, bizonyos rétegeket veszély fenyeget a csatlakozás után. Ezért megkérdezem miniszterelnök úrtól, illetve miniszter úrtól, mit tervez a kormány a szegénység további terjedésének megállítására. Ne a múltról, a jövőről beszéljen, kérem, miniszter úr!

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

Felszólalások:  <<  70  >>    Ülésnap adatai