Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.28.22:58:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

230. ülésnap (2017.05.31.), 98. felszólalás
Felszólaló Dr. Vízkelety Mariann
Beosztás Igazságügyi Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 10:42


Felszólalások:  Előző  98  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VÍZKELETY MARIANN igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Meg szeretném köszönni valamennyi hozzászólónak a konstruktivitását, mert azért azt látom, hogy abban valamennyi hozzászóló képviselőtárs egyetért, hogy az igazságügyi alkalmazottak és a nem ügyész ügyészségi alkalmazottak illetményrendezése egy szükséges, fontos és támogatandó dolog. Tehát ebben, úgy látom, a fő elvben, a fő célban, az előterjesztés céljában valamennyien egyetértünk.

Itt több konkrét kérdés merült föl, és engedje meg, elnök úr, hogy ezeken a lényeges kérdéseken végigmenjek, hiszen megfogalmazódott, hogy bizonyos dolgokat nem értenek a képviselő urak, illetve kérik az indokát.

Bárándy képviselő úr szóvá tette, hogy az OBH elnök asszonya az Igazságügyi bizottság előtt tett beszámoló során említést tett arról, hogy bizony kezelőirodai munkatársak, igazságügyi alkalmazottak Tesco-feltöltőbe mentek, feltöltő munkakört betölteni, mert 10-15 ezer forinttal több illetményt kapnak. Tulajdonképpen ez az indoka annak, hogy a jelen előterjesztést most tárgyaljuk, hogy ez ne történjen meg. Tehát éppen az igazságügyi alkalmazottak megtartása a cél, és az, hogy rendezzük az illetményt, mert valóban nagyon alacsony.

Gúr Nándor képviselő úr itt van, látom, föltette azt a kérdést, hogy a 164 ezer forint nagyságrendű illetményemelés csupán a garantált bérminimumnak megfelelő mértékű illetményemelés. Igen, ebben igaza van, hogy nagyságrendileg a kezdő középfokú végzettségű Iasz.-os kollégának ennyi lehet az induló bére, de a másik kategória, hogy meddig lehet a szolgálati idő után emelkedni, az már 401 ezer forint. Tehát azért az már egy jelentősebb illetményt jelent.

Bárándy képviselő úr előhozta, hogy a bírói kar milyen rosszul fizetett, az illetményük milyen alacsony. Egyetértek. Ezért is döntött a kormány arról, hogy háromszor 5, összesen 15 százalékos illetményemelésben részesíti a kart.

Az is kérdésként fogalmazódott meg mind Bárándy képviselő úr, mind Gyüre képviselő úr részéről, illetve Mesterházy Attila képviselő úr is fölvetette, hogy miért nem a bírói karnak a 15 százalékos… ‑ mert itt most a legfontosabb és megoldandó, a legsürgősebb feladat a nagyon alacsony bérezésű igazságügyi alkalmazottak és ügyészségi alkalmazottak bérének rendezése volt. Úgyhogy ez volt a cél, hogy próbáljuk fenntartani a bírósági szervezetrendszer működőképességét, megtartani az igazságügyi alkalmazottakat. Tehát a legkiszolgáltatottabb és a leginkább rászoruló alkalmazottak illetményét szerettük volna ezzel az előterjesztéssel rendezni.

Vissza is térnék arra, hogy itt jelen esetben az igazságügyi alkalmazottak és a nem ügyész ügyészségi alkalmazottak illetményéről beszélünk, és nem a bírói illetményekről és nem az ügyészi illetményekről, bár a kettő összefügg, hiszen a szorzószám az alapilletménynek a szorzata. Tehát mindig, most például 431 ezer forint durván a bírói alapilletmény, és ha azt mondom, hogy 0,2 százalék, mint a kezdő középfokú végzettségű Iasz.-os kollégának, akkor a 431 ezernek a 0,2 százaléka, az a 164 ezer. (Sic!) Tehát így függ össze. Tehát mindig a bírói alapilletményhez viszonyítjuk az Iasz.-os kollégáknak, illetve nem ügyész ügyészségi kollégáknak az illetményét. (Gőgös Zoltán: Az a matek nem jön ki, államtitkár asszony!) Nem jön ki? Szóval, tény az, hogy az alapilletmény szorzatával van. (Dr. Bárándy Gergely. Ez van megemelve, a szorzó?) A 0,2, azt már meghaladtuk, most már közel 0,4, tehát így jön ki. (Dr. Gyüre Csaba: A minimálbér alatt volt 30 százalékkal.) 0,38 most, tehát 0,2 volt korábban, most 0,38, és a kettőnek jön így ki. (Dr. Bárándy Gergely: Az már kijön.) Most akkor… (Gőgös Zoltán: Az lehet, hogy így van.) De biztos, hogy ez így van.

Tehát az állami tisztviselőkkel való összehasonlítás és az állami tisztviselők illetményével való összevethetőség is felmerült problémaként Bárándy képviselő úr hozzászólásában. Itt a hatályos törvény is 2001-től a kormánytisztviselői illetményekhez igazítja az igazságügyi alkalmazottat, tehát ez egy meglévő törvényi kötelezettség. (Dr. Bárándy Gergely: Attól még nem jó!) Ezért van ez. Tehát akkor ezek szerint azt megválaszoltam, hogy nem választjuk le a bírói illetménytől. Nem tudom, ezt elfogadja‑e a képviselő úr. (Dr. Bárándy Gergely: El, mondanék rá mást, de mivel lehetőségem nincs…) Majd utána még biztos lesz. Ja, nincs utána, bocsánat.

Gyüre Csaba képviselő úr azt mondta, hogy a szlovák igazságügyi alkalmazottak sztrájkolnak. A jelenlegi sztrájktörvény az igazságügyi alkalmazottaknak nem teszi ezt lehetővé. (Gőgös Zoltán: Ebben is jobbak a szlovákok!) Gondolom, hogy nem erre akart biztatni a képviselő úr. (Gőgös Zoltán: Nem hát, de legalább ott lehet.)

Föltette Gyüre Csaba képviselő úr azt a kérdést, hogy az Mt. szerinti bérezésnek, fizetésnek mi volt az indoka, és hogy ez milyen bérfeszültséget fog okozni a szervezeten belül. Ez kifejezetten az OBH és a legfőbb ügyészség kérése volt, hogy az informatikus kollégáknak lehessen egy olyan bért fizetni, hogy a minőségi munkát végző informatikus kollégákat megfelelően tudják bérezni, tehát megfelelő bért tudjanak nekik fizetni. Ez az indoka, ez volt az indoka. Ezt megmondtam az expozéban is, hogy tulajdonképpen ez gazdaságosabb is, mint ha külsős cégekkel látnák el ezt a feladatot, és biztonságosabb is, hogyha munkavállalóval látják el ezt a feladatot.

Ugyanez a válaszom Gúr Nándor képviselő úrnak is, ő is feszegette ezt a kérdést. Ez az indoka ennek, hogy az OBH elnöke és a Legfőbb Ügyészség kérte ezt, hogy problémát jelent ezeknek a szakembereknek a megfizetése és bent tartása a szervezetben.

Mesterházy képviselő úrnak már válaszoltam az előbb, hogy miért nem a 15 százalékos béremelést támogatjuk.

(15.10)

Mert mondom, jelen előterjesztéssel most a legkisebb béreket kapó igazságügyi alkalmazottak és ügyészségi alkalmazottak bérrendezése volt a feladat.

Gyüre Csaba képviselő úr föltette azt a kérdést, illetve megjegyezte, hogy a titkárok esetében minimálisan vagy nem ‑ vagy nagyon minimálisan ‑ emelkedik a bér. Előkerestem a táblázatomat a titkárokat illetően: az tény, hogy vannak olyan szolgálati időt betöltő titkárok, ahol minimálisan fog növekedni a bér, annyiban azonban mégis jobban járnak a titkárok, hiszen eddig a jelenleg hatályos Iasz.-os jogszabályban csak a 7 év szolgálati viszonyig emelkedtek az illetmények, most pedig 39 évig sávosan emelkedik a titkárok illetménye.

A költségvetésre is rákérdezett a képviselő úr. Az OBH-val és a Legfőbb Ügyészséggel volt egy elég szoros egyeztetési folyamat, mondtam az expozéban, hogy több mint féléves megfeszített munka eredménye ez az előterjesztés, és a háttérszámításokat is az OBH-tól és a Legfőbb Ügyészségtől kaptuk, éppen ezért körülbelül 9 milliárd forintos nagyságrendben kap pluszforrást a két szervezet ahhoz, hogy ez az illetményemelés megtörténjen.

Bárándy Gergely képviselő úr még azt hozzátette az imént, hogy nem fog 20-30 százalékkal emelkedni valamennyi igazságügyi alkalmazott illetménye. Ez így van. Van, akinek 10 százalékkal emelkedik, van, akinek 15, van, akinek 20 és van, akinek 30 százalékkal, de mindenkinek emelkedik. Tehát nem lesz olyan, csökkenni biztos nem fog, minimálisat mindenkinek fog, tehát még akinek a legkevésbé fog emelkedni, annak is minimálisat fog emelkedni, és valóban nem mindenkinek. Ezt az expozéban is elmondtam, hogy akár 30 százalék is lehet az illetménynövekedés, de természetesen van, akinek 10-15-20 vagy 30 százalékkal fog emelkedni. Arra törekedtünk, ismétlem, hogy a legkisebb illetménnyel rendelkező igazságügyi alkalmazott kollégák illetményét emeljük a legnagyobb mértékben.

Ha esetleg valamit kihagytam, elnézést kérek, de állok esetleg később rendelkezésre. Köszönöm szépen. És kérem szépen, mivel úgy látom, hogy valamennyien egyetértenek abban, hogy az illetményrendezésre sor kell hogy kerüljön, ez szükséges, kérem, támogassák a javaslatunkat. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  98  Következő    Ülésnap adatai