Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.28.18:01:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

241. ülésnap, 190. felszólalás
Felszólaló Sneider Tamás (Jobbik)
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 2:12

Felszólalások:  <<  190  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SNEIDER TAMÁS (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! 2010 telén több mint 400 ember, 2011 telén több mint 330 ember halt meg amiatt, hogy a szabad ég alatt vagy fűtetlen otthonában élt. E kérdés megírásakor idén már hatan estek áldozatául a hidegnek, két nő és három férfi hűlt ki a szabad ég alatt, míg Putnokról egy nyugdíjas asszonyt a saját otthonából szállítottak kórházba kihűléses tünetekkel, de már nem tudtak rajta segíteni.

Mindeközben a kilakoltatások felgyorsulását tapasztalhatjuk, ugyanis a hitelezők és végrehajtóik még a december 1-jén életbe lépő téli moratórium előtt minél több jelzálogba adott ingatlant akarnak megszerezni. Alátámasztja ezt, hogy Budapest XIII. kerületében egyetlen nap alatt fél tucat családot lakoltattak ki. Természetesen a Magyar Bírósági Végrehajtói Kamara kommunikációs tanácsadója túlzó megállapításnak tartja, hogy a kilakoltatási moratórium előtt intenzívebb lenne a végrehajtói munka, a tények azonban mást mutatnak. Ráadásul a devizahitelesek mellett az önkormányzati bérlakások fizetésképtelen lakóit is tömegesen teszik ki. Ezek miatt többek közt a Magyar Szociális Fórum és az otthonvédő Koppány Csoport is kérte a kormányt, hogy hozzák előbbre a december 1-jén kezdődő kilakoltatási moratóriumot, azonban mind ez idáig nem történt semmi.

Mindannyian tudjuk, hogy hosszabb távon főként a devizahitelesek esetében a moratórium önmagában nem megoldás, azonban jelen helyzetben a téli kilakoltatási moratórium korábbi bevezetése akár emberéleteket is menthetne. Emellett indokolt lenne a kilakoltatás törvényi szabályozásának szigorítása is.

Államtitkár úr, van-e olyan forgatókönyve a kormánynak, miszerint előbbre hozzák a téli kilakoltatási moratóriumot? Ha van, akkor ez mikor és milyen körülmények fennállása esetén lép életbe? Remélhetjük-e, hogy ha idén nem, jövőre történik ebben az ügyben valami? További kérdésem, hogy a kilakoltatások számáról van-e tudomásuk, hogy havonta hogyan oszlanak meg, alátámasztják-e ezek a moratórium előtti intenzívebb végrehajtói munkát. (Az elnök csenget.) Amennyiben igen, mit tud a kormány ez ellen tenni?

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

Felszólalások:  <<  190  >>    Ülésnap adatai