Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.14.03:31:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

26. ülésnap, 250. felszólalás
Felszólaló Becsó Zsolt (Fidesz)
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 2:21

Felszólalások:  <<  250  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Miniszter Asszony! Magyarországon egészen a rendszerváltásig nem alakult ki a bűncselekmények áldozatait segítő rendszer. 1989-et követően az önkormányzatok segélyek formájában nyújtottak segítséget az áldozatoknak, míg a civil és egyházi szervezetek a szexuális erőszak és a civilbántalmazás elszenvedőit karolták fel. A magyar nemzeti stratégiában megfogalmazott célok egyike, hogy hazánkban 2025-re minden megyeszékhelyen legyen áldozatsegítő központ, ezzel kialakítva a hálózatos rendszert.

A magyar kormány számára kiemelt jelentőségű, hogy minden állampolgár biztonságban érezze magát, és tudatában legyen annak, hogy amennyiben bűncselekmény áldozatává válik, van hova fordulnia, és nincs egyedül. Az áldozatsegítő központok hálózattá fejlesztésének legfőbb oka az, hogy a bajba került személyhez a lehető legközelebb legyen a fizikailag elérhető segítség. Fontos, hogy komplex segítségnyújtásban részesüljenek az áldozatok, ennek érdekében a központok közvetlen kapcsolatban állnak a közös cél eléréséhez szükséges állami, önkormányzati, civil és egyházi szervezetekkel.

Öröm számomra, hogy választókerületemben 2021 óta az Igazságügyi Minisztérium és a Nógrád Megyei Rendőr-főkapitányság a kialakított áldozatsegítő ponton közösen dolgozik az áldozatsegítési és áldozatvédelmi tevékenységgel összefüggő feladatok eredményes megvalósítása érdekében. Kiemelt jelentőségűnek tartom, hogy a magyar emberek felelősséget érezzenek honfitársaik iránt, segítséget nyújtsanak egymásnak, ebben pedig nagy szerepe van a központoknak, amelyek egyik fő feladata a felvilágosítás, hiszen az időben megkezdett segítségnyújtással lerövidíthető az áldozat felépülési ideje, illetve a tájékoztatás által felismerhetővé válhat a bántalmazás, és ez hozzájárulhat ahhoz, hogy az abúzuson áteső személyt mihamarabb kiemeljék a romboló környezetből.

Tisztelt Miniszter Asszony! (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.) Az elhangzottakkal kapcsolatban kérdezem, hogy országos szinten milyen eredményei vannak az áldozatsegítő központoknak…

Felszólalások:  <<  250  >>    Ülésnap adatai