Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.13.08:40:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

77. ülésnap (2003.06.03.), 34. felszólalás
Felszólaló Szűcs Lajos (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Szociális bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 5:00


Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZŰCS LAJOS, a szociális és családügyi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Elnök Úr! Képviselőtársaim! Tisztelt Miniszter Asszony! A szavazati arányokat az előttem szóló Vidorné képviselőtársam már elmondta. Most szeretnék a bizottsági ülésen valóban elhangzott dolgokról is beszélni, hiszen el kell önöknek mondanom, a bizottsági ülésen igazából érdemi vita nem alakult ki. Ennek érzékeltetésére az előttem szóló képviselőtársam első mondatát szeretném önöknek idézni a jegyzőkönyvből: “Az előterjesztő képviselője olyan részletesen elmondta a mi álláspontunkat, hogy csak egyetlen mondattal szeretném kiegészíteni.ö Ez volt a bizottsági ülésen elhangzott mondata a kormánypárti többségnek, akik megszavazták ezt a törvényjavaslatot általános vitára.

A Fidesz és az MDF valódi kérdéseket tett föl a törvényjavaslattal kapcsolatban, amennyiben rákérdeztünk, hogy milyen véleménye alakult ki az egyeztetés során a kamaráknak, amennyiben rákérdeztünk, hogy az önkéntes munka hogyan fog illeszkedni a munka törvénykönyvének rendszerébe, illetve rákérdeztünk bizonyos életből vett példákra, amikor megkérdeztük, hogy egy kórházi praxisban és magánpraxisban is dolgozó egészségügyi dolgozó, mondjuk, egy orvos hogyan tudja ezt az önkéntes többletmunkát, illetve a saját praxisában végzett tevékenységet összehangolni, ki és milyen felelősségi rendszereket fog ennek a kérdésében megállapítani.

Elmondtuk azt is, hogy a kormány, ha valóban egy átfogó és visszafordíthatatlan egészségügyi reformról beszél, akkor ez a tervezet, kiragadva a tágabb összefüggés rendszeréből és külön előterjesztve: önmagában egy torzó. Itt egy olyan egységes törvényalkotási csomagra lenne szükség, amely egyidejűleg és főleg arányosan foglalkozna a rendszer minden lényeges elemével, így az intézmények jövőjével is; korántsem biztos, hogy csak a privatizációval, különös tekintettel nem csak a kórházak esetére vonatkoztatva, a rendszer átfogóan megújított finanszírozásával, valamint az orvosok és más dolgozók és szakdolgozók lehetőségeivel, jogaival és kötelezettségeivel foglalkozna.

Ahhoz, hogy egy egységesen működő, mindenkire kiterjedő és igazságos egészségügyi rendszert alkossunk, a mainál gyorsabb szervezőképesség mellett a rendszer összes szereplőjét és tényezőjét egyidejűleg kellene figyelembe venni, egyébként olyan helyzetbe kerülünk, mint most. A tervezetben korábban hatályba lépő intézményi törvény kisemmizi majd az egészségügyi dolgozókat, cserébe kapnak majd egy “nesze semmi, fogd meg jól!ö jogszabályt, ami - leszámítva a valóban EU-jogharmonizációra irányuló követelményt az ügyeleti renddel és az Európai Bíróság által kikényszerített tételekkel - valójában nem más, mint a munkavégzés formai egyesítésére szóló törekvés.

A törvénytervezet a kamara unszolására engedményt tett az orvosoknak, amennyiben megjelenítette a törvénytervezet szövegében és címében az orvos szót. Ez azonban inkább cinikusnak mondható, hiszen jellemző is a jogalkotóra és annak szellemiségére. Miközben valamiféle nivellációs kényszerből differenciálás nélkül egy kalap alá kívánja venni a teljesen eltérő munkákat és a teljesen eltérő felelősségi körben dolgozó orvosokat, mondjuk, a betegszállító, beszállító munkásokkal, addig a javaslat döntő része valójában csak az orvosokra vonatkozik. Nem abszurdum tehát az az igény, amit már a kamara is megfogalmazott, hogy az orvosokra külön törvény vonatkozzon.

A tervezet szellemiségéről valóban a legjobb példa a Gógl képviselőtársam által már behivatkozott 20. §, amelyben a hét szabad műveltséget, a hét szabad művészetet gyakorlók megkötött táncolására találunk példát, amennyiben csak úgy, csak annyira finanszírozza majd a törvénytervezet értelmében ezen egészségügyi tevékenységet, mondjuk, egy falusi orvosnál az egészségbiztosító, amennyiben betartja a miniszter által elrendelt protokollt.

Ezeknek a fenntartásainknak hangot adva és ezekre igazából érdemi választ nem kapva, a Fidesz és az MDF képviselői nem tartották általános vitára alkalmasnak a törvényjavaslatot. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai