Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.16.14:03:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

220. ülésnap (2021.11.08.), 241. felszólalás
Felszólaló Héjj Dávid Ádám (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Törvényalkotási bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 3:14


Felszólalások:  Előző  241  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HÉJJ DÁVID ÁDÁM, a Törvényalkotási bizottság előadója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási bizottság 2021. november 4-én tartott ülésén megtárgyalta a tőkeegyesítő társaságok határokon átnyúló átalakulásáról, egyesüléséről, szétválásáról és egyéb jogharmonizációs célú törvénymódosításról szóló T/17280. számú törvényjavaslatot. Az összegző módosító javaslatot és az összegző jelentést a bizottság a házszabály 46. §-a alapján 25 igen szavazattal, 3 nem ellenében, 4 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Képviselőtársaim! A Ház asztalán fekvő törvényjavaslat Magyarország jogharmonizációs kötelezettségének teljesítését szolgálja. A javaslat a 2017/1132 irányelv határokon átnyúló átalakulások, egyesülések és szétválások tekintetében történő módosításáról szóló mobilitási irányelvet és a 2017/1132 irányelvnek a digitális eszközök és folyamatok társasági jog terén történő használata tekintetében történő módosításáról szóló digitális irányelvet ülteti át.

Tisztelt Ház! A társaságok alapítása, átalakulása, megszűnése közül a legösszetettebb az átalakulás, azaz a társaságiforma-váltás, az egyesülés, valamint a szétválás. E műveletek még inkább összetettek, ha határokon átnyúlóak, hiszen ebben az esetben több állam jogának kell összhangban működnie.

A mobilitási irányelv az uniós tőkeegyesítő társaságok szabad letelepedését, az uniós vállalkozások határokon átnyúló mobilitását akként segíti elő, hogy lehetővé teszi, hogy valamely tagállam joga szerinti társaság egy másik joga szerinti társasággá alakuljon át, határokon átnyúló egyesülésben, szétválásban vegyen részt anélkül, hogy előbb végelszámolással meg kelljen szűnnie. A mobilitási irányelv lehetővé teszi továbbá azt is, hogy az uniós társaság gördülékenyebben települjön át Magyarországra. Ez a vállalkozások számára az olcsóbb és piacképesebb működést segítheti elő.

A digitális irányelv szabályozza a korlátolt felelősségű társaság és a fióktelep elektronikus úton történő létrehozásának folyamatát, és előmozdítja az online műveletek elterjedését mind tagállami, mind uniós szinten. A digitális irányelv alapján lehetővé kell tenni, hogy a korlátolt felelősségű társaságok online módon kerüljenek bejegyzésre, továbbá új fióktelepet is ily módon hozhassanak létre az alapítók. Az irányelv lényege, hogy biztosított legyen a cégalapítás hatóság előtti fizikai jelenlét kötelezettsége nélkül, amit a nemzeti jog nem szabályozhat e céllal ellentétesen, ugyanakkor tagállami kompetencia, hogy az adott tagállam hogyan alakítja ki az eljárást.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az egységes belső piac működésének biztosítása érdekében nélkülözhetetlen a megfelelő európai uniós szintű jogszabályi környezet, ezzel együtt a nemzeti jogi szabályozás megteremtése ahhoz, hogy a vállalatok határokon átnyúló jogügyletei gördülékenyebben, hatékonyabban, gyorsabban és biztonságosan, a digitális vívmányok előnyeinek kihasználásával mehessenek végbe. Jelen törvényjavaslat is ennek igyekszik eleget tenni, éppen ezért támogatandó. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  241  Következő    Ülésnap adatai