Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.19.19:36:53 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

162. ülésnap (2020.11.04.), 52. felszólalás
Felszólaló Dr. Szűcs Lajos (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Költségvetési bizottság
Felszólalás oka előterjesztő nyitóbeszéde
Videó/Felszólalás ideje 5:35


Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZŰCS LAJOS, a Költségvetési bizottság előadója, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Mélyen tisztelt Képviselőtársaim! Néhány dolgot tehát nem is kell nagyon elmondanom, mert az előző vitában elhangzott, hogy miért a Költségvetési bizottság az, amelyik ezt a javaslatot kezeli és benyújtja, miért nem, mondjuk, a Költségvetési bizottság elnöke mondja el helyettem ezeket az egyébként szakmainak gondolt gondolatokat. De azt azért mindenképpen rögzíteni kell, hogy az NMHH elnöke a törvényben rögzített szeptember 15-ei határidőre megküldte a költségvetést, amit a bizottságunk az október 19-ei ülésén megtárgyalt, 10 igen szavazattal, 4 nem szavazattal, tartózkodás nélkül benyújtotta az Országgyűlésnek. Ez a javaslat fekszik önök előtt. Az NMHH költségvetésének kiadási főösszege 2021-ben várhatóan 40,7 milliárd forint lesz, ezen belül négy nagy csoportról beszélhetünk. Az első a személyi juttatásokat és az ezeket terhelő járulékok, illetve adók. Így a személyi juttatások előirányzata 10,8 milliárd forint, míg a járulékok és szociális hozzájárulási adó előirányzata pedig 1,9 milliárd forint összeggel szerepel a tervben. A javaslat egy 700 fős létszámkerettel számol.

A dologi kiadások 14,1 milliárd forintos előirányzattal szerepelnek. Ennek nagyobb része, csaknem 8 milliárd forint előzetesen felszámolt áfa, ami a költségvetésnek kerül befizetésre.

Az egyéb működési célú kiadások 10,1 milliárd forintot tesznek ki. Ennek legnagyobb tétele az MTVA részére nyújtandó működési célú támogatás 10 milliárd forintos összeggel. A beruházási kiadások 3,9 milliárd forintos tervezett összegében pedig jelentős részt képviselnek a mérőszolgáltatás zökkenőmentes folyamatát biztosító, valamint az informatikai célú fejlesztések. A bevételi oldal szintén 40,7 milliárd forint, tehát megegyezik a kiadási oldallal.

Az NMHH alaptevékenységeiből a fő bevételeket a frekvenciahasználatért, az azonosítók lekötéséért és használatért fizetett díjak, a felügyeleti díjak, az eljárási díjak, valamint a beszedett bírságok képezik.

A második nagy csoport a Médiatanács 2021. évi költségvetése. A Médiatanács működési költségeinek fedezésére fordítható tervezett összeg 195,8 millió forint. Ez magába foglalja az öttagú Médiatanács személyi juttatásait és járulékait, valamint a szakmai működésüket segítő szakértői kereteket. A Médiatanács költségvetésében kell kimutatni a médiapiaci bevételek áfáját is, amit szintén be kell fizetni természetesen az állami költségvetésbe. Ez az összeg 445,2 millió forint, így a költségvetés főösszege mind bevételi, mind kiadási oldalon 641 millió forint.

(12.40)

A harmadik csoport a Médiatanács kezelésében lévő előirányzatok. Ennek legnagyobb része a médiaszolgáltatók által fizetett médiaszolgáltatási díj, tehát ezeknek az előirányzatoknak a bevételi és kiadási főösszege egyaránt 1,7 milliárd forint.

Utoljára pedig hadd mondjak néhány szót az MTVA 2021. évi költségvetéséről! A költségvetési bevételek 109,9 milliárd forintot, a kereskedelmi bevételek pedig 7,8 milliárd forintot tesznek ki, az összes tervezett bevétel így tehát 117,7 milliárd forint. A legjelentősebb bevétel a költségvetésből a közszolgálati hozzájárulás összege, amely 97,2 milliárd forintot tesz ki. Egy másik része: az MTVA alkalmazottainak átlagkeresete a 2015. évben megegyezett az infokommunikációs szektor átlagkeresetével, azonban ez 2020-ra már elég sokat vesztett az értékéből, így jövőre magasabb összegű finanszírozási lehetőséget kap a bérek felzárkóztatására. A bevételi oldalon a kereskedelmi bevételek 7,8 milliárd forint értékben jelennek meg. Sajnos ez egy alacsonyabb összeg, mint a korábbi években volt tapasztalható. Ennek egyik oka éppen a járványhelyzet, valamint a reklámpiac szűkülése.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Úgy vélem, hogy ezeket a szakmai mondatokat érdemes megfontolni, és ez alapján megállapítható, hogy a törvényjavaslat kellően megalapozott, az indoklás pedig megfelelően részletes, ezért elfogadásra javaslom. Köszönöm a szót, elnök úr. (Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai