Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.27.16:30:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

140. ülésnap (2004.04.06.), 8. felszólalás
Felszólaló Dr. Veres János (MSZP)
Beosztás pénzügyminisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:59


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VERES JÁNOS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Képviselő Úr! Úgy vélem, hogy a képviselő úr hozzászólásában elhangzottaknak több dimenziója létezik. A képviselő úr volt felelős vezetője az előző kormánynak. Ha felelős vezetőként cselekedett volna akkor, és felelős vezetőként gondolkodna most is, akkor természetesen nem mondana olyat, mint amit az imént mondott hozzászólásában. Hiszen nyilvánvaló, hogy az úgynevezett nemzeti petíció követelései költségvetési források nélkül nem valósíthatóak meg. Hiszen önmagában azzal, hogy a nemzeti petíciónak nevezett röpirat végén azt kérik, hogy gyűjtsünk össze egymillió aláírást azért, hogy hazánk biztonságos csatlakozása érdekében a kormány módosítsa a költségvetést, önmagukat elárulják.

 

(9.20)

Hiszen természetesnek tekintik azt, hogy jelentős forrásigénye van annak, hogy ezeket az önök által megfogalmazott követeléseket teljesíteni lehessen. Ha persze valahonnan el akar venni a költségvetésből, képviselő úr, akkor legyen szíves, fogalmazza meg, hogy melyik jogcímből szeretné az önök által követelt tételeket biztosítani; családi pótlékot akar csökkenteni, nevezze meg azt, hogy a nyugdíjakat nem akarják olyan mértékben növelni, vagy egyáltalán nem úgy akarják növelni, mint ahogy azt a jelenlegi kormány teszi, vagy milyen más forrásból szeretnék azokat a forrásokat biztosítani, amelyeket követelnek. Persze, ha úgy akarnak autópályát építeni, mint ahogy az önök idejében történt az autópálya-építés, akkor azt is meg kell mondani, hogy ennek eredményeképpen 2002-ben a zárszámadásban Magyarországon korrigálni kellett a költségvetési hiányt, mert el kellett számolni korrekt módon, az Európai Unió számára is elfogadható módon, azokat a tételeket, amelyeket önök a Nemzeti Autópálya Rt.-nél, illetve a Magyar Fejlesztési Banknál, több száz milliárd forintos értékben, sumákul számoltak el. (Folyamatos közbeszólások a Fidesz padsoraiból. - Az elnök megkocogtatja a csengőt.) Ha tehát ezt így akarják, természetesen hozzá kell tenni a nemzeti petícióhoz, hogy ezt írják alá a polgárok Magyarországon, hogyha aláírják ezt a követeléssorozatot.

De gondolom, persze nem így akarják ezt csinálni, mert gondolom, hogy ellenzékként is felelősen akarnak politizálni - akkor viszont az lenne a korrekt, ha a képviselő úrék, amikor összeállítanak egy ilyen követeléssorozatot, akkor melléírnák azt, hogy ezek milyen tételekből állnak. És annak érdekében, hogy ne legyen kétséges ezeknek a követeléseknek a költségvetési hatása, szeretném megismételni azt, amit konzekvensen mondunk azóta, amióta ismertté váltak ezek a követelések, hogy 395 milliárd forint összegű az az igény, amely a követeléssorban felsorolt tételek közvetlen költségvetési kihatása lenne, és amelyet hozzávetőlegesen - nem olyan nagy összeg - 5 százalékos áfaemeléssel lehetne Magyarországon biztosítani.

Vállalják a képviselő úrék, hogy a jelenlegi áfa mértékét 5 százalékkal megemeljék Magyarországon? (Folyamatos közbeszólások a Fidesz padsoraiból. - Az elnök megkocogtatja a csengőt.) Mert ha vállalják a képviselő úrék, akkor mellé kell írni: oda kell írni a nemzeti petícióhoz, hogy igen, mi szeretnénk ezt megvalósítani, ennek az ára 5 százalékos áfaemelés Magyarországon. Ha ezt a választási lehetőséget teszik meg, és ezt a választási lehetőséget állítják a magyarországi polgárok elé, akkor kell majd büszkélkedni azzal, hogy hány ember írja alá ilyen feltétel mellett a nemzeti petíciónak nevezett röpiratot.

De, képviselő úr, ha már arról beszélt, hogy mi változott meg, és mi nem változott meg Magyarországon, arra azért mindenképpen szeretnék néhány utalást tenni, hogy a képviselő úr rosszul emlékszik.

A képviselő úrék kormánya idején elindított néhány, úgymond intézkedés, természetesen a mi kormányunk idején jelentett jelentős kiadásokat, hiszen a Fidesz-kormány utolsó hónapjaiban bővítették ki az úgynevezett otthonteremtési támogatás lehetőségét a használt lakásokra; ezért - értelemszerűen - az önök által 2000-ben elfogadott, a 2001. és 2002. évre szóló, úgynevezett kétéves költségvetésben erre nézve természetesen forrásokat nem teremtettek, erre nézve nem voltak források. Ezzel szemben az új kormány egyrészt a családi pótlék jelentős emelésével, 20 százalékos emelésével, a 13. havi családi pótlék bevezetésével, ezt követően, a következő évben a családi pótlék inflációt növelő emelésével biztosítja azt, hogy Magyarországon (Folyamatos közbeszólások a Fidesz padsoraiból. - Az elnök megkocogtatja a csengőt.) a leginkább rászorult családok hozzájuthassanak ahhoz, ami az életszínvonaluk megőrzéséhez, szolid javításához szükséges.

17 százalékkal növekedett az elmúlt két évben a nyugdíj reálértéke, és 24 százalékkal növekedett Magyarországon a keresetek vásárlóértéke. Ha a képviselő úr ezt lekicsinyli, akkor legyen szíves mellétenni azokat a számokat, amiket a Fidesz-kormány idején ezek a mutatószámok mutattak - sokkal kisebb mértékű volt mind a két tételnek az emelkedése Magyarországon. (Tállai András közbeszólásaira:) A képviselő úr akkor is belebeszél más beszédébe - akkor sem emelkedett olyan mértékben a jövedelem Magyarországon, mint amit lehetővé tett volna annak az időszaknak a gazdasági növekedése.

Képviselő úr, nézzenek szembe először azzal, amit önök csináltak, és utána követelőzzenek.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban. - Tállai András: Ideges, államtitkár úr? Keresi a szavakat? - Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: Felelőtlenek!)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai