Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.27.22:30:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

140. ülésnap (2004.04.06.), 148. felszólalás
Felszólaló Farkas Imre (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:56


Felszólalások:  Előző  148  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FARKAS IMRE (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Örömmel vettem a kezembe ezt a törvénytervezetet, mert azt láttam benne, hogy választókerületemből, még szűkebben értelmezve, a tiszazugi kistérségből kettő beruházás is szerepel a támogatott címzett támogatások sorában.

Mindenekelőtt szeretném megköszönni mindenkinek a segítségét, aki ennek az eredménynek az elérésében közreműködött, azoknak, akik ezeket a pályázatokat értékelték, és úgy minősítették, hogy a több száz beruházás közül ez a kettő is érdemes a minél előbbi megvalósításra. Köszönöm a kormánynak is a támogatását, hiszen végeredményben kormányzati döntés hozta ezt az eredményt.

Azt is szeretném elmondani, képviselőtársaim, hogy nem ezt a kormányt akartam feltétlenül ezekkel a szavakkal kitüntetni; én már ezekre a mondatokra öt éve készülök. Sajnos az a nagy baj, hogy a Fidesz-kormány, mondhatnak bármit a most jelen lévő képviselői, hogy milyen megkülönböztetés volt a kistérségek között és milyen nem, azt bizonyította, hogy kistérségemben, amelyik a leghátrányosabbak közé tartozik, négy év alatt egyetlenegy pályázatot sem tartott alkalmasnak arra, hogy megvalósuljon. Pedig ez a kistérség, ennek a települései akkor is sok pályázatot adtak be, de nem tartották érdemesnek, hanem megvoltak azok a képviselők, azok a települések, amelyek valóban előnyöket élveztek abban az időszakban.

Azt is el kell mondanom a korrektséghez természetesen, hogy a választókörzetemből ennél a kettőnél több pályázat érkezett be, hiszen Tiszaföldvár szennyvízberuházással pályázott, Cibakháza szennyvízberuházással és csapadékvíz-elvezetéssel, Szelevény pedig idősek otthonának építésével, és az elutasított pályázatok összege meghaladja a 4 milliárd forintot. Tehát ha most “ellenzékiülö szólnék, akkor azt mondanám, hogy a választókörzetemben a két nyert pályázat mellett is bőven van elutasított pályázat.

(15.10)

Az sem új, hogy ezek a beruházások előjöttek. Hiszen azok a fideszes képviselők, akik négyéves ciklusuk alatt egyetlenegy tiszazugi pályázatot sem támogattak, az idén, illetve tavaly felfedezték a Tiszazugot, és amikor azon bajlódtak, hogy a költségvetéshez a több ezer módosító javaslat hogyan álljon össze, akkor előszedték azokat a címzett támogatásokat, többek között a kistérségemből is, amelyeket a kormány az elmúlt évben a határozata során nem támogatott. És mindegyik elutasított címzett támogatási pályázattal találkoztam a költségvetési törvény módosítása során - mint Fidesz által benyújtott javaslat. Nagyon örülök ennek az érzékenységnek, kár, hogy ez nem az előző négy évben jött elő. Ha akkor csak egyetlenegyet is támogatni tudtak volna ezek közül, akkor azt mondtam volna, hogy tisztességes ez a szándék, hogy a Tiszazug felé fordultak a mostani ellenzéki képviselők.

Visszakanyarodnék oda, hogy a benyújtott pályázatok közül miért tartom helyesnek, hogy ez a két pályázat nyert végül, hiszen valóban át kell gondolni azt, hogy egy-egy térségben mely pályázatok azok, amelyek anyagilag is és sok más szempontból támogatásra érdemesek, ha már mindegyiket összességében nem lehet támogatni. Úgy gondolom, azért volt helyes a döntés ebben a kistérségben, még ha ezt több település oldaláról szomorúan is veszik tudomásul, mert végeredményben 670 millió forintból sikerült a két legnagyobb településnek egy-egy pályázatát támogatni, és ezzel a kistérség 45 ezer fős lakosságából 22 ezer ember mondhatja így vagy úgy nyertesnek magát.

Természetesen lehetett volna nagyobb összegű beruházásokat is támogatni, de be kell látni, hogy az összegeket alapul véve - amit egyébként reálisan a kormányzat és az Országgyűlés is támogatni tudott, hogy a címzett támogatások körében most döntés szülessen róla -, ez a két beruházás volt, ami beleillik ebbe a körbe, és ezzel a hatszáz-egynéhány millió forintos támogatással, ami, hangsúlyozom, két beruházást érint, gyakorlatilag ez a kistérség, akár a kistérség méretét, lakosainak számát alapul véve, most arányos ellátásban részesül. Nem mondom, hogy túl van reprezentálva, talán a pályázatok számát tekintve igen, de az alacsonyabb összegek miatt nem mondható ez el, de most megkapta azt az arányos részt, amire egyébként joggal számíthat.

Az egyik támogatott beruházás Tiszaföldváron 364 millió forintból valósul meg, 90 százalékos állami támogatással, szociális szolgáltató központ és idősek bentlakásos otthona épül ennek a beruházásnak a keretében. Azt hiszem, bár nem találtam olyan képviselőt, és senki nem szólalt fel, hogy nincs szükség szociális jellegű beruházásra, ez a beruházás éppen ebbe a körbe tartozik, de ha azt nézzük, hogy miért Tiszaföldváron valósul meg, akkor el lehet fogadni, hogy itt történik ez meg. Hiszen az országnak kevés olyan, tízezer főt meghaladó települése van, ahol ilyen intézmény még egyáltalán nincs. Tehát semmilyen formában ilyen bentlakásos létesítménye Tiszaföldvárnak még nem volt.

A másik beruházás Kunszentmártonban valósul meg, könyvtár és közösségi ház épül 351 millió forintos összegben, 90 százalékos támogatással. Meggyőződésem, hogy szükség van rá, és ennek a településnek ez lesz az első címzett támogatása, amihez egyáltalán a rendszerváltást követően hozzájutott. Tehát nagyon örülök a két pályázat, a két beruházás támogatásának, és meg vagyok arról győződve, hogy jó helyre kerül ez az összeg. Ha azt is mondanom kellene, illetve magamtól is mondom, hogy milyen problémát látok a beruházásnál, akkor azt említeném meg, hogy a tiszaföldvári beruházás, amely egyébként tervezett módon is három évre lett elhúzva, ütemezve, itt tartanék szükségesnek bizonyos módosítást.

Domokos képviselőtársam már említette, és magam is nagyon egyetértek vele, hogy összességében is át kell gondolni azokat a három évre elhúzódó beruházásokat, amelyek egyébként nem nagy összeget képviselnek, mondjuk, idetartozik ez a 350-360 millió forintos beruházás is. Különösen akkor kell átgondolni, ha figyelembe vesszük, hogy 2004 már egy darabév lesz, tehát logikusnak látom, hogy itt egy kisebb összeggel indul el a beruházás. 2005 lesz egy egész év. Minden logika azt diktálná, hogy ekkor kellene a legnagyobb beruházási összegnek megvalósulni. Sajnos, ennél a beruházásnál a harmadik évre, 2006-ra van ez a súly téve.

Úgy gondolom, ezen kellene módosítani, és akkor lenne helyes ennek a beruházásnak az ütemezése, ha a köztes évre, a középső évre esne a legnagyobb beruházási összeg, és a harmadik évben már kisebb összeg beruházására lenne szükség, megkezdődhetne valójában az üzembe helyezése ennek a létesítménynek. Remélem, hogy azt a módosító javaslatot, amit Jauernik képviselőtársammal benyújtottam, és erre irányul, a kormány és a bizottságok támogatni fogják.

Köszönöm szépen még egyszer a beruházások támogatását. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 

(Az elnöki széket dr. Deutsch Tamás, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)




Felszólalások:  Előző  148  Következő    Ülésnap adatai