Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.29.02:35:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

130. ülésnap (2020.05.19.), 203. felszólalás
Felszólaló Hohn Krisztina (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:06


Felszólalások:  Előző  203  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HOHN KRISZTINA, az LMP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót. Nagyon röviden fogok erre a törvényre reagálni, bár sokkal hosszabban terveztem, de ilyen késői órán már igazán nem szeretném senkinek sem az idejét rabolni. Egyre inkább úgy tűnik, hogy az Erzsébet-táborokról szóló törvény évről évre a közpénzek báránybőrbe bújtatott magánkézbe csepegtetésének az esete. A mostani javaslat annak ellenére helyezi hatályon kívül az Erzsébet-programról szóló 2012-es törvényt, hogy az Erzsébet-táborok évente körülbelül 130 ezer gyermeknek, köztük hangsúlyosan rászorulóknak és határon túli magyaroknak biztosítanak szinte ingyenes táborozási lehetőséget. A táborok népszerűségét évről évre kormányzati sikerként értékelik, így észszerűtlen ezek után egy olyan törvénymódosítási indoklás, mely szerint az Erzsébet-program táboroztatási szerepköre kiürült. Helyette inkább úgy fogalmaznék, hogy miután egy tavalyi törvénymódosítással sikeresen kihúzták a fogyatékossággal élőket és nyugdíjasokat az üdülésben kedvezményezettek közül, most valóban nincs értelme komplett programról beszélni.

Ez a hangzatos törvénymódosítási vagy inkább törvényhelyettesítési javaslat igazából csak ürügy arra, hogy a 2012-es törvény még valódi értékeket közvetítő, ezáltal a kormány szempontjából nyilvánvalóan aggályos részeit ki lehessen törölni, a kifizetéseket pedig minél jobban lehessen folyósítani egy-egy magáncégnek. A törvénymódosítási javaslat ráadásul a veszélyhelyzet idején született, azonban nincs benne utalás, sem kiegészítő rendelet, amely az Erzsébet-táborok, illetve napközi Erzsébet-táborok hátránykompenzáló kiemelt szerepét hangsúlyozná. A digitális oktatásból kiszoruló gyermekek hátrányainak kompenzálására a hátrányos helyzetű gyermekeket célzó tematikus, ottalvós és napközis táborok idén kiemelt segítséget nyújthatnának, ennek feltételeit pedig törvényileg is meg lehetne alapozni.

Legjobb tudomásom szerint az Erzsébet-táborok idén online térbe költöznek, az ottalvós táborokról továbbra sincs döntés, a napközik tekintetében pedig szó volt már tematikus hátránykompenzáló napközik és gyermekfelügyeletek szervezéséről. Azonban ahelyett, hogy azon kezdtek volna el dolgozni, hogy az Erzsébet-program keretein belül hogyan lehet a leghátrányosabb helyzetű gyermekek digitális átállás miatt szerzett lemaradását csökkenteni, helyette annyira futotta, hogy készítettek egy leegyszerűsített törvényjavaslatot, melynek a körítésen és az adatszolgáltatási nyilvántartáson kívül nagyjából annyi a célja, hogy kizárólagosan gazdasági érdekeltségűvé tegye az alapítványi együttműködéseket.

Az új törvényből kikerül az a rész, hogy az alapítvány az Erzsébet-programmal kapcsolatos feladatai végrehajtásához együttműködhet civil szervezetekkel, valamint egyéb jogi és természetes személyekkel, megszűnik a semleges szerep, és teljes mértékben a nyereségi célzatú ipari alapra helyezéssel a piacra pozicionálja magát egy eredetileg nonprofit program. Mondják meg nekem, miért. Köszönöm szépen a szót. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  203  Következő    Ülésnap adatai