Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.13.20:23:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

139. ülésnap (2020.06.11.), 92. felszólalás
Felszólaló Csárdi Antal (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 18:33


Felszólalások:  Előző  92  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

CSÁRDI ANTAL (LMP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Ház! Azt gondolom, hogy beszélnünk kell a 2021. évi költségvetés kapcsán újra és újra az önkormányzatokról; mert azt gondolom, hogy hallottunk szép mondatokat, hogy 122 milliárddal növekszik az önkormányzati fejezet finanszírozása. Ezzel a kormányzat mindent megpróbál egyszer s mindenkorra megmagyarázni. A történetet kezdjük az elején! Mindannyian pontosan tudjuk, hogy folyamatban van egy olyan járvány, aminek eredményeképpen egy gazdasági válság van, és várható a jövőben is ennek a folytatása. Érdemes megnézni, hogy szemben a kormányzati kommunikációval, mit tettek, mit tesznek az önkormányzatok a járvány elleni védekezési feladatok összességében. Azt gondolom, hogy nem lehet eltagadni, nem szabad becsapni az embereket, és el kell tudnunk mondani, hogy az önkormányzatok feladata ma az idősellátás. Szerintem ez helyes, az önkormányzatok feladata a karanténba kényszerülők  akik részben betegek vagy kockázatosak a tekintetben, hogy betegeke  ellátása. És igen, az önkormányzatok vállalták fel annak a feladatnak a megvalósítását is, hogy védőfelszereléssel lássák el a lakosságot, mert a kormányzat ezt nem tette meg.

Amikor mi a költségvetés kapcsán az önkormányzatok finanszírozásáról beszélünk, akkor ne felejtsük el, hogy ezek a feladatok, beleértve a fertőtlenítést és minden olyan feladatot, amit a járvány megakadályozása érdekében az önkormányzatok csináltak, az pénzbe kerül. Igen, kérjük tisztelettel, pénzbe kerül! És ehhez képest érdemes azt vizsgálni, hogy a kormányzat úgy döntött, hogy elvonja ezeken a kiadásokon túl, amiről az előbb beszéltem, a gépjárműadó helyben maradó részét, ehhez képest döntött úgy a kormányzat, hogy ingyenessé teszi a parkolást, és ehhez képest döntött úgy a kormányzat, hogy a vállalkozások ingyenesen használhatják a települési közterületeket.

Én most itt nem azt a vitát akarom megnyitni, hogy ezeknek a döntéseknek a végeredménye közegészségügyi szempontból helyes vagy hibás-e. Egyetlenegy dologra hívnám a figyelmet, hogy minden döntés, amit felsoroltam, költséget vagy bevételkiesést okoz az önkormányzatoknak. És azt gondolom, hogy ebben a keretben kell megvizsgálnunk azokat a számokat, amiket a költségvetésben látunk.

És akkor én is megismétlem, kifejezetten kormánypárti képviselőtársaim kedvéért, hogy a fejezeti önkormányzati finanszírozási részen 122 milliárd többlet van. Amiről nem beszél a kormányzati kommunikáció, hogy el lett vonva 35 milliárd; illetve bocsánat, tévedtem, mert beszél róla a kormányzati kommunikáció, egész precízen a Fidesz vezérszónoka úgy fogalmazott, hogy azért biztosított a 2021. évi védekezés, mert az önkormányzatoktól elvonták ezt a 35 milliárd forintot.

De menjünk tovább! Arról nem szeretnek beszélni kormánypárti képviselőtársaim, hogy a szolidaritási hozzájárulás megnégyszereződött. És azt gondolom, hogy nagyon súlyos ennek a mértéke, ez gyakorlatilag egy az egyben kiteszi azt a növekményt, amit találunk a fejezeti növekményben.

(16.00)

Tehát a szolidaritási hozzájárulás többlete pontosan akkora, amennyivel több pénzt a költségvetés az önkormányzatokra szán. Mit jelent ez a gyakorlatban? Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy a jobb gazdasági lehetőségekkel rendelkező önkormányzatok vesztenek bevételeket, a kistelepüléseknek, a legkisebb adóerő-képességgel rendelkező településeknek pedig várhatóan nem fog változni a költségvetési helyzete nagymértékben.

Amikor idáig jutok a beszédemben, akkor ki kell mondani azt a tényt, hogy a járvány elsősorban és nagyobbrészt a nagyobb településeket sújtotta, elsősorban a nagyobb településeken generált költséget, és a kormányzati döntések elsősorban a nagyobb településeken okoztak nagyobb bevételkiesést. Ha ezt a két tényezőt egymás mellé tesszük, akkor egyértelműen ki fog derülni, hogy a kormányzat a 2021. évi költségvetéssel frontális támadást indított a nagyobb önkormányzatok ellen. Azt gondolom, hogy ez sincs ok nélkül, mert ha megnézzük az önkormányzati választások eredményeit, akkor azt tapasztaljuk, és azt tudjuk kiolvasni az adatokból, hogy a Fidesz-KDNP-szövetség a legnagyobb veszteségeket a nagyobb településeken szenvedte el.

Tisztelt hölgyeim és uraim, itt a Fidesz válasza az önkormányzati választásokra. Meghallgattuk, hogy lesz következménye ennek az eredménynek, és jelen pillanatban ennek az eredménynek a számszerűsíthető, kézzelfogható eredménye olvasható a 2021. évi költségvetés tervezetében. Pedig nem volna szükséges, hogy ez így legyen. Önök presztízsberuházásokon keresztül forint-ezermilliárdokat szórnak el a haveroknak. Nem lenne szükséges, hogy így legyen, de önök jól előkészített módon, folyamatosan csökkentik az önkormányzatok hatáskörét, mert pontosan érzik, hogy a társadalmi elégedetlenség  ami gyakorlatilag jól látható a nagyvárosok lakói között  az önkormányzati választásokon és az önkormányzatok működésében tud materializálódni. Ezért aztán önök úgy döntöttek, hogy próbáljuk meg hatáskörök elvételével, döntési lehetőségek súlyos csökkentésével és most a finanszírozásuk egészen szűkre szabásával ellehetetleníteni a nagyobb önkormányzatokat, és utána a kormánygépezet, az Origóval vagy bármelyik más kormánypárti médiummal az élen majd elmondhatja, hogy hölgyeim és uraim, az ellenzék nem tud várost vezetni.

Pedig ezek a városvezetések a járvány alatt igazán kitettek magukért. Budapest IX. kerülete bevezette a pandémiás járadékot. A VIII. kerület is szociális hozzájárulást fizetett a járvány gazdasági károsultjainak. De így járt el az I. kerület is, valamint az összes kerület a fővárossal együtt. Olyan enyhítéseket vezettek be a gazdasági területeken, hogy például az önkormányzati bérlemények bérleti díját nem, csúsztatva vagy csökkentett mértékben kellett megfizetni az elmúlt hónapokban. Az önkormányzatok az önök feladatát látták el, tisztelt kormánypárti képviselőtársaim, és ahogy mondani szokták, ez a hála.

Ebben a költségvetésben van pénz kínai vasútfejlesztésre, méterenként sok millióért. Körülbelül négy méterre állok államtitkár úrtól, s ha a Budapest-Belgrád vasútvonal árában finanszíroznák, hogy én oda-vissza sétálok, akkor az oda-vissza út több tíz millió forintos nyereséget hozhatna nekünk. Ennyire drága a Budapest-Belgrád vasútvonal. De túl azon, hogy nem fog soha megtérülni ez a beruházás, azt is megmutatja, hogy a kedvenc oligarchák finanszírozására  hiszen mire gondolhatunk másra, amikor önök titkosítják a közös adóforintjainkból megvalósított beruházásokat , kistafírungozására van pénz. Azt gondolom, csak politikai szándék kérdése, hogy az emberekért dolgozó  és teljesen mindegy, hogy kormánypárti vagy ellenzéki  önkormányzatok finanszírozására vane pénz.

Az önkormányzatok bizonyítottak az elmúlt időszakban. Az önkormányzatok nem érdemlik meg, hogy ilyen helyzetbe hozza őket a magyar kormányzat. Éppen ezért barátságosan azt kellene mondanom, hogy azt kérném a kormányzattól, ellenzéki képviselőként fogalmazhatnék úgy is, hogy azt követelem a kormányzattól, de mégis úgy fogalmazok, hogy gondoljanak a lelkiismeretükre. Gondoljanak a választókerületükben élő emberekre  én is így teszek , és vegyék észre, hogy az önkormányzatok ilyen súlyos helyzetbe hozása nem a politikai ellenfeleiket fogja ellehetetleníteni, hanem az ott élőknek okoz majd nehézséget. Ne felejtsük el, hogy kötelező önkormányzati feladat a szociális ellátás, ne felejtsük el, hogy az idősellátás kötelező önkormányzati feladat, és ne felejtsük el azt sem, hogy a közétkeztetés biztosítása is az önkormányzat szervezésén megy át. De ez a felsorolás rendkívül hosszú lehetne. Amikor önök gazdasági nehézségeket okoznak, szélsőséges esetben csődközeli helyzetbe hoznak önkormányzatokat, akkor önök ezek elől a feladatok elől veszik el a forrásokat.

Érdemes megnézni azt a folyamatot, ami sajnos a rendszerváltás óta tart, amely azt mutatja, hogy a rendszerváltás óta kevesebb mint harmadára esett vissza az önkormányzatiság GDP-arányos költségeinek a finanszírozása. Vegyük észre, hogy feladat- és hatáskörök tucatjait vesztették el az önkormányzatok. Jelen pillanatban úgy állunk, Budapesten bizonyosan így állunk, hogy a Fidesz-KDNP-kormány olyan döntéseket hozott, ami elsöpört minden akadályt a Fidesz politikai közössége mögött található gazdasági érdekcsoportok elől. Ehhez képest lett benyújtva a 2021. évi költségvetés, ami ezt a folyamatot viszi tovább.

Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Ennek a folyamatnak egyszer s mindenkorra véget kell vetni. Nem engedheti meg magának Magyarország parlamentje, hogy egy olyan költségvetést fogadjon el, amely rendkívül nehéz helyzetbe hozza, ellehetetleníti települések százait, amelyik csak pályázati úton pótol vissza  erre még szeretnék egy mondatot pazarolni  a kistelepüléseknek. Azt gondolom, az önkormányzatiság tökéletesen szembemegy azzal, hogy önök kézivezérelve, személyes kapcsolatrendszeren keresztül próbálnak meg az önkormányzatok kiválasztottjainak finanszírozást biztosítani. Mert erről szól önöknél  s ebben tízéves tapasztalatunk van  a pályázati rendszer. Önök kerülik azokat a lehetőségeket, hogy olyan általános érvényű finanszírozást adjanak az önkormányzatoknak, ami egyformán elérhető kormánypárti vezetésű és ellenzéki vezetésű önkormányzatok számára is. Erre találták ki azt az egészen furcsa pályázati módszert, ahol, ha jól fekszel a kormánynál, juthat neked pénz, ha nem fekszel jól a kormánynál, akkor még azokat a fejlesztési pénzeket is el fogjuk vonni tőled, amelyekről egyébként már döntöttünk.

(16.10)

Ugye, így járt a VIII. és a IX. kerület is a pandémia ideje alatt, az egyik több mint 1,1 milliárd forintot veszített el ily módon, a másik 400 millió forintot veszített el ily módon. Én azt gondolom, hogy ez az eljárás, ez a gyakorlat nem mehet így tovább.

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Az volna a kérésem, hogy érezzék a felelősséget, amely a költségvetési döntéskor a vállukat nyomja, ne politikai feletteseiknek akarjanak megfelelni, hanem a választóiknak. Én azt gondolom, hogy az teljesen döbbenetes, hogy olyan fejlesztésekhez nem nyújtanak segítséget az önkormányzatnak, mint például a Lánchíd felújítása  és, tudom, van 6 milliárd forint egy körülbelül 40 milliárdos fejlesztés kapcsán.

Egy olyan hidat szeretnénk felújítani  és nemcsak a Karácsony Gergely által vezetett fővárosról beszélek, hanem a Tarlós István főpolgármester úr által vezetett önkormányzat ugyanúgy szerette volna megvalósítani, de ugyanúgy nem volt meg rá a szükséges mennyiségű forrása , amelynek kapcsán azt gondolom, hogy amikor Széchenyi István megálmodta ezt a hidat, akkor a nemzet egységét álmodta meg, igenis az szimbóluma Buda és Pest együvé tartozásának, és önök, akik a szimbolika politikáját szeretik és gyakran alkalmazzák is, kell hogy lássák, hogy a nemzet egységét is szimbolizálja ez a híd. És mekkora forrás hiányzik ebből a felújításból, tudják önök fejből? Körülbelül olyan 25 milliárd forint. Meg tudják mondani, hogy az mekkora hányada Magyarország költségvetésének? Pontosan tudjuk, hogy van rá pénz, egészen precízen Mészáros Lőrinc évente vesz ki körülbelül ilyen nagyságrendű jövedelmet a cégeiből, a cégei működését meg ugye, azért nagy részben gyakorlatilag a magyar állam működésének köszönheti, és önök mégis mindenféle politikai lózungot hangoztatva megpróbálják megakadályozni ezeket a felújításokat.

Tisztelettel kérem önöket, hogy ne politikai alapon tekintsenek az önkormányzatokra, fejlesztéseket ne politikai vagy pártpolitikai alapon akarjanak eldönteni, hanem vegyék észre, hogy mi a nemzet érdeke, hogy a nemzet egysége hol jelenik meg, és ne tegyenek különbséget kisváros, nagyváros, falu között, és ne tegyenek különbséget kormánypárti és ellenzéki vezetésű önkormányzatok között, mert azt gondolom, hogy ez még önökhöz is méltatlan. (Mesterházy Attila: Úgy van!) Köszönöm szépen. (Taps az ellenzék soraiban.)




Felszólalások:  Előző  92  Következő    Ülésnap adatai