Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.14.16:03:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

49. ülésnap (2018.12.11.), 110. felszólalás
Felszólaló Arató Gergely (DK)
Beosztás  
Bizottsági előadó Törvényalkotási bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 4:28


Felszólalások:  Előző  110  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ARATÓ GERGELY, a Törvényalkotási bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A Törvényalkotási bizottság ellenzéki tagjainak álláspontja szerint ez a törvényjavaslat a ma később tárgyalandó rabszolgatörvényhez hasonló jogfosztottságot jelent a kormányzati és állami igazgatásban dolgozók számára.Ahogy a szakszervezetek többek között a szombati szakszervezeti tüntetésen is felhívták rá a figyelmet, ez a törvényjavaslat számos ponton érinti hátrányosan a kormányzati igazgatásban dolgozókat, teszi őket kiszolgáltatottá. És mivel álláspontunk szerint kiszolgáltatottá teszi a kormányzati igazgatás dolgozóit, ezen keresztül komoly kárt okoz az állampolgároknak is, akik az ügyük szakszerű, méltányos és gyors elintézését várják ettől az államigazgatástól.

Hadd emeljek ki néhány pontot ezek közül, hadd kezdjem rögtön a bérgazdálkodással. Az a bértömeg-gazdálkodás, amit bevezetni javasolnak, a szenioritási elv kivezetésével együtt odavezet, hogy lényegét tekintve innen kezdve minden kormányzati tisztviselő béremelése kizárólag a főnökök kegyétől függ. Nem a teljesítménytől, ez duma, ez halandzsa, hanem attól, hogy az ő főnöke erről mit gondol, meg persze a főnökök főnökei, azok a politikai vezetők, akiket önök az államigazgatás élére állítanak.

Innen kezdve tehát kiszolgáltatottá válnak. Hiába mondják azt, hogy 30 százalékos béremelést kapcsolnak ehhez a törvényhez, ez csak a bértömeg megemelését jelenti; azt, hogy ebből ki kap, majd a párthűség és a kormányzati politika támogatása dönti el, és nem a szakmai teljesítmény.

Miközben családbarátságról beszélnek ennek a törvényjavaslatnak a kapcsán, csökkentik az alapszabadságot, tehát csökkentik azt az időt, amit a köztisztviselők vagy kormányzati tisztviselők a családjukkal tölthetnek, és csak a gyermekesek esetében kompenzálják ezt. De még az egygyermekes családot alapítók számára is veszteséges lesz ez a dolog, tehát kevesebb szabadságuk lesz, mint eddig. Márpedig a sokgyerekes család, tisztelt képviselőtársaim, az első gyerekkel kezdődik. Ha ehhez nem adnak támogatást, akkor nem lesznek későbbi gyerekek.

Hasonlóképpen méltánytalan az a szabályozás, amelyik a túlmunka, pontosabban a munkaerő-szervezés szempontjából is tökéletesen kiszolgáltatottá teszi a kormányzati tisztviselőket mostantól kezdve. És folytathatnám még hosszasan. Talán még azt fontos megemlíteni, és ez is nagyon lényeges pont, hogy miközben egységes, kódexszerű szabályozást hoznak be, azt a méltánytalanságot, azt az igazságtalanságot, hogy a kormányhivatalokban közvetlenül az állampolgárok ügyeit intéző kormányzati tisztviselők sokkal kevesebb fizetést kapnak és sokkal kevesebb joguk van, mint a központi közigazgatásban dolgozóknak, ezt a méltánytalanságot sem orvosolják, hanem éppen ellenkezőleg: bebetonozzák.

A közszféra szakszervezeteinek kezdeményezésére és javaslata alapján a Törvényalkotási bizottság ellenzéki tagjai 33 pontban kezdeményezték a legsúlyosabb igazságtalanságokat kijavító módosítások megtételét a törvényjavaslatban. Sajnálatos módon azonban sem a kormány, sem a fideszes többség nem támogatta ezeket a javaslatokat. Így azt kell mondanunk, hogy bár a kormány saját módosító javaslatában néhány ponton valamit állítólag engedett a szakszervezeteknek, de ezek lényegtelen, a fontos kérdéseket nem érintő pontok. Azt kell mondanom, hogy még szépségtapasznak sem tekinthetőek ennek a törvénynek a rendkívül ronda arcán.

Összességében azt kell elmondanunk, hogy ez egy jogfosztó, a kormányzati szolgálatban dolgozó tisztviselőket pártszolgává alázó, az állampolgárok érdekeit, a hatékony államigazgatást nem szolgáló, hanem tönkretevő törvényjavaslat, és ezen a kormány által támogatott módosító javaslatok sem segítenek. Sem a módosító indítványok, sem pedig maga a törvényjavaslat nem támogatható az ellenzéki képviselők álláspontja szerint. Köszönöm szépen, elnök úr.




Felszólalások:  Előző  110  Következő    Ülésnap adatai