Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.29.09:41:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

93. ülésnap (2019.11.18.), 16. felszólalás
Felszólaló Farkas Sándor (Fidesz)
Beosztás Agrárminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:06


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FARKAS SÁNDOR agrárminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Néhány konkrétumot szeretnék az ön kérdéseire reagálva megosztani mindannyiunkkal, először is a biológiai alapokról: ami a parlagfű magja a talajban, szélsőséges esetben akár negyven évig is csíraképes maradhat, és egy növény akár 50-60 ezer magot is hozhat. A magok kelését a környezeti tényezők és az időjárás is jelentősen befolyásolja. Ezek a tények önmagában hordozzák a védekezési munkák hosszú időigényét. A parlagfű nemcsak a Kárpát-medencében, de Észak-Olaszországban, Franciaországban, Svájcban is megtelepedett és elszaporodott, ami egy mértékben azt is jelenti, hogy a Kárpát-medence adottságai különösen kedvezőek a parlagfű számára. Ebben a régióban a gyomnövény szinte akadálymentesen tud terjedni. Csak egy apró megjegyzés: nem őshonos gyomnövényről beszélünk a Kárpát-medencében, hanem a behozott, valamilyen módon beérkezett magokkal került elterjedésre a Kárpát-medence területén, így Magyarországon is.Magyarország a régióban egyedülálló módon szigorú törvényi szabályozással igyekszik biztosítani, hogy a földtulajdonosok, földhasználók a területeiken megakadályozzák a parlagfű virágbimbójának kialakulását, a gyomnövény pollenszórását. A parlagfű-mentesítés a földhasználó feladata. A törvény előírja számára, hogy a gyommentes állapotot a parlagfű vegetációs időszakában folyamatosan fenn kell tartani, mely feladat ellátását az illetékes hatóságok ellenőrzik. Mindezen tények miatt csak a társadalom minden tagjának aktív részvételével lehet hathatós eredményt elérni.

Megjegyezni kívánom, tisztelt képviselő úr, itt ön a felvetéseiben és a kérdés kifejtésében jelentős részben az agráriumra próbálja ezt a terhet hárítani, holott tudjuk, hogy a városokban, azokon a közterületeken, amelyek nem hasznosított területek, rendkívüli módon elterjedt ez a gyomnövény, és az még súlyosabb helyzetet okoz egy-egy lakóövezetben, lakóterületen. Ön hivatkozik a MÁV és a közutak területére. Itt azért én úgy látom országot járó emberként, hogy jelentős részben megváltozott ez a kép, ugyanakkor a szántóföldi növénytermesztés vonatkozásában is megtesznek mindent a gazdák annak érdekében, hogy gyommentesen tartsák ezeket a területeket. Jelentős részben ebben természetesen vannak olyan természeti nehézségek a különböző időjárási viszonyok miatt, amikor egy belvizes időszak után bizonyos területek a táblák különböző pontjain esetleg kimaradnak, amelyeket később megközelíteni rendkívül nehéz, ugyanakkor a drónfelvételekkel, a helikopteres felvételekkel ezek felderíthetők.

A parlagfű-információs rendszer adatai alapján külterületen a földügyi igazgatási feladatkörben eljáró járási hivatalok 2019. november 17-ig 3643 esetben összesen 5001 hektár nagyságú parlagfűvel fertőzött területet derítettek fel. Az ellenőrzések alapján a megyei kormányhivatalok 2412 hektárra vonatkozóan rendeltek el közérdekű védekezést. Külterületen a földi bejárás során keletkezett jegyzőkönyvek alapján 132,2 millió forint összegben került sor növényvédelmi bírság kiszabására. A lakosság a parlagfű-bejelentő rendszeren keresztül jelentheti be a parlagfüves területeket, mely bejelentések minden esetben közvetlenül az illetékes hatósághoz kerülnek. A rendelkezésre álló adatok szerint az illetékes hatóságokhoz az idei parlagfűszezonban 4705 darab bejelentés érkezett a hálózatbejelentő rendszeren keresztül. Az illetékes Agrárminisztérium finanszírozásával, ahogy előbb is említettem, légi megfigyelés, drónfelvételek, helikopteres parlagfű-felderítés vált lehetővé. Az eddigi tapasztalatok alapján a légi felderítés következményeként javult a gazdálkodók, földtulajdonosok hozzáállása, és egyre többen önként elvégezték területeiken a parlagfűmentesítést, ami részben már az előbbiekre vonatkozik.

A képviselő urat biztosítom arról, hogy a kormány továbbra is mindent megtesz annak érdekében, hogy Magyarország parlagfű-fertőzöttsége csökkenjék, ezáltal az allergiás és asztmás megbetegedésben szenvedők életminősége javuljon. Mindezek szem előtt tartásával, a minél hatékonyabb munka érdekében kerül sor egyeztetésre akár képviselő úrral, az illetékes tárcákkal és a civil szervezetekkel. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai