Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.19.20:16:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

245. ülésnap, 70. felszólalás
Felszólaló Vágó Sebestyén (Jobbik)
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 2:40

Felszólalások:  <<  70  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VÁGÓ SEBESTYÉN (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! December 3-a 1992 óta a fogyatékos emberek nemzetközi napja. Az ENSZ által életre hívott világnap célja, hogy felhívja a figyelmet a betegség, baleset vagy katasztrófa következtében fogyatékossá válók problémáira.

Magyarországon több mint 600 ezerre becsülik a tartósan egészségkárosodott és fogyatékossággal élő emberek számát, sorsuk alakulása közvetve a lakosság mintegy harmadát érinti, és azt se felejtsük el, hogy ez az a sors, amibe közvetve vagy közvetlenül, önhibáján kívül bármikor bárki - akár közülünk is - belekerülhet.

Az ENSZ Közgyűlése 2006 decemberében elfogadta a fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló egyezményt, amelyhez Magyarország az elsők között csatlakozott, valamint megszületett az új fogyatékosügyi program, amelyet a parlament 2006-ban el is fogadott. Az ENSZ-egyezmény 20. cikkelye a mozgásszabadságról szól, elsősorban az akadálymentesség és a segédeszközök tekintetében. Ezzel a problémával a program is részletesen foglalkozik, de a probléma megoldásával kapcsolatban hat éve nem sok minden történt.

Többször intéztem már kérdést az aggályokkal kapcsolatban a kormányhoz, de megnyugtató választ soha nem kaptam. Mi a helyzet a szinte '60-as években megrekedt gyógyászatisegédeszköz-támogatás rendszerével? Mi a helyzet az akadálymentesítéssel, akár közintézményről beszélünk, amelyeknek 2013. december 31-ig kell akadálymentessé válniuk, akár szolgáltatókról, akár tömegközlekedésről legyen szó? Hogyan lesz például a vasúti személyszállítás a tervek alapján Magyarországon 2013. január 1-jére akadálymentes? Aki ismeri a magyar valóságot, tudja, hogy sehogy, pedig az egyik legalapvetőbb joga lenne egy fogyatékossággal élő embernek, hogy A pontból B pontba ugyanolyan joggal tudjon eljutni, mint egészséges társai, illetve hogy az ügyintézéseit is akadálymentesen tudja végezni.

Ezekben csak az épített környezetről beszéltem, amit a program is kiemelten említ, de meghatározza a társadalomban való aktív részvételhez szükséges akadálymentesítést is, amely a parlament által elfogadott jelentés szép szavai ellenére is siralmasan áll. A határidők folyamatos tologatása helyett végre tényleges intézkedési tervekre és intézkedésekre lenne szükség, nem beszélve az utóbbi időben a kormány működése kapcsán a "semmit rólunk nélkülünk" elvének folyamatos lábbal tiprásáról hazánkban.

Tisztelt Államtitkár Úr! Tervezi-e a kormány a gyógyászati segédeszközök rendszerének gyökeres átalakítását? Illetve lesz-e a kormánynak a közeljövőben használható koncepciója a siralmas akadálymentesítési helyzet megváltoztatására?

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

Felszólalások:  <<  70  >>    Ülésnap adatai