Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.27.17:03:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

95. ülésnap (2019.11.20.), 467. felszólalás
Felszólaló Hajdu László (DK)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 12:47


Felszólalások:  Előző  467  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HAJDU LÁSZLÓ (DK): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt előterjesztő Képviselőtársak! Önálló országgyűlési képviselők javaslatát vitatjuk immár több mint tíz órája… (Jelzésre:) Tizenkettő, bocsánat! Az a gondolat folyik tulajdonképpen ebben a tizenkét órában, hogy vane együttműködés ebben a Házban parlamenti képviselő és parlamenti képviselő között, illetve az, hogy az egyik parlamenti képviselő a másikra milyen szankciót hozzon.Ez kicsit vitatható is, hogy a különbségtételt jelenti, hiszen ugyan elhangzik és nem egyértelmű, de azt lehet látni, hogy ez kizárólag ezen az oldalon az ellenzékiekre hozott szankció. Nem tudok olyat elképzelni, hogy ez ebben az értelemben és abban a szigorban, ami itt működik a leírt törvényjavaslatban, a kormánypártiaknál bekövetkezhet azonos mércével és azonos értéken.

Az együttműködés bizonyítéka, hogy nincs együttműködés. Van egy Házbizottság, ahol tulajdonképpen ezeket el lehetett volna már korábban rendezni, ha engednék működni a Házbizottságot, ha a Házbizottságon érdemi dolgokat meg lehetne vitatni, és ha ez a Házbizottság egyszer is történne olyan, hogy közösen jön az Országgyűlés elé. A korábbi ciklusokban csak ritka esetben mondta azt a levezető elnök, hogy az elnöki jogkörben előterjesztett témát tárgyaljuk. Sok esetben a Házbizottság közös döntése alapján tárgyaltuk a témákat. Ez véletlenül nem fordul elő, hogy ilyen tudjon idejönni.

Tulajdonképpen, amiről mi itt vitatkozunk, az az együttműködés vagy ultimátum. Tehát együttműködésnek nem tekintem ezt a bizonyos képviselői önálló indítványt. Ez egy egyértelmű ultimátum, egy móresre tanítás. Azt gondolom, hogy az a bélyeg, ami csak úgy rá van az ellenzékre sütve, azt úgy hívjuk, hogy a sorosozás, azt ugye, mindenkinek el kell mondania, államtitkártól a képviselőig bárkinek, a migránsozás vagy a migránspártiság. Tehát mi ez a migránspárti, Soros-párti, nem tudom, mik vagyunk. Ez vajon ebben az önök által előterjesztett törvényjavaslatban majd milyen típusú minősítést fog kapni, vagy az a kódex, ami nincs mellékelve, hogy végül is milyen szavakat szabad itt használni, hiszen nem lehet tudni, hogy bizonyos megszólításnál a kisasszonyt kell, a hölgyemet kell, szóval milyen a megszólítás, és milyen szavakat szabad a magyar nyelvtan szabályaiból kiemelve ide behozni a parlamentbe. Nem tudni. Kódex nélkül fog majd valaki  tudjuk, hogy ki  döntést hozni. Tehát az önök oldalán az igaz ügyet képviselik, és ezen az oldalon, ahol mi vagyunk, pedig a hiteltelenek ülnek, akik nem tudnak soha igazat beszélni, igaz ügyet képviselni.

Számos kérdést tettem fel, interpellációt nyújtottam be. Van egy olyan eset, ami a választókerületemben történik, de itt a parlamentben rendszeresen felhoztam, és Czunyiné képviselőtársam észrevételére szeretném megemlíteni, tehát hogy ez úgy néz ki, hogy ki nyomja el a helyi Fideszt vagy fordítva, ki milyen szerepet szán a helyieknek, azt gondolom, hogy nagyon jó példája ennek, hogy a XV. kerületben kilencedik nekifutásra sincs ez évi költségvetés.

(11.10)

De a miniszterhez, a pénzügyminiszterhez, szinte mindenkihez tettem föl kérdést ebben az ügyben szóban is és írásban is. A falra kellene kiragasztanom  most az ötletet magam találtam ki, lehet, hogy megteszem, bekeretezem  azt a stílust, ahogy erre válaszoltak.

Tehát a kérdésem arra vonatkozik, hogy 11:10 arányban, tehát 1 szavazat különbséggel nem ment át a képviselő-testület előtt az éves költségvetés. A törvény szerint, amire a képviselők helyben fölesküdtek, arra esküdtek föl, hogy a törvények betartásával, a település működtetése…, erre tették az esküjüket. Én helyben beszélőviszonyban vagyok a Fidesz minden képviselőjével, órákat, napokat töltöttem velük, ebédelni, vacsorázni, mindenhova elmentünk, próbáltam. Voltak ilyen alkutényezők, amik miatt, azt hiszem, engem vezettek volna el vezetőszáron, ami ára volt annak, hogy ha kapok 1 igen szavazatot, miközben eskü alatt vallottuk mindannyian, hogy a településünkért, ahol a szavazóktól bizalmat kaptunk, a kerület működtetése, üzemeltetése, fejlesztés…

Egészen döbbenetes, az Állami Számvevőszékhez is írtunk, a kormányhivatalhoz, a Magyar Államkincstárhoz, a Pénzügyminisztériumhoz, lényegében az államháztartás működéséért felelős mindenkit megkerestünk, hogy segítsenek benne. Én elmentem a Fidesz illetékes vezetőihez is, nem is egyszer. Próbálkoztam, hogy segítsenek abban, hogy legyen költségvetésünk, és nem tudtuk átvinni. Nyugodt volt az egész kormány, hát ebben a kerületben nincs költségvetés, nem is sokat számít. Igen, de aki nem fogadja el a költségvetést, annak nem jár állami normatíva. 2,5 milliárd forintos a kerület éves normatívája, viszont abban a pillanatban a kormány tudta, hogy azt föl kell függeszteni. Azt, hogy segítsenek egy gombot lenyomni, azt nem. Ez a 2,5 milliárd forint milyen normatívákat jelentett? Bölcsődei normatíva, az óvodai normatíva, a szociális ügyek normatívája, benne a fogyatékos gyerekek, az idősellátás, az esélyhátrányban lévő emberek ellátása. Természetesen azt abban a pillanatban tudta a kormány, hogy törvényesen az nem jár. De hogy törvényesen legyen költségvetés, abban az a felelősség, hogy most akkor ki segít kit. Mert azt tetszett mondani, hogy elnyomják, és nem adnak megfelelő funkciót. A mi esetünkben ez se állt, mert nálunk bizottsági elnök, minden rendben van, úgy gondolom, abban az arányban ráadásul, hogy többségben vannak. Ez is volt a probléma, hogy a költségvetés nem ment át.

Gúnyolódó választ kaptam, nem akarom most itt idézni, és nem is akarom megnevezni az államtitkár urakat, akik ezen gúnyolódtak, hogy nincs költségvetés, de körülbelül az volt a lényege, hogy hát, jobb polgármesternek kellene lenni vagy jobb előterjesztést kellene csinálni. Csinálhattam volna bármilyen költségvetést, végig egyeztettem, és tudtam, hogy mit szerettek volna elérni.

Azt gondolom, hogy itt a parlamentben a törvények végrehajtásáért is felelősek vagyunk. Ennek a törvénynek, az államháztartás nagyon fontos alágazatának, az önkormányzati törvénynek a végrehajtásáért is. Ha a frakciókra én nem tudok hatni ezen az oldalon, de önök tudnak, akkor annyit a magyar törvényesség érdekében egy ember legalább szólt volna a fiúknak ott helyben, hogy törvénytelenül működik a XV. kerület.

Az más kérdés, hogy október 13-án az összes körzetet elveszítették a helyi fideszesek, nyolc körzetben egyébként egyéni képviselőjük volt addig, mint a 14-et elveszítették, olyan körzetben is, ahol, azt hiszem, négyszer is mindig fideszes nyert, zsinórban ugyanaz. Nem akarta elhinni, hogy elveszítette a választást. Tehát azt gondolom, hogy ez a vita is egy kicsit a 2022-nek a megágyazása, csak ezt önök még nem akarják észrevenni.

A másik gondolatom a tiltások. Kizárhatnak, kitilthatnak, pénzügyi szankciók vannak, van állítólag első fok meg van másodfok, de tulajdonképpen ez a korbácsos megoldás, amit mi most ilyen házi büntetésként vélhetően csak ezen az oldalon fogunk kapni, nagyon-nagyon ilyen kis dedós megoldás. Ezt abszolút nem tudom elhelyezni a demokrácia csatornái közé.

Viszont muszáj vagyok megemlíteni azt, hogy budapesti képviselőként érzem, hogy itt elég erősen önök is észrevették, hogy azért rendben van, hogy több szavazatot kaptak, ha matematikailag összeadjuk, mint az ellenzékiek, de azért nagy fájdalom az, hogy az egyetemi városok többségét elveszítették, nem akarom fölsorolni, Budapest környékén pedig az agglomeráció szinte minden városát, ami nagyváros, majdnem mindegyiket elveszítették, olyat, ami sose volt baloldali, azt is. Tehát itt nem egyszerűen csak Budapest elvesztéséről van szó, hanem a Budapest környéki agglomerációs, tízezernél nagyobb, tehát önkormányzati egyéni körzetekkel rendelkező városok körzetében is. Itt Budapesten is, úgynevezett európai uniós központi régióban önök nagyon nagy vereséget szenvedtek, és azt hiszem, hogy ennek szól a tömegközlekedéssel kapcsolatos tegnap esti vita is.

Azt szeretném kérni önöktől, tudom, hogy nagyon nehéz, amikor valamit beterjesztenek, és azt ráadásul parancsra és megrendelésre teszik, de még mindig nem késő az, hogy függesszük föl egy egyeztetéssorozatra, és azt követően hozzák ide, legyen hozzá valamilyen garancia a mi oldalunkról is. Még lehetséges, hogy meg is lehetne szavazni azt a bizonyos szigorítást. De függesszék föl, ez nagyon fontos lenne az önök szempontjából is hosszú távon, és próbáljunk lecövekelni olyan pontokat, amikkel valószínűleg én se értettem egyet, amire önök most szankcióként hivatkoznak, és ezekben, mondjuk, például ebben a kódexügyben, és azt követően jöjjön vissza egy ilyen szigorítás ide, indítványozom. Ez az önök érdekét is szolgálja. Köszönöm szépen. (Szórványos taps az ellenzéki sorokból.)




Felszólalások:  Előző  467  Következő    Ülésnap adatai