Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.16.19:05:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

109. ülésnap (2024.04.09.), 44. felszólalás
Felszólaló Nacsa Lőrinc (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:20


Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NACSA LŐRINC, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Gréczy Képviselő Úr! Akkor jó lett volna, ha nem azzal kezdi, hogy támogatja a digitális állampolgárság megvalósítására irányuló törekvéseket, mert világos, hogy a DK nem támogatja ezeket.

Emlékezhetünk rá, hogy az önök kormánya alatt volt az, hogy ellenzéki vezetőket hallgattak le és figyeltek meg, ez önökhöz köthető, Gyurcsány Ferenc kormányzásához köthető időszak volt. Ha valaki adatbiztonságról akar beszélni, annak pont nem a DK-nak kellene lennie, amikor az orosz titkosszolgálatot beengedték a magyar titkosszolgálathoz és így tovább. Képviselő úr, kérem, hogy legalább a tények talaján maradva beszéljen erről a témáról, mert ez egy fontos törvény és egy fontos téma. Ahhoz képest, amit ön itt összehordott, pedig önök voltak azok, akik a politikai ellenfeleiket megfigyelték, ez ennél sokkal fontosabb téma, mint hogy ön itt csúsztatásokkal elvigye egy teljesen másik irányba.

Hiszen láthatjuk, hogy a mai digitalizált környezetben elengedhetetlen, hogy az állampolgárok az állammal kapcsolatos ügyeiket kényelmesen, egyszerűen és gyorsan intézhessék el. Az állampolgárok érdekében az államnak minél inkább digitalizált módon, minél egyszerűbben és minél gyorsabban szükséges biztosítania az ügyintézést, ehhez bürokráciacsökkentésre, digitalizációra és az adminisztrációs terhek csökkentésére van szükség, valamint a papíralapú ügyintézés visszaszorítására.

Az elmúlt években számos, jelentős lépés történt ebbe az irányba, melynek köszönhetően az ügyintézés mára összehasonlíthatatlanul egyszerűbb, gyorsabb és digitalizáltabb, mint akár 10-15 évvel ezelőtt volt.

(10.50)

Az adóhivatal már több mint ötmillió magánszemélynek készít szja-bevallási tervezetet, több mint négymillióan rendelkeznek ügyfélkapu-hozzáféréssel, és a kormányablakok létesítésével gyors és egyszerű az ügyintézés, online időpontfoglalással, sorban állás nélkül 2500-fajta ügyintézésre van lehetőség. Ezenkívül érdemes megemlíteni, hogy 2021-től már másfél millió államigazgatási ügy intézése vált ingyenessé, illetékmentessé. Ingyenes többek között az első jogosítvány kiadása, az erkölcsi bizonyítvány évente négy alkalommal, a személyi igazolvány, a lakcímkártya, a vállalkozói igazolvány, a diákigazolvány, az anyakönyvi kivonat, valamint megszűnt a közigazgatási hatósági eljárási illeték is.

Az Országgyűlés tavaly év végén fogadta el a digitális államról és a digitális szolgáltatások nyújtásának egyes szabályairól szóló 2023. évi CIII. törvényt. Ez a digitális állampolgárságról szóló törvény átfogó és komplex digitalizációt hajt végre az állampolgári ügyintézés vonatkozásában, és teljesen új, digitális alapokra helyezi a magyar államot. Ezzel a lépéssel, tisztelt képviselőtársaim, számos, nálunk gazdagabb európai uniós országot fogunk megelőzni a digitális állampolgárság, a digitális állam megvalósítása érdekében tett lépésekkel. Sok EU-s országot fogunk magunk mögé utasítani ezzel a lépésünkkel úgy is, hogy ők nálunk sokkal gazdagabbak, előrébb tartanak  szerencsésebb történelmi fejlődésű országokról beszélek.

Ebben az új koncepcióban az ügyintézés elsődleges színterének a digitális teret fogjuk tekinteni, és alapvetően a mobiltelefonon keresztül is könnyedén elérhető közszolgáltatások kialakítására fekteti a hangsúlyt a törvényjavaslat; ennek köszönhetően az ügyintézés, az igazolvány és az aláírás is a mobilra költözik. A „digitális állampolgárság” mobilapplikáció legfontosabb elemei a digitális személyiadat-tárca szolgáltatás, az ealáírás- és az e-azonosítás-szolgáltatás lesz. A törvényjavaslat megteremti 2024. május 18-ától a „digitális állampolgárság” előregisztráció feltételeit, melynek keretében a kormányablakon lehetőség nyílik a polgárok számára személyazonosságuk igazolása mellett a „digitális állampolgárság” előregisztrációra.

Államtitkár úr részletesen ismertette a törvényjavaslat fontosságát, illetve azokat a technikai részleteket, amelyek miatt szükséges, hogy tárgyaljuk ezt a parlamenti javaslatot. Szerintem az elfogadott digitális állampolgársági törvény és a mostani kapcsolódó törvénymódosítások célja, hogy a jövőben olyan közigazgatási terek jöjjenek létre, ahol az állampolgárok személyes megjelenés nélkül, egyszerűen és hatékonyan, 024 órában intézhessék az ügyeiket digitálisan. Az állampolgárok bizonyos szűk kivételektől eltekintve minden olyan jogosultsággal és ügyintézési lehetőséggel rendelkeznek majd a digitális térben, mint a fizikai valójukban. Ez egy hatalmas lépés, európai tekintetben is kimagasló, és átütő pozitív változást, egyszerűsödést és bürokráciacsökkentést hoz mindannyiunk életében, ezért a KDNP-frakció támogatni fogja a javaslatot. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai