Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.28.06:57:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

32. ülésnap (2002.11.12.), 54. felszólalás
Felszólaló Dr. Szabó József Andor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:57


Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZABÓ JÓZSEF ANDOR (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök asszony. Tisztelt Miniszter Úr! Vége van a választási kampányoknak, a nagy ígérgetések, pontosabban mondva: a nagyotmondások ideje lejárt. A kormány benyújtotta a költségvetés tervezetét. A számokból minden magyar mezőgazdaságból élő láthatja, milyen mértékben válhat felkészültté az uniós csatlakozásra. És ezek a számok, tisztelt miniszter úr, nem sok jóval kecsegtetnek. Nem sok jóval kecsegtetnek akkor, amikor a magyar mezőgazdaság sorsdöntő időszak előtt áll.

Nézzük a tényeket, azaz a számokat, mert azok magukért beszélnek! 2002-ben az agrárágazat összesen 260 milliárd forintból gazdálkodott. Az agrártörvény értelmében ennek az összegnek jövőre meghatározott mértékben növekednie kell. Ehhez képest nemhogy nem nő, ellenkezőleg: 219 milliárd forintra csökken. Márpedig ennek az összegnek legalább 285 milliárd forintnak kellene lennie.

Mit jelent ez, tisztelt miniszter úr? Egyrészt, hogy az önök kormánya törvényt sértett, mert nem emelte megfelelő mértékben a támogatások összegét. Másrészt - és ez nagyon szomorú tény -, hogy a csatlakozás előtti utolsó évben önök 66 milliárd forinttal rövidítik meg a mezőgazdasági termelőket. Önök 66 milliárd forintot vesznek ki a mezőgazdaságban dolgozó, tisztességgel gazdálkodó emberek zsebéből. Ezt azt jelenti, hogy önök így segítik a gazdák felzárkózását az utolsó felkészülési évben.

S van az éremnek egy másik oldala is. Vizsgáljuk meg azt is, hogy mekkora uniós támogatásra számíthat a mezőgazdaság! A polgári kormány álláspontja az volt, hogy már az első évtől kapjuk meg azt az összeget, amelyet a tagországok gazdálkodói is megkapnak. A tárgyalások jelenlegi állása szerint viszont az első évben ez csak 25 százalék lenne, és csak a csatlakozást követő tizedik évben kapnák meg a gazdák az őket megillető 100 százalékot. Mit jelent ez Magyarország és mit jelent ez a magyar gazdák számára? Az agrárágazat 1300 milliárd forint támogatástól fog elesni tíz év alatt. Ez azt jelenti, hogy egy tízhektáros gazda zsebéből 3 millió forintot vennének ki tíz év alatt. Ráadásul a csatlakozás azzal jár, hogy meg kell szüntetni a kormányzati támogatások széles körét. Ez azt jelenti, hogy sok gazda az első évben kevesebb támogatáshoz juthatna, mint jelenleg, és ezzel önök gazdálkodó családok, valamint szövetkezeti tulajdonosok és tagok tízezreinek megélhetését teszik kockára. Ismétlem: önök ezt nevezik a mezőgazdaság felzárkóztatásának.

Kérdezem tehát a miniszter urat: milyen lépéseket kíván tenni annak érdekében, hogy a kormány ne vegyen el 66 milliárdot a gazdáktól? Milyen garanciát vállal arra, hogy a gazdák megfelelő anyagi és infrastrukturális körülmények között készülhetnek a csatlakozásra? Ön szerint a gazdák számára mi az elfogadható mérték a tárgyalások során, és ön meddig hajlandó elmenni érdekeik védelmében?

Várom válaszát. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai