Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.29.14:10:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

176. ülésnap (2020.12.15.), 222. felszólalás
Felszólaló Dr. Hörcsik Richárd (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 13:13


Felszólalások:  Előző  222  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HÖRCSIK RICHÁRD (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. (Hanghiba miatt kézi mikrofont állítanak a szónok elé.) Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az őszi ülésszak egyik legutolsó vitáján vagyunk túl ezen az estén, és külön öröm számomra, hogy ez a fontos kérdés napirendre kerülhetett, köszönhetően a kivételes eljárás gyorsaságának, így nem veszítettük el ezt a lehetőséget, hanem ki tudtuk használni a véleményezésre rendelkezésre álló nyolc hetet, amit számunkra az európai törvények előírnak.Szeretném megköszönni képviselőtársaimnak, különösen az Európai ügyek bizottsága tagjainak, hogy aktívan részt vettek már a bizottsági ülésen elhangzott vitában is, és a ma esti vitában is, bár leszámítva azt, hogy nagyon sok minden olyan elhangzott mindkét oldalon, ami nem kifejezetten ennek a jelentésnek az esszenciáját adja. De hát, parlament vagyunk, nyilván a migráció, ami a fő témája ennek a jelentésnek, olyan téma, ami rengeteg gondolatot pró és kontra generál.

Abban mindannyian egyetértettünk, hogy az illegális migráció ügye fontos kérdés. Csak itt szeretném megjegyezni, hogy az elmúlt másfél-két év vitáiban gyakran látom azt, hogy összekeverjük a migrációt és az illegális migrációt.

Itt  és amiről a jelentés is beszél  elsősorban az illegális migrációról van szó. Ez korábban is elhangzott a nyugat-európai sajtó részéről, vádolván bennünket, hogy mi lezártuk a határainkat. Magyarország nem zárta le a határait, csak a zöldhatárokat zártuk le, aminek az átlépése illegális. Tehát aki legálisan akart jönni Magyarországra az elmúlt időszakban vagy akár ez évben is, azt bárki megteheti. De nem ez történik.

És ezért fontos az a disztinkció, hogy határozott különbséget kell tenni akármelyik vitában a migráció és az illegális migráció között, és abban, úgy látom, hogy egyetértés van közöttünk, hogy az illegális migráció ügye egy olyan ügy, amely nemcsak Magyarország jövőjét, hanem az egész kontinens jövőjét is meghatározza.

Ennek kapcsán, hiszen erről szól ez az egész jelentés is, ennek kapcsán igenis a magyar Országgyűlésnek élnie kell ezzel a jogosítvánnyal, amit most teszünk: merjünk bátran kezdeményezni ilyen vizsgálatokat, mert a magyar Országgyűlésnek hallatni kell a hangát nemcsak a belpolitikában, hanem az európai uniós politikákban is Európa-szerte; mert megillet bennünket, ahogy szoktuk mondani, a ius murmurandi és a ius resistendi, azaz az ellenállás joga.

Tisztelt Képviselőtársaim! A szubszidiaritás vizsgálata és az indokolt vélemény megfogalmazása tehát egy olyan törvényes eszköz, amit  többször elmondtam már  a lisszaboni szerződés biztosít számunkra. A magyar Országgyűlés ezzel a törvényes lehetőséggel most él. Ez egyébként alkotmányos kötelességünk. És ezért ebben a vonatkozásban én megköszönöm mind a Jobbiknak, mind az LMP-nek és egy-egy független képviselőtársamnak is, hogy ezt a jelentést elfogadják, és ahogy a vitában is elhangzott, a holnapi nap folyamán támogatni fogják azt a jelentést, ami arra hívta fel a figyelmet, hogy az Európai Bizottság migrációs rendeletei vagy rendelete ezer sebből vérzik. Ezt tételesen megfogalmazza az általunk készített jelentés, amit egyébként az expozéban megfogalmaztam, és nem akarom az időt húzni, hogy mi az az öt pont, amiben tételesen a bizottságunk  és reméljük, a magyar Országgyűlés is  szubszidiaritásellenesnek találta az Európai Bizottság rendelettervezetét.

A migráció egy valós veszély, nem az, amit Guterres, az ENSZ főtitkára mondott  máig megragadt bennem az a mondása , hogy a migráció egy jó dolog: the migration is the good phenomenon. Hát, az elmúlt három év alatt egyértelműen, mindenki számára bizonyított Európában, hogy ez nem így van. És sajnálom, hogy az ENSZ főtitkára még mindig tartja magát ehhez a megállapításához. Nekünk mint a magyar Országgyűlés képviselőinek, úgy érzem, alkotmányos kötelességünk, hogy erre felhívjuk a figyelmét Európának.

(18.20)

Ami 2015 óta történik Nyugat-Európában, az már sajnos nem fikció, nem riogatás, hanem a véres valóság. És a valós veszély sajnos Európa mindennapjaiban ott van, ott él, ahogy néhány képviselőtársam elmondta, hogy a no-go zónákról korábban tilos volt beszélni, ma látjuk, hogy milyen problémákat okoz akár csak Brüsszelben is.

És igen, tisztelt képviselőtársaim, amikor Magyarország 2015-ben megépítette a határzárat, akkor pontosan ezektől az eseményektől védtük meg Magyarországot, amelyek azóta sajnos megismétlődtek Európa jó néhány országában, azoktól a szomorú eseményektől és következményeitől a migrációnak. Ez sikerült, bárki bármit mond.

És amint Nacsa Lőrinc képviselőtársam említette, ezt csak azzal tetézik jó néhány európai uniós társadalomban, hogy ez, ami elindult 2015 óta, ez már sajnos visszafordíthatatlan. Mint ahogy a határzár egyértelműen megvédte a magyar polgárokat és Magyarország szuverenitását, kicsiben ez a jelentés, amit itt tartok a kezemben, pontosan ugyanezt a célt szolgálja. Tudniillik ez a jelentés ugyanúgy, mint a határzár, felhívja a figyelmét az Európai Uniónak, az európai uniós tagállamoknak, hogy milyen veszélyeket rejt az Európai Unióra a migráció. És felhívja arra a figyelmet, hogy az Európai Bizottság az elmúlt három évben sajnos elégtelen válaszokat adott a migráció kihívásaira; nem tudta kezelni, és ez sajnos tény.

Éppen ezért a mi felelősségünk a magyar Országgyűlésben, hogy ezt a jelentést megtegyük, hogy egy indokolt véleményt elküldjünk az Európai Bizottságnak. Mert a menekültügyi és migrációs paktumot egyébként több európai uniós tagállami parlament is fenntartással fogadja, nemcsak a visegrádi országok, de különösen a svéd és a dán parlament, ahol amúgy a szubszidiaritásvizsgálatnak régi nagy hagyományai vannak.

A mai vitánk és a holnapi szavazásunk pedig remélhetőleg majd több parlamentet is arra ösztönöz, hogy a még rendelkezésre álló, előttünk álló három hétben fogadjon el indokolt véleményt, hogy ezzel próbáljuk meg erősíteni az Európai Uniót. Tudniillik a nemzeti parlamentek álláspontjait nem lehet csak úgy lesöpörnie az Európai Bizottságnak. Az Európai Bizottság nem vindikálhat magának több jogot, mint amit a szerződésben ráruháztak. A nemo plus iuris elve már a római jogban is ismert volt, és az az Európai Unióban is kell hogy éljen.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ez a jelentés arra hívja föl a figyelmet, hogy az Európai Bizottságnak meg kell változtatnia ezt a migrációs paktumát, ami egyelőre tervezet. De látjuk azt, hogy jó néhány biztos már készként kezeli, hiszen úgy nyilatkoznak erről, hogy biztosan el fogják fogadni, és sajnos azt kell mondani  én nem állok azok sorába, aki mindig sorosozik, de , összecseng Soros Györgynek azzal a 2015-ös tanulmányával, amit megjelentetett. És ez sajnos a való igazság. És erre is fel kell hívnunk a figyelmet, de elsősorban az Európai Bizottság számára, hogy itt meg kell változtatnia Európa biztonsága érdekében, hogy ne fordulhassék elő mindaz, ami az elmúlt két-három évben. Egy haláleset is borzasztó, de több mint háromszázan haltak meg; és nem akarok demagógnak tűnni, de ezek is súlyos tények. Az Európai Bizottság kevésbé tudott hozzájárulni ahhoz, hogy ezektől az eseményektől megóvjuk az Európai Uniót.

Tisztelt Képviselőtársaim! Én tartózkodtam attól, hogy ugyan jegyeztem azokat a felvetéseket, amiket ellenzéki képviselőtársaim tettek, de mint a bizottság elnöke, én erre most nem kívánok válaszolni, hanem én azt a nemzeti minimumot, azt a konszenzust szeretném megőrizni (Ungár Péter közbeszól.  Balczó Zoltán: Helyes!), amit ez a jelentés tartalmaz; a menekültügyi és migrációs paktumot alkotó öt európai parlamenti és tanácsi rendelettervezet vonatkozásában indokolt véleményt el fog fogadni reményünk szerint a holnapi plenáris ülés.

Ez arra mutat, hogy hol kevésbé, hol inkább, de a parlamenti pártok érzik ennek a súlyosságát, hogy baj van az európai migrációs kezelésben, és ebben nekünk, a magyar Országgyűlésnek mindent meg kell tennünk, hogy amit a törvényi lehetőség ad számunkra, azt megtegyük. Ezen az estén ezt tettük, bármennyire is izzott a levegő sokszor a vitától, de mégis a lényeg az, hölgyeim és uraim, hogy akik itt vannak, támogatják ezt a jelentést. Én ezt értéknek tartom.

És azért engedjék meg, hogy elmondjam azt, hogy sajnálom, hogy sem az MSZP, sem a DK nem vett részt ebben a vitában. Ez jól jelzi azt, hogy nem kívánnak megnyilatkozni. Én nem kívánom ezt politikailag minősíteni, de önmagukat minősíti ez a tett, ez a cselekedet.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az indokolt vélemény itt van előttünk, és úgy hiszem, hogy megalapozottan fogalmaztuk meg álláspontunkat, és ezért fontos, hogy az Országgyűlés holnap meghozza ezt a határozatot. Remélem, hogy ezzel hozzá tudunk járulni ahhoz, hogy az Európai Bizottság jobbá tegye azt a paktumot, amit idáig eltervezett, hiszen az sajnos nem az Európai Unió jövőjét szolgálja. Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  222  Következő    Ülésnap adatai