Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.16.14:34:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

98. ülésnap (2019.11.25.), 96. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kérdés megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 2:16


Felszólalások:  Előző  96  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! A felszólalásából, sem az írott, sem a szóban elhangzott szövegből nem derült ki pontosan, hogy ön most az egyes gyógyszergyártó cégek érdekében kíván felszólalni (Felzúdulás és közbekiáltások az ellenzéki padsorokból.), vagy csak politikai jellegű hozzászólása van.Tisztelt Képviselő Úr! Pontosan az a cél, hogy minél inkább minden beteg számára a gyógyszereket tudjuk biztosítani. Erre egy nagyon komoly és évtizedek létező háttérintézmény szolgál. Régen OGYI-nak hívták, most egy kicsit hosszabb neve van, az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet, amelynek az a feladata, hogy folyamatosan vizsgálja, hogy milyen gyógyszerekből milyen készletek vannak, milyen helyettesítő termékek vannak.

(13.40)

Ő az, aki mind a forgalomba hozatali engedélyre jogosultakkal, mind a gyártókkal, mind a nagykereskedőkkel, mind a kórházakkal és a gyógyszertárakkal is folyamatos kapcsolatot tart, pontosan azért, hogy vane valahol kockázat a gyógyszerellátásban. Ha ilyen jelentkezik, akkor például azt is vizsgálja, hogy milyen helyettesítő termékek behozatalára van lehetőség. Ilyenkor a ma már említett kontingensengedélyt adja ki, hogy akár más országokból vagy helyettesítő gyógyszerek is Magyarországra kerülhessenek.

Emellett folyamatos oktatómunkát is végez, hogy hiánygyógyszerek esetében helyette milyen formában történhet kezelés. Folyamatos tájékoztatást is végez, a saját honlapján mindenki számára a legfontosabb információkat közli a gyógyszerekkel kapcsolatban. Több esetben sor került arra, hogy a „törzskönyvezés hivatalból” jogi intézményével élt, pontosan azért, hogy az adott gyógyszer biztosítható legyen Magyarországon.

A V4-es országokkal elindult egy együttműködés, amely kormányszintű megbeszélésen is kitért például a gyógyszerbeszerzések rendszerére, hiszen hasonló problémával küzd, mondjuk, Szlovákia vagy Csehország is, mint Magyarország. Lengyelország valamivel nagyobb, tehát a problémái e téren valamivel kisebbek. Úgyhogy azt vizsgáljuk, hogy mik azok a közös beszerzési lehetőségek, amelyek növelhetik a betegbiztonságot, hiszen sokszor az előállítók  csomagolás, kísérő iratok, dobozok legyártása, forgalmazás miatt  kisebb országban nehezebben biztosítják egyes speciális gyógyszerek eljuttatását. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  96  Következő    Ülésnap adatai