Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.28.10:34:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

250. ülésnap, 182. felszólalás
Felszólaló Sneider Tamás (Jobbik)
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 2:05

Felszólalások:  <<  182  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SNEIDER TAMÁS (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az utóbbi hetek elemzései mind Magyarországon, mind Európa-szerte komoly élelmiszerár-emelkedésről számolnak be. A rendkívül súlyos aszálykárból következően drágulni fog a kenyér és a pékáru, a kukorica felvásárlási árának növekedése miatt pedig a húskészítmények is többe fognak kerülni. Az elemzők átlagosan 20-25 százalékos áremelkedést helyeznek kilátásba, emellett drágulhatnak a zöldségek, a gyümölcsök, sőt olyan becsléseket is láttunk már, hogy a krumpli 200 forint, az alma 300 forint lesz tavasszal a piacokon. A lakosság azonban minderre nincs felkészülve, hiszen a magyar családok már gyakorlatilag most is a jövedelmük teljes egészét az élelmiszerekre és egyéb fontos termékekre költik.

A KSH nemrég publikált adataiból kiderül, hogy 2011-re a szegénységi küszöb alatt élők száma 152 ezer fővel növekedett. Kétmillióan voltak olyanok emellett, akiknek gondot jelentett a legalapvetőbb dolgok beszerzése is: a számlák fizetése, nem tudtak megfelelő étkezést biztosítani a maguk számára, vagy éppen megfelelő fűtéssel nem tudtak rendelkezni, vagy nem tudták ezt megvalósítani.

Amennyiben pedig a jövőt nézzük, akkor a friss makrogazdasági előrejelzések szerint a magyar gazdaság az idén másfél százalékkal esik vissza, és jövőre is csak stagnálásra lehet számítani. Ráadásul a munkanélküliségi ráta sem változik érdemben. Az újonnan bejelentett 10 százalékos gáz- és villanyáram-csökkentés messze nem fedezi az élelmiszerár-robbanás hatását, hiszen a fogyasztási kosárból sokkal nagyobb területet tesz ki az élelmiszerár, mint a közüzemi számlák fizetése. Ideje lenne végre belátniuk, hogy miközben állandóan megszorít a kormány, a magyar társadalom egyre szélesebb rétegei mennek tönkre.

Mit tesznek annak érdekében, hogy a már most is teljesítőképessége határán lévő lakosság ne kerüljön a jelenleginél nehezebb helyzetbe? Lesz-e végre áfacsökkentés az alapvető élelmiszerek körében, amit a Jobbik már régóta követel?

Várom válaszát. (Taps a Jobbik soraiban.)

Felszólalások:  <<  182  >>    Ülésnap adatai