Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.29.06:09:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

91. ülésnap (2023.11.21.), 156. felszólalás
Felszólaló Gy. Németh Erzsébet (DK)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:38


Felszólalások:  Előző  156  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GY. NÉMETH ERZSÉBET (DK): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Ha jó hívő lélek lennék, akkor még akár Kovács Zoltán képviselő úr mondandójában találnék is elhihető dolgokat, csak akkor viszont, képviselő úr, rossz a megoldás, amit választanak. Tehát azt mondja ön, hogy a szociális támogatások rendszerét majd átnézi az önkormányzati csődbiztos?! Tehát tényleg azt gondolja a kormányzat, azt gondolják a fideszes országgyűlési képviselők, hogy ebben a szociális válságban, amelyben például egy kistelepülésen élnek az emberek, ott majd a csődbiztos azt mondja, hogy akkor megvonom a rendszeres szociális támogatást vagy bármilyen más támogatást az ott élő emberektől?!

Tehát, ha az a cél, hogy ezeken a nagyon kicsi, nulla vagyonnal, nulla bevételi lehetőséggel rendelkező önkormányzatokon segítsünk, akkor nehogy már az legyen a segítségnyújtás formája, hogy majd elvesszük az emberektől a szociális támogatást meg az összes többit! Egyszerűen akkor ez nem jó módszer. (Dr. Kovács Zoltán: Nincs ilyen a törvényben.) Akkor sokkal inkább azt kellene tenni, hogy ezeknek az önkormányzatoknak a helyzetét megnézni, és például belenyúlhatna a kormány az országos költségvetésbe, a zsebébe, és valamilyen támogatást adhatna ezeknek az önkormányzatoknak.

Azt mondta még a képviselő úr, hogy az iskolákat sem tudták fenntartani ezek az önkormányzatok, elsősorban a kistelepülési önkormányzatok. De akkor ennél is az a megoldás, hogy fogom, és az összes többi, egyébként meg kiváló intézményfenntartó önkormányzattól is elvesszük az iskolákat? És kérdezhetném Kósa Lajostól  egy másik államtitkárt idézve -: és sikerült? Tényleg jobb minőségű lett az oktatás, vagy jobb minőségű lett az az összes közszolgáltatás, amit az önkormányzatoktól az elmúlt tizen-egynéhány évben elvettek?

Nem hiszem, hogy volt önkormányzati vezetőként… (Kósa Lajos közbeszól.) Ne kiabáljon, polgármester úr, én is iszonyú nehezen, de kibírtam, hogy nem kiabáltam be az önébe. Szóval, én azt gondolom, hogy ön polgármesterként vagy volt polgármesterként nem mondhatja azt, hogy a közoktatás, például akár az általános iskolák vagy középiskolák helyzete és az ott folyó oktatás sokkal jobb most, hogy államosításra került a sor, mert én azt gondolom, hogy nem így van.

Azt mondja Kósa képviselő úr, hogy itt, Budapesten nem építettek stadionokat és különböző egyéb sportlétesítményeket, bezzeg Debrecenben kiválóan, pozitív szaldóval tudják működtetni ezeket. Én azt kérném akkor képviselő úrtól, hogy tegye már meg, hogy a XVII. kerületi fideszes polgármester úrnak, Horváth Tamásnak ad bölcs tanácsokat, hogy a sportcsarnokot, amit körülbelül egy-másfél éve adtak át a XVII. kerületben  most egyébként az egyik kereskedelmi csatorna Sztárbox című meccsét vagy műsorát nézhetjük ott minden vasárnap , adjon már Horváth polgármester úrnak néhány tanácsot, hogy hogyan lehet azt pozitív szaldóval működtetni, mert ha jól emlékszem a számra, jelen pillanatban évi 400 millió forintot költenek ennek a sportcsarnoknak az üzemeltetésére, és ez egészen egyszerűen felháborító, mert a budapestieknek és a XVII. kerületieknek nem erre lett volna szüksége. Csendesen jegyzem meg, indult a beruházás 2 milliárdról, a vége, azt hiszem, 14 milliárd környékén lett többéves csúszás után, és ezt a pénzt sokkal jobb dolgokra is el lehetett volna akár a XVII. kerületben is költeni.

De továbbmegyek, az a több száz milliárd forint, amiből például a Várban tényleg egy elképesztő, beépített operettdíszleteket  vagy nem is tudom, mihez hasonlíthatom  húznak ott fel, ahelyett azt a pénzt lehetett volna akár további metrófejlesztésekre, vonalhosszabbításokra vagy bármilyen más közösségi közlekedés fejlesztésére használni a városban.

Abban van közöttünk különbség, Kósa képviselő úr, hogy mi erre a városra  most Budapestről beszélek  másképp tekintünk. Nekünk az az 1 millió 700 ezer ember fontos, aki itt él ebben a városban, vagy az a naponta több százezer ember, aki kénytelen ingázni a városba akár munkahelyre, akár oktatási vagy bármilyen más intézménybe, és egészen egyszerűen az alap-infrastruktúra nincs például kiépítve az agglomerációs településeken, és így naponta 300 ezer autó jön be ebbe a városba. Tehát ezek azok a problémák, amik mondjuk, az ország fővárosának önkormányzata előtt vannak, és ezekre lehetne és kellene költeni abból a több száz milliárdból, amit önök itt a nagyzási hóbortjukban a városban elköltenek, de nem a városra vagy a város lakóira költik.

Egyet hadd mondjak még önnek! Ön felsorolta azt, hogy Debrecennek milyen támogatások mentek. Az a baj, tudja, képviselő úr, hogy amikor még fideszes főpolgármestere volt ennek a városnak  és nyilván emlékszik arra, hogy Tarlós főpolgármester akkor mennyit csatázott és harcolt a saját kormányával és annak egyes minisztereivel , szóval, önök akkor sem nézték azt, hogy ha már ugyanolyan színű a kormány, ugyanolyan színű a főpolgármester, ugyanolyan színű a Fővárosi Közgyűlés többsége, magyarul, mindenki fideszes, akkor ennek a városnak legalább annyi pénzt adtak volna arányait tekintve, a lakosság arányait tekintve, mint amennyit például az ön városa kapott. Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  156  Következő    Ülésnap adatai