Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.14.08:11:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

85. ülésnap, 96. felszólalás
Felszólaló Burány Sándor (Párbeszéd)
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 2:50

Felszólalások:  <<  96  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BURÁNY SÁNDOR (Párbeszéd): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Ahogy az ismert, a török hadsereg belépett Szíria területére, és gyakorlatilag háborút indított az ott élő kurdok ellen. Egyre több a halott, a kurdok tiltakoznak, ugyanis szerintük etnikai tisztogatás zajlik. Azóta egy kurd politikusnőt kirángattak az autójából, lelőtték, miután brutálisan megkínozták a törökbarát milicisták katonái. Híradások beszámoltak civilek haláláról is. Az áldozatok között nagyon sok keresztény család is van. Az Európai Unió felszólította Törökországot, hogy állítsa le az egyoldalú katonai lépéseket. Ugyanakkor külügyminiszter úr elismerte, hogy blokkolták az uniós elítélő nyilatkozat elkészültét. A minap egy nemzetközi rendezvényen Erdoğan megköszönte Magyarország kiállását úgymond Törökország mellett.

A kormány tehát nyíltan helyesli Törökország etnikai tisztogatás célú háborúját a szíriai kurdok ellen, azt, hogy több százezer vagy akár millió embert a törökök egy másik országban fegyverrel elüldözzenek lakhelyéről, hogy aztán a helyükre más etnikumú lakosságot telepítsenek, mindezt a kurd területek nemzetiségi viszonyainak erőszakos megváltoztatása kedvéért.

A kurdokról eddig azért hallott a világ, mert 2014-ben az európai civilizációnak a megmentőjeként egyetlen népcsoportként a térségben meg tudták állítani és vissza tudták verni az Iszlám Állam nevű halálszektát. Ráadásul ez a nép patriarchális körülmények között és közegben emancipációt hirdetett egyedülálló módon.

Ahelyett, hogy megbecsülnénk hős kiállásukat, végignézzük a lemészárlásukat. Rettenetes, ami a kurdokkal történik, és elképesztő, hogy ehhez az aljassághoz a magyar kormány a nevét adja és támogatja ezt.

Miniszter úrtól, pontosabban államtitkár úrtól ezért a következőt szeretném megkérdezni. Magyarország, amelynek hárommilliós etnikai kisebbsége él a határain kívül, hogy gondolja, hogy odaállhat egy fegyveres etnikai tisztogatás mellé? Másodszor: miért támogat a magyar kormány egy olyan kormányt, amely keresztényeket bombáz? Hogy gondolják így a keresztények védelmét?

Tisztelettel várom válaszát. (Taps az MSZP, a DK és a Párbeszéd soraiban.)

Felszólalások:  <<  96  >>    Ülésnap adatai