Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.15.10:57:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

134. ülésnap (2004.03.23.), 93. felszólalás
Felszólaló Gőgös Zoltán (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:42


Felszólalások:  Előző  93  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GŐGÖS ZOLTÁN (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Bizottsági előadóként a bizottság véleményét ismertettem, most a frakció nevében szeretnék néhány gondolatot még hozzátenni az eddig elhangzottakhoz.

A törvényjavaslat az elektronikus pénzt kibocsátó intézmények tevékenységének megkezdéséről, folytatásáról és prudenciális felügyeletéről szóló 2000/46-os európai közösségi irányelvek jogharmonizálását szolgálja. Az elektronikus pénzeszköz kibocsátásának lehetőségével tovább bővül a készpénz-helyettesítő fizetési eszközök köre, és így várhatóan tovább csökkenhet a készpénzforgalom. Az elektronikus pénz kibocsátásának lehetősége elsősorban kis összegű kifizetések megkönnyítése érdekében kerül megteremtésre. A törvényjavaslat az elektronikus pénzt kibocsátó szakosított hitelintézetre vonatkozó tőkekövetelményeket is meghatározza. Az elektronikus pénzt kibocsátó szakosított hitelintézet minimális jegyzett tőkéje 300 millió forint, amely számottevően alacsonyabb a hitelintézeti pénzügyi törvény alapján működő, elektronikus pénzt is kibocsátó hitelintézetekre előírtnál. Mivel elektronikus pénzt kibocsátó szakosított hitelintézet csak szűk tevékenységi körrel rendelkezhet, továbbá nem gyűjthet betéteket, és hitelt sem nyújthat, éppen ezért véleményünk szerint ez az alaptőke bőségesen elegendő ehhez a tevékenységhez.

Az elektronikus pénzt kibocsátó szakosított hitelintézet kockázatainak csökkentését szolgálja, hogy csak olyan vállalkozásban rendelkezhet közvetlen, illetőleg közvetett tulajdoni részesedéssel, amely készpénz-helyettesítő fizetési eszköz kibocsátásával kapcsolatos szolgáltatást nyújt, vagy az elektronikus pénzt kibocsátó szakosított hitelintézet járulékos vállalkozása, illetve a kint levő elektronikus pénz által megtestesített pénzügyi kötelezettségek összegével megegyező összegben kizárólag olyan eszközöket tarthat birtokában, amelyek likvidek és alacsony kockázatúak. A kockázatok további csökkentése érdekében kamatlábra, előlegre, devizára vonatkozó napi elszámolású vagy maximum 14 napos futamidejű származtatott ügyleteket köthet.

 

(13.30)

Ugyancsak a kockázatok mérséklését szolgálja, hogy a szakosított hitelintézet által elhelyezett betét és a javaslatban meghatározott hitelviszonyt megtestesítő eszközök együttes piaci értéke nem haladhatja meg az elektronikus pénzt kibocsátó szakosított hitelintézet szavatoló tőkéjének hússzorosát, és ezen eszközök esetében már alkalmazni kell a hitelintézeti pénzügyi törvény nagy kockázatvállalásra vonatkozó szabályait is.

A javaslat lényegében a hitelintézeti pénzügyi törvény azon módosításait tartalmazza, amelyek az irányelvvel történő harmonizálás érdekében szükségesek. Többek között a versenysemlegesség érdekében biztosítani kell a hitelintézeti törvény alapján az elektronikus pénzt kibocsátó hitelintézet számára is a megbízás alapján elektronikus pénzeszközön történő adattárolást. Módosítani kellett a hitelintézet hatályos fogalmát, mivel a jelenlegi meghatározás alapján az elektronikus pénzt kibocsátó hitelintézet, mivel nem gyűjthet betétet és nem nyújthat kölcsönt, nem minősülne hitelintézetnek. A törvényben meg kellett határozni az elektronikus pénz kibocsátásával és visszaváltásával kapcsolatos szabályokat is.

A fentiek alapján a Szocialista Párt frakciója nevében javasoljuk a törvény elfogadását, hiszen egy európai uniós jogharmonizációs ügyről és egy korszerű eljárás meghonosításáról van szó.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:  Előző  93  Következő    Ülésnap adatai