Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.15.19:59:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

134. ülésnap (2004.03.23.), 24. felszólalás
Felszólaló Mádi László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Költségvetési bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 5:11


Felszólalások:  Előző  24  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MÁDI LÁSZLÓ a költségvetési és pénzügyi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A költségvetési bizottságban elég intenzív vita alakult ki a törvényjavaslattal kapcsolatosan is, ugyanis be kellene látni azt, hogy ez az a törvényjavaslat, amelyet a jelen formájában így a magyar parlament nem is tárgyalhatna.

Mire alapozódik ez az állítás? Minden törvénynek tartalmaznia kellene egy olyan hatástanulmányt, amely világosan bemutatja azt, hogy a különböző társadalmi csoportokra nézve a benyújtott törvényjavaslat milyen módon hat, milyen tehernövekedéssel jár, hogyan érinti ez a magyar vállalkozókat, a kis- és középvállalkozókat, az önkormányzatokat, az intézményi szférát. Sajnos, azt kell látni, hogy azon túl, hogy ez a törvényjavaslat - ellentétben minden korábbi fogadkozással, SZDSZ-es deklarációval, baloldali kormánydeklarációval, ami az adócsökkenést deklarálja mint kívánatos célt -, ez a törvénymódosítás egyértelműen az adónövekedés eszközével él. Ugyanis az adóharmonizáció kívánatos uniós követelményén túlmenően van két olyan része a benyújtott törvényjavaslatnak, amely egyértelműen túlmutat ezen jogharmonizáción, és egyértelműen az adónövekedés irányába hat. Az egyik az úgynevezett telefonadó, a másik a Sulinet-program keretében megvalósuló adókedvezmény-csökkentés. Ugyanis az adókedvezmény-csökkentés ugyanolyan adóemelésnek fogható fel, hiszen az emberek kevesebb kedvezményt vehetnek igénybe, vagy nagyobb önrészt követelve meg tőlük, lényegében az ő kiadásaikhoz képest relatíve kevesebb adókedvezménnyel élhetnek a következő időszakban.

Tehát hiányoznak a hatástanulmányok, hiányoznak azok a számszerűsítések, amelyek megmondanák, hogy az önkormányzati szféra az a szféra, ahol, azt gondolom, az utóbbi két év egyértelműen a nadrágszíjmeghúzás és a visszalépés időszaka volt, és ez a szféra különösen megszenvedi azt, mint a költségvetési bizottságban is említésre került, hogy az uniós csatlakozás küszöbén lényegesen csökkennek a beruházási, fejlesztési lehetőségei annak következtében, hogy a megnövekedett béreket az önkormányzatoknak állni kell és annak következtében, hogy a kiadásaikkal együtt nem növekednek a bevételeik. Ez a beterjesztett törvénymódosítás, ennek a telefonadóval kapcsolatos részei szakértői becslések szerint mintegy 8 milliárdos többletkiadásokat eredményeznek az önkormányzati költségvetési szféránál, egy olyan új Draskovics-csomagot is fel lehet vázolni ezen keresztül, amelynek keretében sajnos az a 10 milliárdos önkormányzati restrikció, ami történt az utóbbi hetekben a Draskovics-csomag keretében, még mintegy 8 milliárddal megfejelődik ennek következtében.

Ugyanígy nem tudjuk elfogadni az uniós csatlakozás küszöbén azokat a típusú lépéseket, amelyek nemhogy helyzetbe hoznák a magyar kis- és középvállalkozókat, hanem az őket sújtó terheket még aránytalanul növelik, aránytalanul növelik a nagyvállalatokéhoz képest, és ezzel egyértelműen az európai uniós versenyképesség rovására hátrányt szenvednek az uniós csatlakozás küszöbén. Sajnos, ezeket az adatokat mi szakértői számításokra alapozva tudjuk elmondani, és azért nem tudunk hivatalos adatokat mondani, mert a magyar kormány a törvényi kötelezettséggel ellentétben igazából semmilyen háttérszámítást és hatástanulmányt nem terjesztett be a törvénycsomag mellékletében, amely világossá tette volna, hogy mekkora mértékű az adóemelés, és kiket sújt ezen törvénycsomag keretében a szocialista kormány.

Tehát mind ezen ok miatt, mind pedig a rendkívül hátrányos, az európai uniós csatlakozás küszöbén pedig kifejezett az uniós csatlakozásunk sikerességét veszélyeztető lépések miatt a költségvetési bizottság ellenzéki része nem tudja támogatni ezt a törvényjavaslatot, hiszen ez a törvényjavaslat messze túlmutat azokon a jogharmonizációs lépéseken, amelyeket az Unió a mi adórendszerünknél szerencsésnek és mindenképp kívánatosnak tart. Tehát ez adóemelésről szól, olyan adóemelésről, amely rendkívül hátrányos helyzetbe hozza a kommunikációs ágazatot; olyan adóemelésről, amely rendkívül hátrányos helyzetbe hozza az önkormányzatokat és intézményeiket; olyan adójavaslat, amely rendkívül hátrányos helyzetbe hozza azokat a kis- és középvállalkozókat, akik Magyarország európai uniós csatlakozása sikerességének záloga kellene hogy legyenek.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  24  Következő    Ülésnap adatai