Készült: 2024.04.28.12:33:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

100. ülésnap (2011.06.20.), 46. felszólalás
Felszólaló Szilágyi Péter (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:53


Felszólalások:  Előző  46  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZILÁGYI PÉTER (LMP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Az utóbbi hónapokban számos olyan esetről olvashattunk, ahol az önkormányzatok fizetésképtelenségük és eladósodottságuk miatt nem voltak képesek tovább finanszírozni saját településükön - sőt, mint azt Pest megye példája is mutatta -, megyéjükben az iskolai közétkeztetést. Mára általános gyakorlatnak mondható, hogy az önkormányzatok külső cégeknek szervezik ki a közétkeztetést, az élelmiszerek beszerzésétől és feldolgozásától kezdve az étel házhoz szállításáig akár többszörös áron is ahhoz képest, amennyibe az élelmiszerek helyi előállítása és feldolgozása kerülne.

Jelenleg is van arra példa Magyarországon, hogy hogyan lehet a közétkeztetést úgy megoldani, hogy a helyi gazdasági életet felpezsdítse, és eközben a gyermekek számára egészséges, helyben előállított élelmiszert biztosítson. Jó példa erre Rozsály település gyakorlata, ahol 87 hektár önkormányzati tulajdonú földön képesek a falu élelmezését biztosítani, úgy, hogy közben civilek és önkormányzatok egymásban nem riválist, hanem partnert látnak a település felvirágoztatásában. Hasonló követendő példa Ináncs település gyakorlata, ahol az önkormányzati földeket közmunka keretében művelik, és az ott megtermelt élelmiszer a helyi óvoda és iskola konyhájára kerül, így a közétkeztetéshez szükséges élelmiszerek beszerzésén Ináncs önkormányzata mintegy 4 millió forintot spórol évente.

Az ilyen helyi programok az LMP által fontosnak tartott zöld- és fenntartható megoldásokat alkalmaznak, mint amilyen az élelmiszer-önrendelkezés megerősítése a helyi termeléssel, az áruszállítási útvonalak rövidítése és a helyi termékek helyi forgalmazása. Ezek a helyi kezdeményezésű programok ugyanakkor elszigetelt példák. Az efféle jó gyakorlatok elterjedését a kormány is ösztönözhetné a fenntartható termelés és fogyasztás előmozdítására kidolgozandó nemzeti programmal.

Példaként szolgálhat az a 2005-ös finn nemzeti program, amely a "többet és jobbat kevesebből" címet viseli, és fő célkitűzése az anyag- és energiafelhasználás hatékonyságának növelése a termékek életciklusának minden szakaszában, valamint a környezetbarát technológiák kifejlesztésének és elterjesztésének elősegítése. A konkrét intézkedési javaslatok egyike, hogy helyben termelt alapanyagokból készült élelmiszerek jussanak az iskolák és a közintézmények menzáira. Ez a modell követendő példa lehetne Magyarország számára is, és a helyi élelmiszer-önrendelkezés, a fenntartható fogyasztás és termelés kormányzati szintű ösztönzése segíthetné a helyi gazdaság fellendítését, az értelmes közmunka elősegítését, a helyi iskolások egészségesebb étkeztetését.

Kérdezem tehát államtitkár urat, milyen ösztönzést és támogatást kíván adni a kormány az önkormányzatoknak, hogy hasonló programok szélesebb körben terjedjenek el Magyarországon. Várom megtisztelő válaszát. (Taps az LMP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  46  Következő    Ülésnap adatai