Készült: 2024.04.27.15:47:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

100. ülésnap (2011.06.20.), 362. felszólalás
Felszólaló Bertha Szilvia (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:17


Felszólalások:  Előző  362  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BERTHA SZILVIA (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Az általam beadott módosító javaslatok - hasonlóan Nemény András képviselőtársamhoz - azokat a módosításokat célozzák megszüntetni, amelyeknek az égvilágon semmi közük nincs az európai uniós jogharmonizációhoz, hanem egyoldalúan a munkavállalók kiszolgáltatottságát növelik.

Az első, ami számomra nagyon meglepő volt, az a családbarátság és gyermekvállalásra ösztönzés hangoztatása mellett ismét egy megszorítása az édesanyáknak és a kisgyermekeknek, nevezetesen hogy a gyednek már nem az első évére, hanem csak az első hat hónapjára eső szabadságot akarják megadni az édesanyáknak. Édesanyaként én is tudom, hogy ez az időszak mindig egy nagyon fontos kiút az anyukák számára az intézménybe való beszoktatáskor. Úgyhogy nagyon nehezményezzük, hogy ezt le akarják csökkenteni. Ez a módosító kifejezetten azt célozza, hogy továbbra is egy évre járjon szabadság.

A munka törvénykönyvéhez kapcsolódó további módosítóim mind a munkavállalókat érintő jogcsorbításokat próbálják megszüntetni. A próbaidő hat hónapra való kiterjesztését egyszerűen nem tartjuk megfelelőnek, mert az azt fogja eredményezni, hogy bizonyos munkakörökben hat hónapos váltásban fognak pörögni a munkavállalók, hat hónap után ki fogják őket rúgni úgy, hogy nem fogják megkapni azt az ellátást, illetve kompenzációt, amit egy normális munkaviszonyban már megkapnának. Ez egyértelműen visszaélésre ad lehetőséget. Még a három hónappal is vissza tudtak élni bizonyos munkáltatók, a hat hónappal pedig teljes mértékben vissza fognak élni. Az, hogy kollektív szerződéshez van kötve, egy álszent dolog, hiszen a szakszervezeti tisztségviselők teljesen ki vannak szolgáltatva a munkáltatójuknak, s ezt még tovább fokozzák ebben a törvénycsomagban. Arra tehát nem lehet hivatkozni, hogy majd a munkavállalók érdekeit fogják képviselni, és csak akkor fogják ezt beletenni, ha ez az ő érdeküket képviseli.

Szintén a munkavállalók kiszolgáltatottságához kapcsolódik a túlmunka szabadidőben történő megváltása - ezt is ki akarjuk vetetni a módosító csomagból -, illetve a szabadság kettőnél több részletben történő kiadása, valamint a 36, illetve a 44 órás munkahét egymással történő kiegyensúlyozása. Ezt mind szükségtelennek tartjuk. Ez önmagában egyik sem nagy módosítás, önmagában egyik sem eredményez nagy kiszolgáltatottságot, de mindez így együtt úgymond rugalmasítja a munkaerőt, ami azt jelenti, hogy a munkavállalónak tulajdonképpen folyamatosan rendelkezésre kell majd állnia, ezáltal kiszámíthatatlanná válik az egész életvezetése, a pihenőideje, a család ideje, vagy adott esetben a másodállását kell felmondania azért, mert a munkáltatójának lehetősége lesz arra, hogy összevissza, bármikor munkába berendelje.

A munka törvénykönyvéhez ezeket a módosítókat nyújtottuk be, a többiről meg majd a vita második szakaszában szólnék. Köszönöm a szót. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  362  Következő    Ülésnap adatai