Készült: 2024.04.27.22:19:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

100. ülésnap (2011.06.20.), 346. felszólalás
Felszólaló Dr. Nyikos László (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:46


Felszólalások:  Előző  346  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NYIKOS LÁSZLÓ (Jobbik): Köszönöm szépen, elnök úr. Az ajánlás 18. pontjához szeretnék szólni, részben csatlakozva Bödecs Barna kollégám szóbeli kiegészítéséhez, illetve az ő indítványához.

Sajnálom, hogy Répássy államtitkár úr már nincs itt, ő nagyon lendületesen érvelt itt egy órával ezelőtt a korrupció elleni harc, küzdelem ügyében. Nos, a könyvvizsgálat egy nagyon ismert, nemzetközileg ismert eszköze a korrupció elleni harcnak, és ezért sem értem a pénzügyi kormányzatnak ezt a szemléletét, amivel úgy tűnik, hogy többet fog ártani a réven, mint amit nyerni fog a vámon. Egy viszonylag fiatal szakmát, egy 22 éves szakmát fog itt padlóra küldeni, kihúzza a szőnyeget jó néhány száz könyvvizsgáló lába alól, hiszen a piacvesztés 20-30 százalékra becsülhető, sőt talán még annál is több lesz, amennyiben az értékhatárt 200-ról 300 millióra is emelni kívánja a pénzügyi kormányzat.

Azt gondolom, az egy bölcs kompromisszum lenne, amit az indítvány javasol, hogy tudniillik a jelenlegi 100 milliós értékhatárt emeljék a duplájára, és elégedjen meg ezzel a pénzügyi kormányzat, és ne emelje tovább 2014-től 300 millió forintra, mert amit ezen keres, az bagatell, ugyanakkor elriasztja a fiatal szakembereket attól, hogy könyvvizsgálói képesítést szerezzenek, ami nem egy könnyű szakma, és jelentős visszalépésre fog sor kerülni a magyar elszámoltatási piacon.

Az az érv, amit itt többször hallottam a pénzügyi kormányzat részéről bizottsági ülésen és itt a plenáris ülésen is, hogy tudniillik senki sem tiltja meg a cégeknek, a vállalkozóknak, hogy foglalkoztassanak könyvvizsgálót akkor is, ha nem kötelező, ez igaz, de valahol ez sántít, hiszen Magyarországon, lássuk be, sem az elszámolás, sem az elszámoltatás kultúrája nem magas fokon áll, és akkor nagyon szépen fogalmaztam.

Tehát sok vállalkozó úgy fogja megélni ezt a lehetőséget, hogy egyszerűen nem vesz igénybe könyvvizsgálót, gondolván, hogy megspórolja azt a 200-300 ezer forintot, amibe egy könyvvizsgálat kerül. A másik oldalon viszont olyan adóbevétel-kiesés és olyan morális veszteség éri a szakmát, ami hosszú távon rendkívül nagy kárt fog okozni.

Az Unió, mint hallottuk, nem teszi kötelezővé ezt az emelést, ajánlja. De kérem, mások az értékviszonyok a fejlettebb országokban a mieinkhez képest, tehát az, hogy emelni kell az értékhatárt, az nagyon relatív követelmény, és nem kell nekünk mindenáron éltanulóknak lenni ezen a téren sem.

Azt gondolom, hogy ez egy nagyon méltányolható javaslat, amit Bödecs Barna kollégám tett, egy olyan kompromisszum, hogy elégedjék meg az előterjesztő a 200 millió forintos értékhatárral, és ne menjen tovább, és legalább ezt a lehetőséget teremtse meg a magyar könyvvizsgálóknak, hogy marad némi talaj a lábuk alatt, és nem kell nekik négerkedni majd a Big Four-nál.

Mert mi lesz ennek a következménye? El fognak menni a négy nagyhoz, amelyik tulajdonképpen a magyar könyvvizsgáló piacnak a 80 százalékát egyedül uralja, és alattuk tevékenykedik több száz magyar könyvvizsgáló, négerkedik - a szokásos kifejezést használva. Ez megalázó, kérem szépen!

Úgyhogy az a tiszteletteljes javaslatom, hogy ezt az indítványt szíveskedjék az előterjesztő elfogadni. Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  346  Következő    Ülésnap adatai