Készült: 2024.04.27.15:59:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

100. ülésnap (2011.06.20.), 254. felszólalás
Felszólaló Dúró Dóra (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:17


Felszólalások:  Előző  254  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DÚRÓ DÓRA (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Azzal magam is egyetértek, és a Jobbik-frakció is egyetért, hogy a szabályozás megváltoztatása indokolt. Emellett nem is szeretnék érvelni, hiszen majdnem mindegyik frakció ezt megtette. Ezzel mi is egyetértünk. Azonban, ha a szabályozásnak ezt a konkrét megváltoztatását nézzük, akkor már egy kicsit úgy érzem, a fürdővízzel együtt a gyereket is kiöntik. Tehát nem kell feltétlenül végletekben gondolkodni, hogy 50 százalékos részvételhez kötött egy választási forduló érvényessége, vagy pedig töröljük el teljes mértékben, és 0 százalék legyen, illetve gyakorlatilag egy szavazó az érvényesség küszöbe. Hiszen ez az eltörlés, ha így gondoljuk, akkor az a legitimáció eltörlését is jelenti, ami pedig azért nyilvánvalóan senkinek nem lenne jó.

Az lenne a Jobbik véleménye, hogy a praktikus szempontok ne írják felül teljes mértékben az elvi szempontokat. Valamilyen mértékű legitimációt igenis meg kell követelnünk egy időközi országgyűlési választás esetében is. Azzal egyetértek, és a tapasztalatok is ezt mutatják, hogy nem feltétlenül azonos ez a részvételi arány általános országgyűlési választások esetében, ezért a saját módosító javaslatunkat ajánlom figyelmükbe, amely az első fordulóban 25 százalékos részvételhez köti az érvényességet. Ez a fele az általános országgyűlési választásokon megkövetelt részvételnek, ami, úgy gondolom, talán elvárható lenne, és egy bizonyos fokú legitimációt azért biztosítana az első fordulóban. A második fordulóban, figyelembe véve azokat a szempontokat, amelyek itt elhangzottak, hogy ne legyen egy-egy körzetben végtelen számú választás akár emiatt, ott eltörölhetjük ezt az érvényességi küszöböt.

Így azért megmaradna valamilyen szintű legitimáció, és elvárnánk az emberektől legalább az első fordulóban a részvételt, ösztönöznénk is rá egy olyan részvételi arány meghatározásával, ami azért elérhető még egy időközi országgyűlési választás esetében is. A második forduló küszöbölné ki azt az eshetőséget, hogy emiatt meg kelljen ismételni ezt a választást.

A mandátumok egyenlőségéről beszélt itt Karácsony Gergely képviselőtársam. Ha úgy vesszük, ez most sem egyenlő, hiszen a választókerületekben nem egyenlő számú választópolgár lakik, és soha nem lesz egyenlő. Tehát ilyen problémát nem látok ennek a szabályozásnak a bevezetésével. Illetve a részvétel lehetőségét nem veszi el az emberektől, ugyanúgy megvan a lehetőség, hogy egy időközi országgyűlési választáson is részt vegyenek. Itt nem arról van szó, hogy az adott kerületben akkor mindig időközi választás lesz, hiszen amikor általános országgyűlési választás van, akkor természetesen arra a választókerületre is azok a szabályok vonatkoznak, mint az összes többire.

(20.00)

Egy időközi választás ideiglenes állapotot teremt gyakorlatilag, amit néhány éven belül az általános országgyűlési választás orvosolni fog, tehát ezt a problémát sem látom. Ezért kérem, hogy a Jobbik javaslatát támogassák.

Köszönöm. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  254  Következő    Ülésnap adatai