Készült: 2024.04.28.12:44:53 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

100. ülésnap (2011.06.20.), 252. felszólalás
Felszólaló Karácsony Gergely (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:05


Felszólalások:  Előző  252  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KARÁCSONY GERGELY (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Azt gondolom, hogy egy létező probléma megoldására tesz javaslatot ez a törvénymódosítás, azonban nem biztos, hogy ez a legjobb megoldás. Nem akarom nagyon szaporítani a szót, nyilván föl lehet tételezni politikai szándékokat is emögött, egy aktuális helyzet által indukált politikai szándékokat, de ennél talán fontosabb az az elvi fenntartás, amit már Lamperth Mónika képviselőtársam is szóvá tett, hogy az az eljárás, ami lehetővé tenné, hogy a "rendes" parlamenti választások más szabályok szerint zajoljanak le, mint az időközi választások, nagyon súlyosan sérti az egyenlő szavazat meg az egységes képviselet elvét. Ha más szabályok vonatkoznak bizonyos képviselők megválasztására, akkor az ő legitimitásuk is más lesz, illetve azoknak a szavazóknak, azoknak az állampolgároknak a szavazatai is más súllyal esik latba, akik a különböző szabályok szerint megtartott különböző választásokon szavaznak.

Ezzel együtt is szerintem a probléma megoldható. Sőt, abban egyetértek képviselőtársaimmal, hogy megoldásra is szorul, hiszen egy másik fontos elv sérülhet akkor, ha például a püspökladányi polgároknak amiatt nem lesz képviselőjük, mert nem lehet érvényes választást tartani a választókerületben. Azonban van egy lehetséges megoldás, és én be is adtam egy módosító javaslatot, hogy gondolkodjunk ebben az irányban, fölvetném azt a kérdést, hogy szükség van-e egyáltalán, legyen szó időközi választásról vagy pedig rendes választásról, a második fordulóban érvényességi küszöbre. Egy kétfordulós rendszerben, azt gondolom, helyes, ha az első fordulónál az intézményrendszer arra buzdítja az állampolgárokat, hogy a lehető legnagyobb arányban menjenek el szavazni, tehát amellett, az gondolom, lehet érveket felhozni, hogy az első fordulóban legyen érvényességi küszöb. A módosítás nem érinti az eredményességi küszöböt, ezért erről külön nem kell szólnom, de nyilván amellett is szólnak érvek, hogy a részt vevő állampolgárok többsége támogassa azt a jelöltet, aki aztán később a parlamentben képviselni fogja azt a választókerületet. Azonban a második fordulót azért tartjuk, hogy mindenképpen dőljön el a dolog, ezért a második forduló esetében nyilván eredményességi küszöb sincsen. Tehát ad absurdum, elképzelhető lenne, hogy a második fordulóban sincs 50 százalékos támogatottsága egyik jelöltnek sem, bár a politika, a pártok és a szavazók kooperációja megoldja ezt a kérdést. De elvileg ez lehetne máshogy is.

Azonban az vitatható véleményem szerint, hogy a második fordulóban, amit mindenképpen azért tartunk meg, hogy legyen valamilyen eredmény, és a mandátum sorsa eldőljön, ott szükség van-e egyáltalán érvényességi küszöbre. Azt javaslom, illetve az LMP nevében azt a javaslatot tenném fideszes képviselőtársaimnak, illetve mindenki másnak itt a Házban, hogy gondoljuk át, a második fordulóban van-e egyáltalán szükség akármekkora érvényességi küszöbre. Ha ezt a küszöböt eltöröljük, akkor tulajdonképpen megoldódik az a probléma is, amit most orvosolni akarunk, és nem keletkezik egy másik, az, hogy a választópolgárok, illetve a mandátumok egyenlősége sérül a különböző eljárások miatt. Én a magam részéről, bár nem állítom, hogy minden európai ország választási rendszerét ismerném, de olyan választási szisztéma tudomásom szerint nem létezik, ahol az időközi választásokra és a parlamenti választásokra, tehát az úgymond rendes választásokra különböző eljárási szabályok vonatkoznának. Olyan rendszer azonban nagyon sok helyen van, ahol nincs érvényességi küszöb, főleg azoknál, ahol több forduló is létezik.

Úgyhogy azt gondolom, hogy ha meg akarjuk oldani a problémát, akkor ez lehet az a helyes út, amivel nem nyitunk újabb problémákat. Úgyhogy ajánlom a figyelmükbe ezt a módosítást. Ebben az esetben az LMP tudja támogatni a módosító javaslatot, ellenkező esetben azonban sajnos, bár értjük a probléma fontosságát, és valóban, amennyiben rendszeresen előfordulhat az, hogy bizonyos választókerületi polgároknak nincs egyéni képviselete, az szintén fölvet nagyon súlyos legitimációs problémákat, de ebben az esetben sajnos az eredeti módosítási javaslatot nem fogjuk tudni támogatni.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Szórványos taps az LMP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  252  Következő    Ülésnap adatai