Készült: 2024.04.28.12:35:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

100. ülésnap (2011.06.20.), 148. felszólalás
Felszólaló Dr. Varga Zs. András
Beosztás a legfőbb ügyész helyettese
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kérdés megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 2:22


Felszólalások:  Előző  148  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VARGA ZS. ANDRÁS, a legfőbb ügyész helyettese: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Kérdésére három vonatkozásban lehet válaszolni. Ami a tisztességtelen kikötések érvényességét illeti, 2006. március 1-je óta a vállalkozók, vállalkozások, gazdálkodó szervezetek tekintetében az ügyész csak akkor indíthat pert, hogyha ezek a kikötések a fogyasztói szerződések részei. Hogyha nem fogyasztói szerződések részei, hanem gazdálkodó szervezetek gazdasági és egyéb szakmai tevékenységével kapcsolatos, akkor az ügyésznek ilyen perindítási joga nincs.

Ami a fogyasztói szerződéseket illeti, különös tekintettel a magánszemélyekre, ezeknek is a tárgyát illetően a polgári törvénykönyv 209. §-ának (5) bekezdése szerint "tisztességtelen szerződési feltételekre vonatkozó rendelkezések nem alkalmazhatók a fő szolgáltatást megállapító, illetve a szolgáltatás és ellenszolgáltatás arányát meghatározó szerződési kikötésekre". A hitel vagy pénzkölcsön tekintetében a devizaértékben kikötés, illetve a törlesztőrészlet forintban meghatározása ebbe a körbe tartozik, tehát ezek miatt nem lehet pert indítania az ügyésznek.

A harmadik vonatkozás a kamatok, költségek, díjak és egyéb járulékos követelések kérdése. Ezek tekintetében a Ptk. 209. §-ának (6) bekezdése azt mondja, hogy nem minősülnek tisztességtelennek ezek a feltételek, ha a jogszabály előírásainak megfelelően határozzák meg őket. A Ptk. mellett a hitelintézetekről és pénzügyi vállalkozásokról szóló 1996. évi CXII. törvény 210. §-ának (3) bekezdése is rendelkezik ezekről, azaz "amennyiben a Ptk., illetve a hitelintézeti törvény előírásainak megfelelően határozzák meg ezeket a kikötéseket, akkor az ügyésznek nincs alapja perindításra". Természetesen azokban az esetekben, ahol a törvény előírásait megsértik, lehetőség van arra, hogy az ügyész ilyen pert megindítson, és amint az ügyészség 2010. évi tevékenységéről szóló beszámoló is utal arra, az ügyészség több ilyen pert indít, de minden egyes esetben a perindítás feltételét önállóan kell meghatározni.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket.




Felszólalások:  Előző  148  Következő    Ülésnap adatai