Készült: 2024.04.28.08:43:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

100. ülésnap (2011.06.20.), 136. felszólalás
Felszólaló Dr. Navracsics Tibor (Fidesz)
Beosztás közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kérdés megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 2:19


Felszólalások:  Előző  136  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NAVRACSICS TIBOR közigazgatási és igazságügyi miniszter: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Képviselő Úr! Kétségtelenül hízeleg, hogy valamit tud rólam, és kicsit bánom, hogy szinte mindent rosszul. (Derültség és taps a Fidesz padsoraiban.) Nem kormányzást tanítok, merthogy azt nem szoktak tanítani egyetemen - azt mozdonyvezető-iskolában szokták tanítani meg autóvezető-iskolában -, hanem politikatudományt, és nem "valamelyik" egyetemen, hanem az egykor az ön illetékességébe tartozó, V. kerületben elhelyezkedő ELTE Állam- és Jogtudományi Karán tanítok.

De ennél lényegesebb az, hogy amit ön frakciókormányzásnak nevez és az újságírók is frakciókormányzásnak nevezik, az valójában nem más, mint az, hogy országgyűlési képviselők élnek törvénykezdeményezési jogukkal; merthogy van nekik ilyen. Ez egy parlamentáris rendszer.

Túl sok energiát most nem fektetnék bele ennek az elmagyarázásába, mert az előzmények után nem vagyok túlzottan optimista (Derültség a Fidesz padsoraiban.) abban a tekintetben, hogy teljes mélységében átölelné az egész témát, de a lényeg az, hogy itt az Országgyűlés választja egyébként a legfőbb közjogi méltóságokat, a politikai rendszer középpontjában az Országgyűlés van, az Országgyűlést pedig olyan képviselők alkotják, akik mandátumának egyik elengedhetetlen része a törvénykezdeményezés. Ha tetszik, ez a képviselői szabadság egyik csorbítatlan és csorbíthatatlan része.

Amikor ön az ellen agitál, hogy képviselők törvényjavaslatokat nyújtsanak be, akkor valójában a képviselői szabadság ellen agitál. Ez nem frakciókormányzás, ez a parlamentáris rendszernek egy természetes működési formája. Legyen szabad emlékeztetnem önt arra, hogy volt olyan a szocialista kormányzás éveiben, amikor a költségvetés végül, három összeomlott javaslat után, képviselői - képviselői! - módosító indítványként került be Veres János pénzügyminiszter, országgyűlési képviselő által jegyezve. Tehát nem példa nélküli a magyar parlamentáris tradíciókban. Most sem az.

Az, hogy darabszámra hány törvény honnan kerül be, ez azért nem egészen jó tájékoztatás, mert tudjuk, hogy vannak kis szabályozású törvények és vannak nagy szabályozású törvények, és ez egy-egynek számít darabszám szempontjából. Jelentőségét tekintve (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) azonban nem erről van szó.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  136  Következő    Ülésnap adatai